Tisztújítás után a Kolozsvári Református Egyházmegye
Az egyház volt talán a legdemokratikusabb intézmény a kommunista diktatúra éveiben, hiszen nemcsak képzett lelkipásztorai rendezték ügyeit, hanem vezetésében már akkor is presbiterek, gondnokok, egyszóval világi vezetők is részt vettek. Már maga az egyházmegye legfelső szerve, az elnökség is a lelkipásztor-esperesből és a főgondnokból – mondhatnánk akár így is: „világi esperesből” – áll. Mindkettőnek helyettese is van, az esperes feladatait annak akadályoztatása esetén a lelkipásztori főjegyző látja el, a főgondnokot pedig a gondnok helyettesíti. Dr. Bibza Gábort, a Kolozsvár-Törökvágás lelkipásztorát újabb hat évre a Kolozsvári Református Egyházmegye esperesének választották, főgondnoka, társelnöke Floriska István lett, aki egyébként megválasztásáig a Kolozsvári Egyházmegye Presbiteri Szövetségének elnöki tisztségét töltötte be. Gyakorlatilag espereshelyettesnek tekintendő Lengyel István lelkipásztori főjegyző, magyarfenesi lelkipásztor, aki az esperes által rábízott feladatokat is végzi. De még neki is van egy helyettese, a lelkipásztori aljegyző, aki jelenleg Oroszhegyi Attila Zsolt pusztakamarási lelkipásztor. A főgondnokot szeptembertől Vincze László gondnok segíti.
Pénzügyek, válás
Floriska István főgondnok az esperessel együtt többek között felügyel az egyházmegye pénz- és vagyoni ügyeire, az egyházmegye területén található műemlékekre, aláírja az alkalmazottak munkaszerződését, és például törvényesen kimondott válás esetén 30 napon belül az egyházmegye területén szolgálatot teljesítő lelkipásztor ellen hivatalból fegyelmi kivizsgálást kezdeményez (megállapítandó, hogy a válás okai között nem szerepelnek-e a lelkipásztori hivatással összeegyeztethetetlen tényezők). Presbiteri főjegyzőnek Halmágyi Sándor Jánost választották (egyébként ő lett a Kolozsvári Egyházmegye Presbiteri Szövetségének az elnöke is), presbiteri aljegyzőnek Nagy Matildot.
Amikor nem kell az esperest helyettesítenie, akkor a lelkipásztori főjegyző az aljegyzővel, valamint a presbiteri főjegyzővel és aljegyzővel együtt a különböző megbeszéléseken, gyűléseken kezeli a tárgyalt ügyiratokat (felolvassa, megőrzi, az irattárba beszolgáltatja), nyilvántartja a felszólalókat, megszámolja a szavazatokat, összeállítja az ülési jegyzőkönyveket. Ezek jelentős dolgok, ugyanis az egyházi ügyvitel (személyzeti kérdések, bérezések stb.) a gyűléseken született határozatok alapján zajlik, ezért fontos az okmányok megbízhatósága, pontossága.
Misszió, szórvány, diakónia, ifjúság
Gáspár Károly bodonkúti lelkipásztor személyében új missziói előadója van a kolozsvári egyházmegyének, ő irányítja és ellenőrzi az egyházmegye gyülekezeteiben zajló missziói, szórvány- és diakóniai munkát. Hogy kissé idegenül hangzik a missziói munka? „És elmenvén, tegyetek tanítványokká minden népeket” – ez már ugye ismerős? A missziói tevékenység a református egyházban nem hittérítést jelent, hanem a hívek megkeresését, bevonásukat az egyházközösségek életébe, a hívekkel való kapcsolattartást. A választás nem véletlenül esett Gáspár Károlyra, hiszen nem kevesebb mint 7 gyülekezet lelkipásztora a Szamosháton: Bodonkút, Magyarmacskás, Magyarfodorháza, Páncélcseh, Magyarderzse, Kisesküllő és Ördögkeresztúr összesen alig 290 hívét pásztorolja.
Ifjúsági előadó Fazakas Csaba Árpád Kolozsvár-kerekdombi lelkipásztor lett, aki a küköllői egyházmegyéből 2017-ben került Kolozsvárra, korábbi szolgálati helyén is ő volt az egyházmegye ifjúsági előadója. Feladata segíteni a gyülekezetek ifjúsági csoportjainak szervezését, szakmailag támogatni azok tevékenységét, őrködni hitvallási hűségük felett, segíteni az ifjúsági csoportokat a gyülekezet többi részével való kapcsolatukban. Segítséget nyújt az ifjúsági csoportoknak táborozások, konferenciák szervezésében, ifjúsági programok kidolgozásában és megvalósításában.
Templom, iskola, öregotthon épül
Müller Csaba műépítész lett a kolozsvári egyházmegye műszaki előadója. Nevéhez fűződik a törökvágási templom és közösségi ház tervezése, a Tóközben épülő öregotthon tervezése, de a kolozsvári Apáczai-líceum felújítását, az új épületszárny tervezési munkálatait is ő végezte. Műszaki előadóként feladata felülvizsgálni a hozzá juttatott terveket és költségvetéseket, javaslatokat tenni azokra vonatkozóan. Kérésre megvizsgálja a megrongált egyházi épületeket, azok javítására vagy újjáépítésére javaslatot tesz, részt vesz az egyházi építkezések ellenőrzésében, gondoskodik a műemlékekre vonatkozó törvények pontos betartásáról, a műemléképületeken tervezett beavatkozásokról előzetesen jelentést tesz az egyházkerületi műszaki előadónak, akinek a segítségét is igényelheti, és akinek jelentést tesz a saját munkájáról.
