A mise előtt a magyar hívek – mintegy tizenöten – külön beszélgetnek a templom melletti közösségi teremben. Jól, egyesek meglepően jól beszélnek magyarul. Erdélyiek, bánságiak, magyarországiak. Aki rég nem járt „odahaza”, az mohón érdeklődik a hírek felől. „Igaz-e, hogy felülvizsgálják Trianont? Hány millió aláírást is kell gyűjteni?”
Aki tartja a kapcsolatot Magyarországgal, az örömmel és tisztelettel beszél Magyarországról. Brian Harrison, a magyarok papja – és az angol-magyar mise bemutatója – éppen új miseruhát kapott Magyarországról, és boldogan mutatja be azt a híveknek. A mise alatt a lelkész – aki egyébként nem beszél magyarul – meghatódva beszél Magyarországról, magyarázva a jelenlévő amerikaiak, hívek számára, ki volt Szent István, ki volt Szent László, miért különösen érdekes a magyarok története.
Az egyik szentleckét magyarul olvassák fel a hívek, majd az áldozási ima is magyarul hangzik el, a templom elülső jobb sarkába tömörülő magyarok ajkáról.
Amikor Brian Harrison rámutat a magyar zászlóra és Szent István szobrára, a magyar hívek összezárnak, hiszen a Himnusz következik, és abba nem tudnak besegíteni az amerikaiak...
Az idősebb magyarok egy csoportja
A mise után ismerkedés, ölelkezés. A misét követő jellegzetes amerikai szokás, a leszállított áru ebéd nagy népszerűségnek örvend. A magyarok egymás közelében keresnek helyet, számuk közben egyre nő, hiszen a nem-katolikus magyarok is „befutnak”.
Mintegy 20 fősre nő a magyar jelenlévők száma, a fiatalabbak meglepően jól informáltak a hazai dolgok terén.
A Fehér Holló Médiaklub javaslatára közös projekt indul a magyar fiatalokért Saint Louisban: erdélyi fiatalokat fognak meghívni, hogy táncra, énekre tanítsák a magyar családok gyerekeit, ellensúlyozva az amerikanizálódást. Két erdélyi fiatal számára nyújthat majd kéthetes otthont a Mississippi menti Saint Louis, a két projektvezető amerikai részről Krisztina Progli Hummel („fiatal csoport”) és Schwarcz Klára („templomi csoport”) lesz. A programot erdélyi oldalról a Fehér Holló Médiaklub irányítja.