Felemás tanévnyitó ünnepségek: tiltakozással kezdődött az új tanév

Diákok is csatlakoztak a tanárok megmozdulásához

Tiltakozó táblákkal, molinókkal mentek végig az utcán (fotó: TOMPA RÉKA)
Több kolozsvári magyar iskolában nem tartottak ünnepélyes tanévnyitót hétfőn, ám volt, ahol mégis szerveztek ünnepséget, kedden pedig elkezdődik a tanítás. A Kolozsvári Református Kollégiumban egy istentiszteleten vehettek részt a Farkas utcai református templomban, majd a tanárok (egy része) a kollégium épülete előtt tiltakozott. Az Apáczai- és a Báthory-líceum pedagógusai táblákkal, valamint molinókkal „felfegyverkezve” kisebb sétát tettek a tanintézet környékén. A Brassai-líceum előtt is tüntettek a pedagógusok. A János Zsigmond Unitárius Kollégiumban több diák is csatlakozott a tiltakozáshoz. Szerdán, a Főtéren szerveznének tüntetést. Tordán a Jósika-líceumban ünnepélyes tanévnyitót tartottak: fő oka a földalatti tornaterem avatása volt, amelynek megvalósítását az Erdélyi Református Egyházkerület és a magyar kormány támogatta anyagilag. Kalotaszentkirályon és Nagyenyeden is volt tanévnyitó, s ma elkezdődik a tanítás.

Habár a tanügyi szakszervezetek értesülései szerint minden romániai iskolában bojkottot szerveztek, Kolozs megyében volt, ahol megtartották az ünnepélyes tanévnyitót, és mától elkezdődik a tanítás. 

A Kolozsvári Református Kollégiumban reggel nyolc órától az elemi tagozatosoknak, míg kilenc órától a középiskolásoknak, a líceumi tanulóknak és a posztliceális egészségügyi oktatásban részesülő fiataloknak tartottak istentiszteletet. Telegdi István iskolalelkész arra buzdított: „Maradjatok Isten szófogadó gyermekei, kövessétek Krisztust, és vegyék át stílusát, gondolkodását. Keressétek a kapcsolatot Istennel, forduljatok imádsággal Krisztushoz” – mondta az iskolalelkész. Török-Gyurkó Zoltán kollégiumi igazgató beszédében kifejtette: az új tanév nem csak a tanulás időszaka, hanem lelki fejlődést is jelent a kollégisták életében. „Váljatok közösségben élő emberekké, fedezzétek fel a tudományos világot, de legyen bennetek hit, szeretet és felelősségérzet is. Ez az iskola nem csak épület, hanem a közösség otthona. Tanuljatok meg együtt dolgozni, egymást segíteni” – hangoztatta, majd az oktatási ciklust kezdők – ötödik és kilencedik osztályosok, egészségügyi posztliceális képzésben részesülő fiatalok – letették a tanév elején szokásos fogadalmat. Délelőtt tíz órától a kollégium tanárainak egy része tüntetett az iskola épülete előtt. 

Az Apáczai-líceum tanárai 10:15 órakor indultak tiltakozó táblákkal, molinókkal az iskolából, és végigmentek a Farkas utcán. A Báthory-líceum oktatói is tettek egy rövid sétát az iskola környékén. A Brassai-líceum tanárainak egy része szintén az iskola épülete előtt állva tiltakozott. A János Zsigmond Unitárius Kollégiumból (JZSUK) több líceumi diák is csatlakozott a tanárok tiltakozásához. 

„Pár nappal ezelőtt úgy döntöttünk, hogy csatlakozunk a tanáraink tüntetéseihez, mert az oktatást érintő módosítások, amelyekkel nem értünk egyet, minket is érintenek. A JZSUK-ban Iskola másként hét lett volna, ám a tevékenységeket az iskola lemondta. Ezen a héten tehát járunk iskolába, beülünk az osztálytermekbe, de tanítás nem lesz, esetleg csak ismétlés.  A tervek szerint szerdán, a Főtéren 13 órától lesz egy tiltakozó akció, azon is ott leszünk” – nyilatkozta a Szabadságnak Kassay Ákos XI. osztályos diák, a MAKOSZ képviselője. 

Józan Erzsébet, a tordai Jósika Miklós Elméleti Líceum igazgatója lapunkkal közölte: ünnepélyes tanévnyitót szerveztek, és felavatták a földalatti tornatermet, amelynek megvalósítását az Erdélyi Református Egyházkerület és a magyar kormány támogatta anyagilag. 
Szőcs Ildikó, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium igazgatója is arról számolt be, hogy hétfőn (csendesebb) tanévnyitó volt a református vártemplomban, ahol Lészai Róbert iskolalelkész szolgált. Az iskolásokat Grezsa Csaba kolozsvári magyar főkonzul mellett Lőrincz Helga tanfelügyelő is köszöntötte. Szintén a tanévnyitó napján nyitották meg azt a kiállítást, amelynek keretében a 125 éve született Barcsay Jenő festőművészre emlékeztek. Kedden a kollégiumban elkezdődik a tanítás – mondta az igazgató.

„Iskolánkban az értékek megőrzése, a szavak és a közösség ereje adja azt az alapot, amelyre építkezhetünk. A tanulás nemcsak könyvekből és jegyzetekből áll, hanem az egész világból. A természetből, a hétköznapokból, a szavakból, valamint abból a közösségből, amelyben együtt élünk és dolgozunk. Új helyzet is áll előttünk: idén nem indult kilencedik szakosztály. De továbbra is erősítsük azt, amit eddig felépítettünk, s még jobban megbecsüljük egymást és munkánk értékét. Hiszem, ha egymást támogatjuk, a közös munka örömöt és sikert hoz mindannyiunknak” – tudhattuk meg Okos-Rigó Dénestől, a kalotaszentkirályi iskola igazgatójától, ahol szintén volt tanévnyitó. A tanítás itt is elkezdődik, de ha jó lesz az idő, rövid kirándulást terveznek szalonnasütéssel a környéken. 

Kinyitották kapuikat az óvodák is

Az óvodák is kinyitották kapuikat, így második tanévét kezdte hétfőn a Donáth út 150. szám alatti református bölcsőde is. Idén egy óvodai csoportot is beindítottak. Bibza Gábor, a Törökvágási Református Egyházközség lelkésze a 100. zsoltárt olvasta fel a megnyitó ünnepségen, majd imádkozott az oda járó gyermekekért, szülőkért, nagyszülőkért és az új pedagóguscsapatért. (Fotó: Rohonyi D. Iván)