Szigorúan ellenőriz az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) minden baromfiszállítmányt, amely olyan országból érkezik, ahol madárinfluenzás megbetegedés történt.
Eddig Magyarország, Svájc, Dánia, Horvátország, Németország, Hollandia és Ausztria jelezte, hogy területén madárinfluenzás eseteket regisztráltak.
A közlemény felhívja a figyelmet, hogy a betegség elterjedésének veszélyét növelik a vándormadarak, valamint a vadon élő madarakkal és ugyanakkor a tenyésztett baromfikkal is érintkező madarak, mint például a verebek és galambok. A polgármesteri hivatalokat felszólították, hogy tájékoztassák a lakosságot: a baromfikat a gazdaságon belül zárt térben kell tartaniuk.
Az állategészségügyi hatóságok az erdészetekkel, sporthorgász- és vadászegyesületekkel, valamint a Román Ornitológiai Egyesülettel közös akcióba kezdtek az ország területén található, vadon élő madarak egészségi állapotának feltérképezésére. Konstanca megyében egy madárinfluenzában elpusztult hattyúra bukkantak. Az Országos Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság kéri a baromfitenyésztőket, hogy a gazdaságukban észlelt minden megbetegedést vagy pusztulást azonnal jelezzék az állatorvosnak.
A H5N8-as típusú madárinfluenza vírus jelenlétét mutatta ki a román állategészségügyi és élelmiszerbiztonsági hatóság (ANSVA) egy Konstancán (Constanta) elhullott hattyú tetemében - közölte a Mediafax hírügynökség hétfőn. A hazai állategészségügyi hatóságokat múlt héten helyezték riadókészültségbe, amikor a magyar Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elrendelte, hogy minden baromfit öljenek le a bugaci és kiskunmajsai madárinfluenza kitörések egy kilométeres körzetében. A vírus azonban Románia másik oldalán, a jelentős vadonélő madárállománnyal rendelkező Konstanca megyében, a Fekete-tenger térségében ütötte fel a fejét. Mivel a vírust egy vándormadárnál mutatták ki, egyelőre csak ellenőrzik a térségben működő baromfifarmokat, de az ezekben nevelt szárnyasok leölését nem rendelték el. Konstanca kevesebb mint száz kilométernyire délre található a madárvilág egyik leggazdagabb európai élőhelyétől, a Duna-deltától.
Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint a H5N8-as típusú madárinfluenza mintegy két hónapja bukkant fel, a fertőzésveszély 2017 tavaszáig fennáll az Európai Unió területén. A récefélék vándorlási útvonala mentén található összes ország érintett.
A H5N8 vírustörzs a baromfiállományokra veszélyes, emberi megbetegedést nem okozott.