Az egész ország motorja lehet Erdély
Az RMDSZ elnökének beszámolója szerint a mintegy négy hetes kampány alatt Kézdivásárhelytől kezdve Csalánosig bejárták Erdélyt, és az egész országot érintő, számos gazdasági javaslatot fogalmaztak meg, amelyek szerinte nem elrugaszkodottak a valóságtól, ugyanis Romániának jó esélye van arra, hogy a következő időszakban is jelentős növekedést érjen el. Külön kiemelte az oktatás kérdését, amely terén a magyar közösséget is nagymértékben érintő átfogó reform várható a jövőben, emlékeztetve arra, hogy az RMDSZ programjában a minőségi, a gyermekek és fiatalok társadalmi versenyképességét előtérbe helyező rendszer kialakítását szorgalmazza. Ugyanakkor Kelemen Hunor az 1918-as gyulafehérvári román nagygyűlés ígéreteinek betartását, ezeknek a 21. század jogi nyelvezetére való „lefordítását” hangsúlyozta. Fontosnak tartotta továbbá Románia jogrendjének átalakítását úgy, hogy a törvények értelmezése teljesen világos és egyértelmű legyen.
Kelemen Hunor elmondta: az RMDSZ-től függetlenül „esett be az ajtón” a kampány alatt a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium létrehozásával kapcsolatos ügyészségi vizsgálat és a csíksomlyói búcsú UNESCO-védettségének a témája. Az előbbi kapcsán az RMDSZ elnöke elfogadhatatlannak és vérlázítónak nevezte, hogy az itt tanító pedagógusok novemberre nem kapták meg a bérüket, ezért Dacian Ciolos miniszterelnökhöz fordult az ügy mielőbbi rendezése érdekében. A csíksomlyói búcsú kapcsán tájékoztatott arról, hogy tegnap levélben is kérte a kormányfőt, menessze tisztségéből a búcsú képviseletét szabotáló államtitkárt és a kulturális minisztert. Kelemen Hunor úgy vélte: amennyiben a kérésnek nem tesznek eleget, ez azt jelenti, hogy az illetékesek megnyilvánulása nem „partizánakció” volt.
„Nem lehetséges, hogy egyik nap nekirontanak egy római katolikus iskolának, második nap a kormány romániai látogatásra hívja Ferenc pápát, a harmadik nap pedig az egyik legnagyobb római katolikus szellemi örökségnek, a csíksomlyói búcsúnak a felvételét az UNESCO-listájára elszabotálják” – hangsúlyozta az RMDSZ elnöke.
Kelemen Hunor helyesnek tartotta azt az együttműködést, amelyet a Magyar Polgári Párttal (MPP) alakított ki az RMDSZ. Mint mondta, ez tudatos cselekedet volt, és ehhez mások is társulhattak volna.
Az RMDSZ elnöke arra kérte az erdélyi magyarokat, vegyenek részt a december 11-i választásokon, és szavazzanak az RMDSZ-re, a magyar összefogás listájára. Mint fogalmazott, “adjanak munkát” a jelölteknek, mert a 2018-as centenárium kapcsán várható demagógia jegyében olyan időszak következik, amelyben jelentős változásokra lehet számítani, és nagy szükség lesz a magyar képviselők jelenlétére a parlamentben.
Kovács Péter , az RMDSZ ügyvezető elnöke provokatívnak minősítette a kampányt, amelyben az általuk felvetett témákkal (pld. órisáplakátok szövege, házi feladat stb.) több alkalommal is párbeszédre és érdemi vitára próbáltak ösztönözni. Az ügyvezető elnök beszámolt arról, hogy a jelöltek mintegy 1000 rendezvényen vettek részt, több mint 280 ezer emberrel kerültek személyes vagy közvetett kapcsolatba, munkájukat 1000 önkéntes segítette, 40 ezer országos plakátot helyeztek el, 700-nál több kampányújságot adtak ki, 400 ezer mozgósító szórólapot terjesztettek. A szövetség külföldi szenátusi jelöltlistáját vezető politikus arra kérte a külfölfön tartozkodó erdélyi magyarokat, hogy éljenek szavazati jogukkal, és december 11-én vegyen részt a választáson.
Kelemen Hunor megerősítette, hogy ma Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel, a Fidesz – Magyar Polgári Szövetség elnökével találkozik Szatmárnémetiben, a Kossuth Kertben lévő Zöld Házban. A találkozó 10.30 órától zártkörű megbeszéléssel kezdődik a két politikai szervezet küldöttségének a részvételével, majd 11 órától Kelemen Hunor és Orbán Viktor közös sajtónyilatkozatot tart.
A román sajtó kérdésére elmondta: helyénvalónak és felelősségteljesnek nevezte a magyar kormány egyes képviselőinek legutóbbi reakcióit azt követően, hogy az elmúlt időszakban több sérelem is érte a romániai magyar közösséget. Ugyanígy természetesnek véli, hogy a román kormány is síkra szálljon a Timok völgyi vagy az ukrajnai románokért, amennyiben azok jogait a hatóságok nem tartják tiszteletben.
Fotó: Rohonyi D. Iván