Soós Anna: a krízis miatt az oktatás demokratizálódott
A BBTE magyar tagozatának ma délutáni tanévnyitóján Soós Anna rektorhelyettes, a magyar tagozat vezetője tanévnyitó beszédében rámutatott: bárki bárhonnan bekapcsolódhat a mostani tanévnyitóba az online közvetítésnek köszönhetően, ez néhány évvel ezelőtt még elképzelhetetlen volt. – Nem azért, mert nem volt meg rá a technikai lehetőség, hanem azért, mert nem is jutott eszünkbe, hogy ez fontos lenne – jegyezte meg. – A másfél évvel ezelőtt beköszöntött járvány miatt az idősebb oktatók és az elsőéves egyetemi hallgatók együtt ismerkedtek az online oktatással. De azt is megtapasztalhattuk, mi mindenre használható fel az okostelefonunk. Elképesztő technikai fejlődésen mentünk át – tette hozzá a rektorhelyettes. – Sokan arra vágynak, hogy visszakapják régi életüket, de ez nem lehetséges. Legalábbis nem abban a formában, ahogy másfél évvel ezelőtt hagytuk – mutatott rá. A rektorhelyettes úgy véli, a járvány miatti válság kilendített az egyensúlyunkból és alkalmazkodásra kényszerített. Ám az alkalmazkodás nagy fejlődési lehetőséget is tartogatott. – Általában a nagy fejlődések mindig krízis miatt következnek be. A BBTE magyar tagozata is látja a világjárvány miatt bekövetkezett technikai fejlődést – jegyezte meg. Ugyanakkor úgy látja, az oktatás demokratizálódott, mivel az egyetemi oktatók és a hallgatók még inkább egymásra szorultak. Fontossá vált a hallgatók egyéni munkája, az önálló felfedezés általi tanulás. – Kis túlzással elmondhatjuk: a krízis csupán lehetőséget ad, a tanuláshoz való felelősségteljes hozzáállás a diákoké. Az egyetemi oktatóknak még jobban kellett bízniuk a diákjaikban, és még inkább partnerként kellett kezelniük őket. Közös az út, nem egymás ellen fordulva, hanem egymást támogatva tudunk haladni – hangsúlyozta Soós Anna rektorhelyettes, akitől azt is megtudtuk, hogy idén a BBTE-n több mint 11 500 elsőéves kezdi meg tanulmányait alapszakon, közülük 1536 magyar. Mesteri képzésben több mint 4570-en részesülnek, közülük 534 magyar. A karok maguk döntöttek arról, hogy jelenléti vagy online oktatással kezdik a tanévet.
– Tudjuk, hogy ez a tanévnyitó még nem az igazi. Hiányoztatok az elmúlt évben. Ez a város az egyetemistáktól hangos, nekik köszönhetően pezseg. Arra buzdítalak benneteket, hogy használjatok ki minden lehetőséget arra, hogy személyesen is találkozzatok oktatóitokkal, kollégáitokkal, miközben erős online közösséget is kialakítunk. Legyetek tisztában jogaitokkal, de kötelezettségeitekkel is. Legyetek tájékozottak. A gólyák pedig legyenek büszkék arra, hogy az ország legjobb egyetemén tanulhatnak – hangoztatta a tanévnyitón Struber Henrik Iliász diákprefektus.
A tanévnyitón Kádár Magor, a BBTE Kommunikáció Intézetének egyetemi docense tartott plenáris előadást Az álhírek csodálatos világa címmel.
(Borítókép: Rohonyi D. Iván)