Kelemen Hunor: minden RMDSZ-re adott szavazatból mandátum lesz

Traian Băsescutól és Klaus Iohannistól azt tanulta meg Kelemen Hunor, mit nem szabad tennie egy államfőnek
Romániában arányos választási rendszer van, tehát bárhol szavaznak az emberek az RMDSZ jelöltlistáira, abból valahol parlamenti mandátum lesz - ezzel biztatta voksolásra a külföldön vagy szórványban élő magyar polgártársait is az RMDSZ elnöke szerdán.

Kelemen Hunor - az RMDSZ-frakció tagjaival együtt - a bukaresti központi választási bizottságnál (BEC) iktatta a parlamenti és elnökválasztáson történő induláshoz szükséges, több mint 270.000 támogató aláírást.

Az RMDSZ-nek az a célja, hogy megismételje a június 9-i önkormányzati választáson elért jó eredményt, hogy erős parlamenti frakciója legyen, és adott esetben akár kormányzati eszközökkel is szolgálhassa a magyar közösséget, támogathassa az önkormányzatokat - mutatott rá a szövetség elnöke és államfőjelöltje.

Jelölési iratcsomója benyújtásakor Kelemen Hunor azt nyilatkozta a sajtónak, rá akar mutatni Románia valós problémáira, amelyek minden polgárt foglalkoztatnak, nemzetiségtől függetlenül: a reményvesztettségre, a bizalom hiányára és a demográfiai problémákra. Az első fordulóban mindenki a legjobb megoldást választhatja, nem kell két rossz közül a kisebbik rosszat választani - fogalmazott.

Kijelentette, Klaus Iohannis államfőnek igaza volt, amikor azt mondta, hogy az állam kudarcot vallott, ugyanis az állam valóban nem képes megvédeni polgárait, és az állampolgároknak nagyon sok visszaélést kell elszenvedniük az állami intézmények és a bürokrácia miatt.

A kormányra kerülés lehetőségéről Kelemen azt mondta, egyelőre várja a szavazás eredményeit, de véleménye szerint maximum három-négy kombináció jöhet szóba a kormányalakításkor.

Arra az újságírói kérdésre, hogy mit nem tenne, ha megnyerné az államelnök-választásokat, Kelemen Hunor azt felelte, Traian Băsescutól és Klaus Iohannistól is azt tanulta meg, mit nem szabad tennie egy államfőnek. Példaként említette, hogy nem utazna olyan repülőgépen, amilyennel a jelenlegi államelnök utazik, és nem élne visszahúzódva a Cotroceni-palotában, hanem beszélgetne különféle társadalmi csoportokhoz tartozó emberekkel.

Az RMDSZ nem támogatja a progresszív adózást

Kérdésre válaszolva Kelemen Hunor elmondta azt is: nem támogatja a progresszív adózást, mert az katasztrófát jelentene Románia számára, ugyanis  csökkentené a vállalkozói kedvet. A hosszú távú gazdasági növekedéshez, a beruházásokhoz, munkahelyteremtéshez egységes adókulcsra van szükség - jelentette ki.

Úgy vélekedett, csökkenteni kell a költségvetési kiadásokat, főleg a központi költségvetését, ugyanis ott történik a legnagyobb pazarlás: a köztisztviselők száma például nincs arányban az állam által nyújtott szolgáltatások számával.

Azt is kifejtette, csökkenteni kell a munkára kivetett adót, mert ez a legnagyobb teher az országban, az adóbegyűjtést viszont hatékonyabbá kell tenni, mert hiába vetsz ki új adókat és növelsz adókat, ha képtelen vagy begyűjteni ezeket.

Úgy vélekedett, felborult a társadalom és az állam közötti szerződés egyensúlya, a társadalom, az állampolgárok többet nyújtanak, az állam pedig kevesebbet.

Véleménye szerint szükség van a közigazgatási reformra, de ezt nem lehet egy irodában ülve elvégezni, és a reformnak az állampolgárok javát kell szolgálnia, nem az állami intézményekét és nem a tisztségviselőkét.
 

Azt is megkérdezték tőle az újságírók, mi a véleménye a melegházasság témájáról. Kelemen azt felelte, a jogtudomány számos hivatalos formáját képes kidolgozni az élettársi kapcsolatnak, de ami a házasságot illeti, nem kell változtatni semmit. A romániai törvény ebből a szempontból nagyon-nagyon korrekt. A házasság egy férfi és egy nő között létrejött intézmény és ennek így is kell maradnia. A többi formára lehet különböző jogi megoldásokat találni a probléma megoldása érdekében - fogalmazott az RMDSZ elnöke.

Erős parlamenti csoportra van szükség, hogy egyről a kettőre jussunk


"Ahhoz, hogy mi egyről a kettőre jussunk, ahhoz, hogy amit megszereztünk, megőrizzük, hogy hozzá tudjunk tenni, hogy a szülőföldért dolgozzunk, hogy modernizálni lehessen a közösségeink életfeltételeit, erős parlamenti csoportra van szükség. Másrészt az önkormányzatokban a jó eredményt akkor lehet kamatoztatni, ha mögötte van egy erős parlamenti csoport, és főleg hogyha a kormányzati eszközöket is tudjuk használni" - részletezte magyar újságíróknak nyilatkozva az RMDSZ elnöke.

A politikus rámutatott, az RMDSZ programja nemcsak az erdélyi magyar közösség etnikai identitásának a megőrzéséhez szükséges intézményes garanciákat tartalmazza, hanem az összes gazdasági és társadalmi területre is választ ad.

Elnökjelöltként Kelemen Hunor a "józan ész hangján" akarja megszólítani a romániai társadalmat, és a "polgárok fejére nőtt állam" reformját szorgalmazza, mint mondta oly módon, hogy az állam ne uralkodjon a polgárok felett, hanem szolgálja őket.

Az RMDSZ szerdán a külföldi választókerületben induló jelöltjeinek névjegyzékét is iktatta a BEC-nél. A külföldi jelöltlistákat azért kell korábban leadni, hogy a külföldön élő román állampolgároknak időt biztosítsanak a levélben történő szavazásra. A képviselő- és szenátorjelöltek névsorát október 17-ig kell benyújtani a megyei választási bizottságokhoz.