A hatóságok azonban felelősségteljes magatartást várnak el
Az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) kedden este hagyta jóvá a veszélyhelyzet meghosszabbítására vonatkozó határozattervezetet, ugyanakkor több, a járványügyi intézkedések lazítására irányuló módosítást ajánlott a kormánynak, amely szerdai ülésén elfogadta azokat.
Raed Arafat belügyi államtitkár, a katasztrófavédelmi főigazgatóság vezetője kedd esti nyilatkozatában kifejtette: jelenleg jobb a járványhelyzet az országban, mint két-három héttel korábban, így a veszélyhelyzetet ismét meghosszabbítják ugyan, de néhány korlátozó intézkedésen módosítanak.
A CNSU javaslata szerint feloldják az oltatlanokat érintő éjszakai kijárási tilalmat, eltörlik a kültéri maszkviselési kötelezettséget, következésképpen csak a forgalmas, zsúfolt helyeken kell majd védőmaszkot viselni. Példaként említette Arafat a buszmegállókat, továbbá azokat a helyeket, ahol sorok alakulnak ki, a piacokat, vásárokat. Zárt térben és a tömegközlekedési eszközökön azonban továbbra is kötelező lesz a maszk.
A rendelkezések előírják, hogy a bevásárlóközpontokba és a nem létszükségleti cikkeket árusító üzletekbe az oltott és a betegségből kigyógyult személyek mellett a negatív teszteredménnyel rendelkezők számára is engedélyezett lesz a belépés. Hasonlóképpen a turisztikai vendéglátóegységek is fogadhatnak negatív Covid-tesztet felmutató szállóvendégeket. Ilyen esetekben 72 óránál nem régebbi RT-PCR- vagy 48 óránál nem régebbi antigén teszt eredményét kell felmutatni.
A boltok és éttermek nyitvatartási idejét egy órával meghosszabbítják, így ezek az eddigi 21 óra helyett 22 óráig tarthatnak nyitva. Ugyanakkor december 24–25-e, valamint december 31-e és január 1-je között nem lesz időbeli korlátokhoz kötve a vendéglátóegységek működése, azaz egész nap nyitva tarthatnak, és nemcsak a Covid-zöldigazolvánnyal rendelkező, hanem negatív teszteredményt felmutató vendégeket is fogadhatnak.
Valamennyi gazdasági szereplő hajnali 5 órától este 22 óráig tevékenykedhet – egyebek mellett, kulturális és sportesemények is tarthatók ebben az idősávban.
Raed Arafat elmondta még, hogy azok a létesítmények, amelyek eddig befogadóképességük 30 százalékának kihasználásával működhettek – mozik, színházak és sportlétesítmények –, ezután kapacitásuk 50 százalékáig fogadhatnak nézőket a Covid-igazolvány felmutatásával.
Nicolae Ciucă miniszterelnök a szerdai kormányülés elején azt emelte ki, hogy a kormány lazító intézkedéseket fogad el az év végi ünnepek előtt, de készülni kell a koronavírus-járvány ötödik hullámára. Arra kérte a kormány tagjait, hogy a negyedik hullámban szerzett tapasztalatokat hasznosítva, legyenek előkészítve a gyógyszerellátást biztosító szerződések és az intenzív terápiás osztályok.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter a kormányülésen beszámolt arról, hogy a tárca egy olyan tervezeten dolgozik, amely lehetővé teszi a tesztelési folyamat kiterjesztését a családi orvosi rendelők bevonásával, és új eljárási módokat dolgoznak ki a koronavírus-fertőzötteknek járóbeteg-rendszerben való ellátására, hogy enyhítsék a kórházakra nehezedő nyomást.
Az egészségügyi tárcavezető arra hívta fel a figyelmet, hogy a folyamatosan csökkenő esetszámok miatt döntöttek a korlátozó intézkedések lazítása mellett. Mint megállapította, a fertőzési arány növekedése esetében semmiképpen nem fognak lazító intézkedéseket bevezetni. Rafila szerint a negatív teszteredmény elfogadása – az oltást és a betegségből való felgyógyulást bizonyító zöldigazolvány mellett – nem minősül lazításnak, ez hozzátartozik a normalitáshoz, és nagyobb bizalmat ad az embereknek.
„Vissza kell adnunk az embereknek a reményt, hogy lehet normálisan élni ebben az országban” – fogalmazott az Agerpres hírügynökség által idézett miniszter. Hangsúlyozta továbbá, hogy továbbra is tiszteletben kell tartani az érvényben levő, a járvány terjedését akadályozó rendelkezéseket.
A kormányülést követően, Rafila elmondta azt is: év végi ünnepek előtt a kormány a helyi önkormányzatokkal összefogva a járványügyi szabályok betartására felszólító, tájékoztatási kampányt indít.
Ebben arra hívják majd fel a figyelmet, hogy a megelőzést tekintsék szabálynak az emberek. „Nem kívánunk megbüntetni senkit, mert nem a szankcionálás a siker kulcsa, de nyilván bírságolni fogunk, ha a helyzet megkívánja” – jelentette ki a tárcavezető. Hozzátette: szerinte a munkaadóknak élen kellene járniuk a szabályok betartatásában. „Az oltás és a tesztelés mellett ez a kulcsa a járvány megszüntetésének” – fogalmazott Rafila.