
Az EMKE Facebook-oldalán követhető április 11-ei gálaműsor 17 órakor kezdődik ünnepi köszöntőkkel. A gálán fellép Laczkó Vass Róbert színművész, a Vizaknai Férfidalárda Béres Levente vezetésével, a Szederinda citerazenekar Fekete István felkészítésével, a szamosújvári Téka Népzeneiskola két zenekara (Bagó Banda és Nádas Zenekar), Juhos Borbála, Butuza Zsófia és Kiss Adrienn, a Kaláka és Kiskaláka Néptáncegyüttes, valamint Fejes Hunor Péter hatodikos tanuló Kisjancsi Katalin felkészítésével.
Az EMKE éves közgyűlését szokás szerint a Protestáns Teológiai Intézet dísztermében (Kolozsvár, Bocskai / Avram Iancu tér 13. szám) tartják április 12-én, szombaton 11 órakor. A megnyitón Szőnyi Erzsébet Ifjúsági trió zongorára, hegedűre és gordonkára művéből játszik részleteket Székely Nándor zongorán, Tekeres Áron hegedűn és Albert Anna Zsófia gordonkán Incze Lilla felkészítésével. A köszöntéseket követően az EMKE éves beszámolóját (tevékenységi, pénzügyi és felügyelő bizottsági) és az EMKISZ éves beszámolóját ismertetik.
Az EMKE közművelődési díjainak ünnepélyes átadása 15 órakor kezdődik ugyanitt a Guttman Mihály Pedagógus Kórus fellépésével, Bedő Ágnes irányításával. 19 órakor a Prima Primissima Díjas Szentegyházi Gyermekfilharmónia ünnepi koncertje zárja a rendezvénysorozatot a Szent Mihály Plébániatemplomban Haáz Sándor vezetésével. A részvétel minden programpontra díjtalan.
EMKE-díjak 2025
Balázs Ferenc-díj – Lőrincz Zsuzsánna a székelyudvarhelyi Artera Alapítvány vezetője részére a kézművesmesterségek újraélesztésében, képzésében kifejtett áldozatos és sikeres tevékenységének elismeréseként.
Gr. Bánffy Miklós-díj – Albu István részére a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház igazgatójaként és rendezőként végzett kiemelkedő szakmai tevékenységéért, a helyi közösségben létező művészeti potenciál összefogása és felmutatása terén végzett következetes munkásságáért.
Bányai János-díj – Barabás László néprajzkutató és szakíró részére az erdélyi magyar népszokások, népélet és népi kultúra szakavatott kutatásában, valamint a marosvásárhelyi kántor-tanítóképző igazgatójaként kifejtett tevékenységéért.
Janovics Jenő-díj – Feleki István és Feleki Károly fotóművészeknek intézetalapítói és felsőoktatási munkásságuk elismeréseként, a kolozsvári hóstátok fotódokumentációjáért, valamint az erdélyi fotóművészet hírének öregbítéséért.
Kallós Zoltán-díj – Molnár Szabolcs részére a romániai magyar hagyományos ének és népzene művelése, népszerűsítése érdekében kifejtett tevékenységéért.
Kovács György-díj – Vass Csaba részére a Csíki Játékszínnél nyújtott kiemelkedő művészi teljesítményéért és áldozatos munkájáért.
Monoki István-díj – Borbé Levente iskolakönyvtáros részére az erdélyi iskolakönyvtárosok szakmai fórumának létrehozásáért, sokoldalú könyvtárosi munkájáért, valamint sérült és fogyatékos gyerekekkel végzett különleges foglalkozásai elismeréseként.
Nagy István-díj – Dénes Ildikó pedagógus, népdalénekes részére az Újszentesi Országos Őszirózsa Népdalvetélkedő másfél évtizedes folyamatos megszervezéséért, az erdélyi magyar népdaléneklés népszerűsítéséért és kiváló szervezői tevékenységéért.
Spectator-díj – Szabó Zsolt irodalomtörténész, újságíró részére a sok évtizedes könyv- és lapszerkesztésért, az erdélyi magyar értékek tudatosításáért, egyetemi oktatói, ifjúságnevelői munkásságáért.
Szolnay Sándor-díj – Muhi Sándor grafikus, művészeti közíró részére társadalmi felelősségvállalással végzett alkotásaiért, a grafika eszközeinek vizuális és szóbeli kifejtéséért, valamint kiemelkedő művészeti munkásságáért.
Vámszer Géza-díj – Balázs-Bécsi Gyöngyi múzeumpedagógus, tanító részére a Kallós Zoltán Alapítványban az oktatás, a népművészet és a közművelődés terén, több évtizede a kisebbségi létben megélt magyarságtudat kialakítása és megőrzése érdekében végzett munkásságáért.
Életműdíjak
– Csáky Zoltán újságíró, televíziós szerkesztő részére akinek szerkesztői, főszerkesztői és műsorvezetői munkásságában, valamint filmjeiben minduntalan visszaköszönt az erdélyiség.
– Matekovits Mária részére kiemelkedő közösségépítő tevékenységéért, a közművelődés iránti elkötelezettségért, amellyel az EMKE Bánsági alelnökként is évtizedeken át erősítette a magyar közösségeket.
– Matekovits Mihály részére az aradi és Arad megyei magyar oktatás érdekében végzett munkájáért, szakírói munkásságáért, valamint közösségi a művelődés és közélet terén végzett tevékenységéért.
Kiváló Közművelői oklevelek
– Antal Amália Lídia tanárnőnek a Zsil-völgyi magyar közösségi életben kifejtett önzetlen, minőségi és kitartó, évtizedes munkájának köszönetéül.
– Basa Emese szervezőnek, újságírónak a közművelődés, oktatás, egyházak területén és a magyar nyelv ápolásáért végzett munkának köszönetéül.
– Mátka Néptáncegyüttes az autentikus népi táncok népszerűsítése, átörökítése, fejlesztése érdekében kifejtett tevékenység elismeréséért.
– Stefán Tünde Mária római katolikus kántornő és zenetanárnő részére a medgyesi magyar közösségi életben kifejtett önzetlen, minőségi és kitartó munkájának köszönetéül.
– Kelemen Ferenc rádiószerkesztőnek, művelődésszervezőnek az EMKE Maros megyei szervezete elnökségi tagjaként kifejtett tevékenysége iránti elismerésül.
– Náznán Olga művelődésszervezőnek, a Lorántffy Zsuzsanna Kulturális Egyesület elnökének az EMKE Maros megyei szervezete elnökségi tagjaként kifejtett tevékenysége iránti elismerésül.
– A Váradi Dalnokok férfikórus részére a kitartó, önzetlen szolgálatért, a magyar dal általi közösségépítésért, a partiumi és nagyváradi közművelődési élet érdekében végzett másfél évtizedes elkötelezett munkájukért.
– Fekete Károly részére az aradi magyar kulturális hagyaték ápolásában és megismertetésében végzett kiemelkedő tevékenységéért, a közösségi művelődés terén végzett pótolhatatlan munkájáért, valamint az aradi kulturális turizmus fellendítésének elismeréseként.
Mecénásoklevél
– Kiss Ildikó könyvelőnek az EMKE Maros megyei szervezete pénzügyi elszámoltatása érdekében kifejtett tevékenysége iránti elismerésül.
– Tódor Soó Ignác gazdasági szakértőnek az EMKE Maros megyei szervezete cenzori elszámoltatása érdekében kifejtett tevékenysége iránti elismerésül.