Az élőlepke-kiállításon nem csak megcsodálhatjuk a lepkéket, hanem sokat tanulhatunk is
A közönség már első naptól sűrűn látogatta az üvegházban gondosan elkerített területen berendezett expót. Az esemény nemcsak ismeretterjesztést és szórakoztatást, hanem nevelést is szolgál, főleg a kiskorúak számára, akik a legfogékonyabbak a természet szeretete és védelmének jelentősége iránt. Ugyanakkor a kiállítás üzenete, hogy a trópusi tájakról származó pillangók mellett felhívja a hazai lakosság figyelmét a nálunk, első sorban Kolozsvár környékén fellelhető, veszélyeztetett természeti értékekre, amelyekről – nem meglepő módon – többségünknek nincs is tudomása.
A kolozsvári Botanikus Kertben az elmúlt két évben az Akvárium nevű melegház adott otthont az élőlepke-tárlatnak, idén azonban a kaktuszok téli otthonául is szolgáló üvegházba költöztek, a hely egyaránt előnyösebb mind a lepkéknek, mind a látogatóknak. Ott jártunkkor a bábokból frissen kikelt lepkék az átlátszó függönnyel elkerített, növényekkel berendezett területen ide-oda röpködtek, közben meg-megpihentek, békésen, ráérősen falatoztak a számukra szakemberek által „felszolgált” narancsszeletekből, vagy éppenséggel fotóriporterünk blúzára szállt le egy-egy szép példány.
Cristina Craioveanu, a Babeş-Bolyai Tudományegyetem Taxonómiai és Ökológiai Intézete munkatársa, a kiállítás egyik kurátora - Macalik Kunigunda, a BBTE Magyar Biológiai és Ökológiai Intézete oktatója a kiállítás másik kurátora - lapunknak elmondta, hogy a trópusiak a déli napfényben mozognak a legélénkebben. Az első napon, délidőben, a helyi hőmérséklet elérte a 34 Celsius fokot, a relatív páratartalom pedig az 50-60 százalékot, ami számukra nagyon otthonos közérzetet biztosít. - Ezek a kék, fekete, sárga, szürke szín-kavalkáddal felvértezett lepkék Dél-Amerikából, az Amazonas vízgyűjtőmedencéjéből származnak, ahol ezekben a hetekben köztudottan hatalmas területen pusztítanak erdőtüzek, amelyek negatív hatása egész bolygónkat érinti, és tizedelik az ottani élővilágot. A kolozsvári kiállítás célja felhívni a figyelmet a természeti élővilági kincsek veszélyeztetettségére – magyarázta a szakember.
És ebben a témában maradva, fotó összeállítás mutatja be azt, amiről az átlagember aligha tud: a Kolozsvár környéki legelők a világ egyik legváltozatosabb élővilágának nyújtanak otthont, ahol négyzetméterenként több mint 60 növényfajt tart számon a tudomány, és ezeken a területeken lepkékből is 100 faj él. Azonban a hazai emberi nemtörődömségnek köszönhetően vannak olyan legelőrészek, ahol a talajcsuszamlás miatt alig maradt növényzet, a honi lepkék fajainak száma pedig már 7-re csökkent.
A kolozsvári expón kézi nagyítókkal lehet ismerkedni a pillangók anatómiájával, életmódjával, amelyek élettartama maximum három hét. A lepkék keltetéséhez és életben tartásához szükséges körülmények biztosításáról, továbbá a látogatók kalauzolásáról a kurátorok mellett közel harminc önkéntes biológus- és ökológushallgató gondoskodik. Az önkéntes biológus- és ökológushallgatók jóvoltából román, magyar és angol nyelvű tárlatvezetést lehet igénybe venni. Sokan érdeklődtek már az első napon, a szorgalmasan fotózó közönség minden korosztályú helyi lakosokból és külföldi turistákból állt. Aki ritka szép lepkékben gyönyörködne, megteheti a botanikus kerti belépőjeggyel, és szeptember 30-ig (szombatot és vasárnapot is beleérte) naponta 10-17 óra között keresheti fel a ritka látványt nyújtó kiállítást.
Borítókép és fotók: Rohonyi D. Iván