Pina Bausch a 20. század táncművészetének egyik legnagyobb hatású alkotója, akinek műhelye, a Wuppertali Táncszínház négy évtizede a világ meghatározó színházművészeti formációja.
A 2009-ben váratlanul elhunyt német koreográfus, aki táncművészként is legendává lett még életében, monumentális, de tragikusan megszakadt életművet hagyott hátra. Műveit, lényét a társművészetek kiválóságai figyelték odaadással. Pina Bausch dolgozott Federico Fellinivel, Pedro Almodóvarral és Wim Wenders-szel, elkötelezett hívei között olyan nagyszerű magyar írókat találunk, mint Esterházy Péter, Nádas Péter és Forgách András – olvasható az OSZMI MTI-hez eljuttatott közleményében.
Egy évvel ezelőtt az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet gazdag adományt kapott a Tanztheater Wuppertal – Pina Bauschtól, amelyben az egész életművet reprezentáló, Magyarországon páratlan plakátgyűjtemény, albumok, előadás-felvételek érkeztek a Táncarchívumba. A kiállításon válogatást mutatnak be az ajándék anyagából, amit Papp Dezső (1927–2008) fotóművésznek a társulat első két, budapesti vendégjátékán készült felvételei egészítenek ki.
A kamaratárlaton válogatás látható az együttes 1999-es magyarországi tanulmányútjának eddig még soha ki nem állított dokumentumaiból és az OSZMI gyűjteményében található más relikviákból. „Emlékszilánkok – a Magyarországhoz, a magyarokhoz ezer szállal kötődő tánc-géniusz életművéből felvillanó töredékek, a munkásságát méltató szövegrészletek egy páratlan életműbe engednek betekintést” – írják a kiállításról.
A szövegeket és a kiállítás anyagát az Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet Táncarchívumának gyűjteményéből Halász Tamás és Varga Andrea válogatta.