Ha vinni kell a harangot
Máté István szászfenesi lelkipásztor maradt továbbra is a számvevő, akinek feladata az egyházmegyéhez tartozó egyházközségek éves zárszámadását és költségvetését ellenőrizni, azokat időben összesíteni, illetve feladata elkészíteni az esperesi hivatal költségvetését és zárszámadását – gyakorlatilag könyvviteli feladatokat lát el. Megerősítették katekétikai előadói tisztségében Farkas László Kolozsvár-íriszi lelkipásztort, akinek kötelessége ellenőrizni és irányítani az egyházmegye gyülekezeteiben és iskoláiban zajló vallástanítást, ennek érdekében részt vesz a vallástanárok értekezletein, módszertani körein, országos konferenciáin. Balázs Ágnes zenetanár látja el továbbra is az egyházzenei előadó feladatát: szervezi és segíti az egyházmegye gyermekeinek, fiataljainak zenei tevékenységét, nyilvántartja az egyházmegye orgonáit, és javaslatot tesz azok javítására, kórustalálkozókat szervez (átlagosan évente egyet). Zsigmond Erikát újraválasztották jogtanácsosi, Ősz Sándor Elődöt levéltárosi tisztségében. A jogtanácsos segítségével jártak el például akkor, amikor a fejérdi templomharang őrizetére szólították fel a helyi rendőrséget, vagy ennek hiányában rendőri kíséret biztosítását kérték a harang elszállításához. Zsigmond Erika jogtanácsos Oroszhegyi Attilával együtt most éppen temetőszabályzat megfogalmazásán dolgozik a vonatkozó hazai jogszabályok alapján, amelyet majd az egyes gyülekezetek mintaként használnak, és helyi sajátosságaik szerint módosítanak, kiegészítenek. Ősz Sándor Előd levéltáros feladata az egyházi feljegyzések, okiratok kezelése, ő az, aki vigyáz például a gyülekezeti tagokat érintő okmányokra, bejegyzésekre is a keresztséget, házasságkötést, konfirmálást stb. illetően.
Az elnökség és helyetteseik (esperes, főgondnok, lelkipásztori főjegyző, gondnok), az egyházkerületi közgyűlésbe küldött lelkipásztori képviselők (Sebestyén Ákos Kolozsvár-újalsóvárosi és Oroszhegyi Attila Zsolt pusztakamarási lelkipásztor) és presbiteri képviselők (Kerekes Sándor és Halmágyi Sándor János) részt vettek például az Erdélyi Református Egyházkerület december 14-i püspökválasztó közgyűlésén. Az egyházmegyei tanács lelkipásztori (Máté István szászfenesi, Péntek Márton Kolozsvár-szamosfalvi, Farkas László Kolozsvár-íriszi, Gáspár Károly bodonkúti, Kozma András Kolozsvár-tóközi lelkipásztor, póttagok: Török Csingó Adorján mezőkeszüi, Gede Csongor kolozsmonostori, dr. Sikó Csaba kolozskarai lelkész) és presbiteri tagjaival (Balogh István, Szabó Sándor, Juhos Árpád, Botha István, dr. Sipos Gábor, póttagok: Szakács Levente, Boldizsár Gy. Márton, Veres Csaba) együtt végzik az egyházmegyei tanács munkálatait.
Aki vitás ügyekben közvetít
Elsősorban az esperes jár el a vezető testületekben, az egyes gyülekezeteken belül felmerülő vitákban, konfliktusok esetén. Ugyanakkor az egyházmegyei tanácsnak is van hasonló jogköre, a testületnek tanácskozási jogú tagja a jogtanácsostól a missziói előadóig terjedően felsorolt valamennyi tisztségviselő. A tanács elbírálja az egyházmegye vitás ügyeit, például a lelkipásztor, kántor, egyházközségi főgondnok és gondnok, presbiterek és egyházközségi küldöttek felelősségét és kártérítésre való kötelezését, a megválasztásuk ellen beadott panaszokat; az anyaegyházközség és leányegyházközség között közigazgatási és vagyoni ügyekben felmerült vitás kérdéseket; az egyházközségek vagyonmegosztásából származó vitás ügyeket stb.
Az egyházmegyei fegyelmi bizottság összeállítása nem egyszerű feladat, ugyanis kevés a szakember, egyébként az ilyen jellegű ügyek is ritkán fordulnak elő. Ilyen megfontolásból egyetlen fegyelmi bizottságot választ a Kolozsvári, Kalotaszegi, Dési és Tordai Református Egyházmegye. Ez januárban fog hivatalosan megalakulni, a testületbe mind a négy egyházmegye megteszi jelöltjeit, közülük választják majd a bizottságot.
Ezek a tisztségviselők mindannyian a Kolozsvári Református Egyházmegyét alkotó és mintegy 28 ezer bejegyzett hívet számláló egyházközségek valamelyikének tagjai presbiteri vagy gondnoki minőségben, értelemszerűen a szakterületükhöz tartozó ügyekben a gyülekezet tagjai is hozzájuk fordulhatnak, segítségüket, tanácsukat, eligazításukat kérhetik. A felsorolt tisztségekért csupán az esperesnek és a számvevőnek jár bérkiegészítés, ezzel együtt feladataikat a megválasztottak önkéntes munkaként végzik.
A cikk megjelent a Református Híradóban (a Szabadság melléklete), a friss lapszám teljes tartalma ide kattintva olvasható.