Már csaknem 43 millió fertőzöttet tartanak nyilván a világon

Már csaknem 43 millió fertőzöttet  tartanak nyilván a világon
Világszerte már 42 990 032 ember fertőződött meg koronavírussal a hivatalos nyilvántartások szerint, a járvány halálos áldozatainak száma 1 153 625, a gyógyultaké pedig 28 960 204 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint hétfő reggeli adatai szerint. Egy nappal korábban 42 613 522 fertőzöttet tartottak nyilván, a járvány halálos áldozatainak száma 1 149 781, a gyógyultaké pedig 28 762 725 volt. A fertőzés 189 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.

Nem kizárt a karantén Franciaországban

A francia kormány nem zárja ki az országos karantén újbóli elrendelését a koronavírus-járvány megfékezésére, miután újabban napi több mint 52 ezer új fertőzéses esetet regisztráltak, ami napi rekordnak számít.

„Látva a járvány terjedését, semmit sem szabad kizárni a teendők közül” – mondta Cédric O digitális átállásért felelős államtitkár a France Info hírrádióban.

Franciaország a hetedik ország a világon, ahol pénteken átlépte az egymilliót a regisztrált fertőzöttek száma, és azóta is napról napra emelkedik a napi esetszám.
Szombat óta már a franciák kétharmadát érinti az éjszakai kijárási tilalom, amely este kilenc óra és reggel hat óra között van érvényben a százból 54 megyében.
„Az első hullám hatalmas volt sok halottal, és exponenciálisan emelkedett a fertőzöttek száma napról napra. Ez most más. Olyan, mintha egy kádban ülnénk, ahol a vízszint folyamatosan emelkedik, és nem tudni, mikor áll meg” – mondta a BFM hírtelevízióban Mehdi Mejdoubi, az észak-franciaországi Valenciennes kórházának főorvosa.

A helyzet nem olyan hirtelen romlik, mint tavasszal, a járványgörbe jelenleg nem napról napra, hanem inkább hétről hétre emelkedik, amely alapján a főorvos szerint arra lehet következtetni, hogy novemberre lesz kritikus a helyzet az egészségügyi ellátásban. A szakértők egy része ezért azt kéri a kormánytól, hogy a járvány hatékonyabb megfékezésére esténként korábban kezdődjön a kijárási tilalom, hétvégénként pedig rendeljen el általános karantént.

Újból szükségállapot Spanyolországban


A koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében a spanyol kormány ismét szükségállapot elrendeléséről döntött, amely törvényi keretet biztosít az éjszakai kijárási tilalom bevezetéséhez.

„Rendkívüli helyzetben élünk.(...) Azért rendeltünk el újból szükségállapotot, mert a fertőzések megfékezéséhez és a vírus feltartóztatásához ez a leghatékonyabb eszköz” – fogalmazott Pedro Sánchez miniszterelnök a kormány rendkívüli ülése után tartott madridi sajtótájékoztatón.

Hozzátette: az ország 17 tartománya és két észak-afrikai exklávéja közül 11 kérvényezte ezt a lépést a kormánynál az elmúlt néhány napban.
A járvány miatt országos szükségállapot bevezetésére legutóbb március közepén került sor, a spanyol parlament ezt összesen hatszor hosszabbította meg, és fenntartotta egészen június 21-ig. Míg a tavaszi intézkedéssel lakhelyelhagyási tilalom is együtt járt, most csak az éjszakai kijárást korlátozzák, általánosságban este 23 órától másnap reggel 6 óráig, amelynek kezdetét és végét a tartományok saját hatáskörben módosíthatják plusz-mínusz egy órával.
A spanyol hatóságok szerint jelenleg az illegális utcai és házibulik okozzák a legtöbb problémát. Például a madridi városi rendőrség adatai szerint a múlt hétvégén több mint 300 összejövetelen kellett intézkedniük.
A miniszterelnök elmondta: hatnál többen nem gyűlhetnek össze sehol sem, kivéve, ha együtt élő családtagokról van szó. A most országossá váló szabályt már több tartomány bevezette korábban. A további járványügyi tilalmakról, mint például a szabad mozgás területi korlátozása, a tartományok maguk dönthetnek.
A kormány a jövő héten fogadja el és nyújtja be a parlamentnek azt a javaslatát, hogy a most elrendelt szükségállapot tartson jövő év május 9-éig. A járványügyi szakemberek szerint ennyi idő kell, hogy ne csak a második hullámon, hanem a járvány legártalmasabb időszakán túljussunk – jegyezte meg Pedro Sánchez.
Magyarország 150 lélegeztetőgéppel segíti Csehországot

