A projektet Andrei Daniel Mihalca egyetemi professzor koordinálta, a kutatást pedig Silvia Borsan doktorandus végezte az USAMV campusán, a monostori temetőben, a Iuliu Hațieganu Sportparkban, az Alexandru Borza Botanikus kertben, egy belvárosi kertben, illetve a Hója és a Bükk erdőben.
A kutatás során a zászló-, azaz „flagging” módszert alkalmazva gyűjtötték össze a kullancsokat növényekről és különböző emlősökről (rágcsálókról, sündisznókról) és madarakról. A növényekről 3383, míg az állatokról 1107 kullancsot szedtek össze és vizsgáltak meg.
A kutatás rávilágított arra, hogy a városi környezet többféle kullancsnak is kiváló életteret biztosít. A legelterjedtebb a közönséges kullancs (Ixodes ricinus), amely a Lyme-kór és a kullancs által terjesztett agyvelőgyulladás legfontosabb előidézője. A növényekről főleg lárvákat (ősszel) és bábokat (tavasszal és nyáron) gyűjtöttek össze.
„A közönséges kullancs piciny lárvákból a következő évben gombostűfejnyi nimfák fejlődnek. Ezek is jól el tudnak bújni a hajlatokban, fülek mögött, hajas fejbőr határán. Felnőttekben leggyakrabban a térdhajlatban bújnak meg. Kis méretűk miatt nehezen észrevehetőek, következtetésképpen nő a gazdaszervezethez való kötődési idejük, ezáltal pedig a patogének átadásának lehetősége is. A tanulmányból az is kiderül, hogy a kullancsok száma városon nagyon nagy, és hogy több van belőlük a belvárosban, mint a városszéli részeken. Tehát az urbánus közegek sem kockázatmentesek, hiszen megfelelő körülményeket biztosítanak a kullancspopuláció szaporodásához” – részletezte Silvia Borsan.
„Javasoljuk, hogy a szabadban való sétáláskor viseljenek világos színű ruházatot (hosszúnadrágot, hosszú ujjú felsőt). A séta után tanácsos alaposan átvizsgálni a fejet, hónaljat, ágyékot úgy a felnőttek, mint a gyerekek esetében is. A házikedvencet alapos átbogarászása, és az állatorvos által javasolt kullancselleni kezelés is ajánlott. Fontos tudni, hogy nem minden kullancs fertőző. Ha a testünkön kullancsot veszünk észre, óvatosan csipesszel távolítsuk el. Ne alkalmazzunk más módszert, például ne öntsünk irritáló anyagot (alkoholt, olajat, benzint, foszfort) a kullancsra. Eltávolítás után a kullancsot az egyetem parazitológiai tanszékén megvizsgálják, kezelésért pedig a háziorvosához fordulhat minden érintett.