Ki vezeti a katolikus egyházat az új pápa megválasztásáig?

Kevin Joseph Farrell bíboros kamarás

Sokan állítottak meg azzal a kérdéssel, hogy Ferenc pápa halálát követően ki vezeti a katolikus egyházat az új pápa megválasztásáig, illetve mi a szerepe a camerlengónak, akiről sokat hallani ezekben a napokban, hiszen különleges feladatok hárulnak rá. 

Ferenc pápa a világiak, család és élet kongregációjának prefektusát, Kevin Joseph Farrell bíborost 2019. február 14-én nevezte ki bíboros kamarásnak (camerlengo). 1947. szeptember 2-án született Írország fővárosában, Dublinban. 1978-ban történt pappá szentelése után több évig káplánként és egyetemi tanárként szolgált Mexikóban, majd 1984 és 2016 között az Egyesült Államokban dolgozott. 2002 és 2007 között a washingtoni érsekség segédpüspöke, 2007 és 2017 között pedig Dallas püspöke volt. 2016-ban avatták bíborossá. A dogmatikai teológia és a jogtudományok doktora. 2020. szeptember 29-én Ferenc pápa kinevezte Farrellt a Bizalmas Ügyek Bizottságának elnökévé, amely új hivatal a Római Kúrián belül. 2024. január 1-jén pedig a Vatikáni Legfelsőbb Bíróság elnökévé nevezték ki. 

A camerlengo az egyik legfontosabb szentszéki tisztség, amely akkor már több mint hét hónapja betöltetlen volt. Amikor Kevin Joseph Farrell letette az esküt Ferenc pápa előtt, az átadta neki tisztsége szimbólumát, a jogart, amely XV. Benedek pápa (1914–1922) idejéből származik.

A következőkben a camer­lengo különleges szerepét és feladatait szeretném ismertetni.

Elsőként a pápa haláláról a camerlengo bíborost értesítették, aki a venezuelai származúsú Edgar Peña Parra államtitkár-helyettes, és Diego Giovanni Ravelli pápai szertartásmester jelenlétében hivatalosan is meggyőződött a halál bekövetkeztéről. A hagyomány szerint háromszor szólította keresztnevén az elhunyt egyházfőt, majd válasz hiányában kijelentette: Vere Papa mortuus est! – A pápa valóban meghalt! Lehúzta a halászgyűrűt az elhunyt ujjáról, majd a visszaélések megelőzéséért gondoskodik annak megsemmisítéséről vagy érvénytelenítéséről. 

Tekintettel arra, hogy a mindenkori pápa egyben Róma püspöke is, a camerlengo tájékoztatja a római általános helynököt, akinek feladata közölni a római néppel a gyászhírt. Ugyanakkor az elsők között tájékoztatja a bíborosi kollégium dékánját, aki értesíti a Vatikánba akkreditált diplomáciai testületet, illetve a külföldi államfőket, majd pedig összehívja a bíborosokat a konklávéra.

Ugyancsak ő bezárja és lepecsételi az elhunyt pápa háló- és dolgozószobáját, azért, mert a pápa hagyatékának ügyében vagy a végrendeletében megnevezett végrehajtó, vagy a következő pápa az illetékes. A pápa ugyanis készíthet végrendeletet és kijelölheti annak végrehajtóját is. Egyedül ez a személy illetékes ilyenkor a pápa hagyatékának kezelésére, és arról majd az újonnan megválasztott pápának kell beszámolnia. 

Fontos rendelkezés, hogy a pápáról sem a betegágyán, sem a halálos ágyán nem készíthetnek semmiféle kép- vagy hangfelvételt, mielőtt méltóképpen felöltöztetnék. Az után is csak a camerlengo különleges engedélyével. Meg kell értenünk, hogy ez fontos intézkedés, amelynek komoly kegyeleti vonatkozásai vannak, mert egyrészt a haldokló, másrészt a katolikus egyházfői méltóságát igyekeznek védeni. 

Ferenc pápát is, akárcsak elhunyt elődjeit, piros színű miseruhába öltöztették fel – mert ez a pápai gyász színe. Fejére ezüsthímzésű püspöksüveget tettek, a miseruhára elhelyezték a legfőbb pásztori küldetését és kormányzati hatalmát jelképező palliumot, amit viselőjével együtt szoktak eltemetni. Ez gyapjúból készült, az elveszett bárányra utal, akit Jézus Krisztus, a legfőbb pásztor a vállára vesz és visszavezet a nyájhoz. 

Nagyon kevesen tudják, hogy a pápa hatásköre a széküresedés után sem száll át a bíborosi kollégiumra. Ezért különösen fontos az átmeneti időszak szabályainak szigorú betartása, valamint az új pápa mielőbbi megválasztása. A titokvédelmet hivatott szolgálni, hogy a pápaválasztó konklávén az egyes szavazásokat követően a bíborosoknak át kell adni a camerlengónak minden olyan feljegyzést, ami a szavazás kimenetelére vonatkozik, amelyeket a szavazólapokkal együtt elégetnek.

Ebben az időszakban – Szent Péter apostoli széke megüresedésének idején – Kevin Joseph Farrell camerlengo mintegy „miniszterelnöki” feladatköröket lát el, mert a pápa halálakor a bíboros államtitkár, Pietro Parolin (a tulajdonképpeni vatikáni miniszterelnök) is fel van függesztve. 

Kevin Joseph Farrell szervezi meg a bíborosi kollégium és a Vatikán életét, a bíborosi gyűlések időpontját, a pápa temetését, felügyeli a pápaválasztás zavartalan lefolyását. Az Apostoli Kamara élén álló tisztségviselőként a camerlengo feladata továbbá a Szentszék vagyonának kezelése abban az időszakban, amikor a pápai hivatal betöltetlen. Megbízatása 80 éves korában megszűnik, utódját a pápa nevezi ki.

Az emberek nagy többsége előtt ismeretlen pápai jelvény a pápai ernyő, amit csupán széküresedés idején használnak az Apostoli Szentszék címerében. A két kulcs fölött Ferenc pápa címerében a püspöksüveg (mitra) helyett, mivel nincs viselője, az ernyőt (latinul basilica) ábrázolják. Mivel ebben az esetben a Római Szentegyház bíboros kamarása irányítja a katolikus egyház ügyeit, az ő címerében is megjelenik, hiszen a főhatalom folytonosságát jelképezi. Érdekességképpen megemlíteném, hogy minden római bazilikában volt egy-egy ilyen ernyő, felkészülve a pápa fogadására.