A magyar kormány 150 invazív lélegeztetőgéppel segíti Csehországot a koronavírus-járvány elleni védekezésben – mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) tájékoztatásért és Magyarország nemzetközi megjelenítéséért felelős államtitkára.

Menczer Tamás a lélegeztetőgépek átadásakor elmondta: Prága segítséget kért az Európai Unió és a NATO tagállamaitól az egyre gyorsabban terjedő koronavírus-járvány leküzdésére, amire a magyar kormány a lehető leggyorsabban megtette felajánlását.
   

Hozzátette: a magyar kormány lélegeztetőgép beszerzéseit „folyamatosan támadják a kamuvideós baloldal vezetésével”, de akik ezeket a beszerzéseket támadják, azoknak valójában nem fontos a magyar emberek élete és biztonsága. Az államtitkár szerint „ez az elmúlt 30 év legaljasabb és legembertelenebb akciója”.  

Az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen pedig kétnyelvű Twitter bejegyzésben köszönte meg  a magyar kormány gesztusát. Az elnök Andrej Babis cseh miniszterelnök bejegyzésére reagált, amelyben személyes Orbán Viktor magyar kormányfőnek mondott köszönetet a lélegeztetőgépekért.

Csehországban rohamosan nő a koronavírus-járványban elhunytak száma. Andrej Babis miniszterelnök a hétvégén ismételten jelezte: a járványhelyzet nagyon komoly, az óvintézkedések nem hatékonyak, illetve nem tartják be őket következetesen, ezért a kormány további szigorításokat tervez. Szerdától szombatig az elhalálozások száma minden nap meghaladta a százat. A legtöbben, 121-en, szerdán haltak meg.

A kórházaknak a Covid-19 kezelésére elkülönített osztályai már mintegy 80 százalékban megteltek – közölte Milan Kubek, a cseh Orvosi Kamara elnöke vasárnap este a közszolgálati televízióban. Leszögezte: a kórházaknak gyors segítségre van szükségük, mert rövidesen sem egészségügyi személyzetből, sem műszaki berendezésekből nem lesz elegendő.

Ismét felütötte a fejét a vírus Kínában

Vasárnap 137 új koronavírussal fertőzött embert találtak Kínában a Hszincsiang tartomány északi részén található Kasgarban. Tíz napja ezek voltak az első feltárt esetek Kínában. Az első fertőzöttet szombaton találták: egy 17 éves lány tünetmentes volt, de a szülei egy ruhagyárban dolgoztak – olvasható a Guardian cikkében. A hírek szerint a lány nem járt külföldön, illetve nem is találkozott koronavírus-fertőzött személlyel.

A helyiek először semmit nem tudtak, mindössze annyit észlelhettek, hogy szombat délután hirtelen minden repülőjáratot töröltek, ami érintette a várost. Este óriási tesztelésbe kezdtek, vasárnapig végül 2,84 millió embert sikerült tesztelniük. A kínai kormány ígérete szerint a fennmaradó lakosság tesztelésével legkésőbb keddig végeznek.

A hírek egyelőre egyetlen tünetet produkáló fertőzöttről sem számolnak be, de péntekig így is bezárják az összes oktatási intézményt az egyetemeken kívül, és az egész környéket magas kockázatúvá nyilvánították.

Kép: Illusztráció