Borítókép: A tánctanulás mellett közösséggé kovácsolódtak a Kaláka edzőtábor résztvevői (fotó: Faceboook/Téka)
Első alkalommal szervezték meg – július 12–14. között – a helyi és a bentlakó vagy jövendőbeli kollégista, nyolcadikos diákok számára a gólyatábort, azzal a céllal, hogy bepillantást nyerjenek a középiskolás életbe, s ősszel könnyebb legyen a beilleszkedés a Kemény Zsigmond Elméleti Líceum és a Téka Szórványkollégium mindennapjaiba.
A tábor a fiatalok regisztrációval kezdődött, majd csapatépítő foglalkozások következtek, hogy a résztvevők jobban megismerjék egymást. Rariga Imola és Paróczi Ákos vezetésével gyorsan jó hangulat alakult ki, sok érdekességet megtudtak egymásról a fiatalok. Ebéd és pihenő után Horváth Mária, a Bonus Pastor Alapítvány munkatársának irányításával drogprevenciós tevékenységen vettek részt a táborozók, majd vacsora után a kérői Tékarám Lovasudvarnál sporttevékenységeken ügyeskedtek.
A Communitas és NKA Alapítvány által támogatott tábor második napján Marosszentgyörgyön strandolhattak a résztvevők. A harmadik nap délelőttjén megismerkedhettek az osztályfőnökökkel, a diáktanáccsal és az iskolával, majd a tűzzománc-, kerámia- és ékszerkészítő műhelyekben alkottak a fiatalok. Ebéd után újabb csapatépítő foglalkozáson vettek részt, este pedig a táborzáró koncert következett, amelyen a kolozsvári zenész, gitáros, Miklós Gyuri szórakoztatta őket a Hayak kávézó teraszán.
A felnőtt kézműves tábort – azt a Communitas Alapítvány támogatta – idén már a 11. alkalommal szervezte meg a Téka; a Téka Kézművesházban július 20–25. között zajlott a Felnőtt Fazekas és Tűzzománc Tábor. Ebben a táborban hagyományos módon azok vesznek részt, akik egész évben, havonta egy-egy hétvégén a kerámia tanfolyamra is járnak. Idén viszont újak is csatlakoztak a táborozókhoz, köztük Antal Éva, aki Marosvásárhelyről érkezett.
– Tanulni és alkotni jöttem. Olyan tevekénységeken vehettem részt, melyek otthon nem valósíthatok meg, mert nincsenek meg a kellő eszközök” – magyarázta.
A további résztvevők a helyieken kívül Kolozsvárról, Désről, Marosvásárhelyről érkeztek. A 410 tárgy alkotásán túl (az elején fogadtak a tárgyak számában, így pontosan számolták őket) a táborozók ellátogattak a válaszúti Kallós Zoltán Múzeumba, ahol kerámiatárgyakat, motívumokat figyeltek meg. A munka után megérdemelt szórakozásként a széki nádasba illetve a sós tóhoz is ellátogattak. A táborra ők is a Hayak kávézóban tettek pontot, ahol lezárták az idei kézműves évadot és terveket szőttek a következőhöz.
Fogadtak a készülő tárgyak számában
Végül, a hónap utolsó hetében a Téka Feketelakra költözött: az alapítvány táborközpontjában zajlott a 26. Kaláka Edzőtábor. Idén is két csoportban folyt az oktatás: a kiskalákások felcsíki táncokat tanultak Cserey Both Zsuzsa és Tamás Szilárd vezetésével, a próbák helyszíne a feketelaki Művelődési Ház volt. Eközben a Kaláka néptánccsoport magyarlónai táncokat tanult Könczei Csongor és Vincze Júlia vezetésével, majd a hét második felében gyimesi táncokkal ismerkedtek Didici Norbert és Tankó Gyöngyi irányításával a táborközpont tánccsűrjében. A próbákon és az esti táncházban az Ördöngös zenekar illetve Bács László, Kónya Előd és a gyimesi zenészek muzsikáltak. A napi öt óra próba és egy óra népdaloktatás mellett néprajzi előadások és hangulatos táncházak is a napi program részei voltak, a 65 résztvevő így a tánctanulás mellett közösséggé kovácsolódott és számos életre szóló élménnyel gazdagodott.