Korszerűsítik a 430 éves torockói iskolát
Két nyertes pályázat áll jelenleg rendelkezésre, amelyeknek köszönhetően felújítják és korszerű taneszközökkel látják el aTorockói Sebes Pál Általános Iskolát. A támogatások értéke meghaladja az 1,8 millió lejt, az önrésszel együtt pedig a kétmilliót is jóval túllépi. A munkálatok napokon belül elkezdődnek, a teljesítési időszak pedig tíz hónap. Az iskola ingatlanfelújítására vonatkozó pályázatot a Regionális Fejlesztési és Közigazgatási Minisztériumtól nyerték, értéke megközelíti az 1,4 millió lejt, amelyhez mintegy négyszázezer lej önrészre lesz szükség.
Az épületek energiatakarékosságának növelését célzó pályázat szerződését már 2023-ban aláírták Cseke Attila akkori tárcavezetővel, de a bürokratikus rendszer miatt egy évet kellett várni a munkálatok megkezdésére.
Amint Deák-Székely Szilárd torockói polgármester elmondta, az épület korszerűsítése során tekintettel lesznek az épített örökségre, néhány eleme a projektnek kimondottan ez utóbbinak kedvez. Ezek közül a legfontosabb, hogy a bádoglemez tetőt cserepekkel helyettesítik, s nem rontja tovább a faluképet. Az L- alakú épület magasabb, kelet felé néző részére olyan napelemeket szerelnek fel, amelyek a leginkább beilleszkednek a patinás környezetbe és amelyekre a műemlékvédelem is rábólintott.
A torockói iskola
Jó hírnek számít, hogy visszateszik a külső, régi típusú fa ablakkereteket, belül viszont megtartják az időközben felszerelt, fából készült hőszigetelt ablakokat, így a tanulási körülményekre is tekintettel lehetnek. A fűtésrendszer korszerűsítésére is ésszerű, alternatív megoldást találtak: megtartják a már meglévő fáskazánt és ezt a régi rendszert is feljavítják, viszont új hőpompát szerelnek fel és költséghatékonysági szempontok alapján fogják ezeket felváltva működtetni. Emellett kivakolják és lemeszelik a teljes épületet, kicserélik a tetőgerendákat és a cserépléceket ott, ahol szükséges, és új LED-es világítótesteket szerelnek fel mindenütt.
Egy másik, a tanügyminisztériumtól megnyert közel félmillió lej pályázatból új bútorzatot kap az iskola, illetve korszerű didaktikai- és sporteszközökkel látják el, ezek javarésze meg is érkezett. Minden tanterembe jut majd egy okostábla, egy laptop (hordozható számítógép), szkenner, nyomtató, hangfal, router. Ezenfelül az infólabor is kap tíz új laptopot és az óvodának is jut majd a felszerelésből. Sikerül továbbá kialakítani egy pszichológiai kabinetet is, hiszen pszichopedagógiai ellátás már több éve van az iskolában. Az új sportfelszerelések is nagyon változatosak, hiszen állítható kosár- és kézilabdakapuk, ugróládák, bakok, teniszasztal és sok más eszköz várja majd a gyerekeket a felújított iskolában.
A téli vakáció után, a torockói gyerekek a mindössze 3,5 kilométerre fekvő Torockószentgyörgyre járnak tanulni. Az alsósok számára az ottani elemiben kaptak egy üres termet, a gimnazisták pedig az óvoda épületét lakják be a felújítás ideje alatt. A szállítást a Rákóczi Szövetségtől kapott kisbusszal oldják meg.
A torockói iskola felújítása örvendetes hír azért is, mert éppenséggel egy jubiláló időszakkal esik egybe. Amint arról lapunkban már beszámoltunk, tavaly a március 15-i ünnepség keretében avatták fel az iskola névadójának, Sebes Pálnak az emléktábláját, halálának 160. évfordulóján. Idén az iskola fennállásának 430. esztendejét ünnepelheti a tanintézmény. A torockói iskola, amelyet legelőször 1595-ben említenek az okiratok, 2005-ben vette fel Sebes Pál nevét, Deák-Székely Szilárd Levente akkori iskolaigazgató, a jelenlegi polgármester kezdeményezésére.
Sebes Pál (1786-1864) 34 évig volt a torockói iskola tanára, ő volt az, aki az iskolát rektorsága idején virágzóvá tette. A torockói iskola úgynevezett partikula volt, algimnázium, amely évszázadokon keresztül a Székelyföldről is vonzotta a tehetséges unitárius diákokat, ösztöndíjakat biztosítva számukra. Olyan neves személyiségek köthetők a tanintézmény nevéhez, mint Kriza János, Felvinczi György, Brassai Sámuel, Gáspár János, Benczédi Gergely, Péterfi Gyula, Borbély István, Gergely János vagy George Barițiu. Az iskola jelenlegi épülete 1881-ben épült, az udvar alsó részében, amelyet azóta átalakítottak.
Megújul a két település kultúrotthona
Torockón már december végén megkezdődtek a munkálatok, Torockószentgyörgyön pedig január végén vagy február elején látnak hozzá a felújításhoz. Mindkét pályázatot a Regionális Fejlesztési és Közigazgatási Minisztériumtól nyerte a község.
Az épületek energiatakarékosságának növelését célzó pályázati kiírásra két turnusban lehetett pályázni 2022-ben, ezeket aknázta ki sikeresen Torockó önkormányzata.
Deák-Székely Szilárd polgármester elmondta: a torockói Kriza János Művelődési Ház esetében is már 2023 februárjában aláírták a támogatási szerződést, azonban – a hosszadalmas engedélyeztetési és közbeszerzési folyamatok miatt – csupán 2024 decemberének végén kezdhették el a munkálatokat.
A torockószentgyörgyi kultúrotthon
A támogatás összege közel egymillió hétszázezer lej, az önrésszel együtt meghaladja a kétmilliót. A támogatásból a teljes épületegyüttest korszerűsítik, és – a kiírásban megfogalmazott célnak megfelelően – hőenergetikai szempontból igyekeznek hatékonyabbá tenni azt. Kiépítik a hőpompákkal működő rendszert és napelemeket szerelnek fel. Az elöljáró kihangsúlyozta: akárcsak az iskola esetében, a kultúrotthonra is olyan napelemeket szerelnek majd fel, amelyek beilleszkednek az épített környezetbe. Természetesen pikkelycserepekkel fedik majd be a tetőt, ugyanakkor a termekben valószínűleg megtartják és felújítják a régi kandallókat is.
Kicserélik továbbá az elkorhadt gerendákat, a tönkrement lécezetet, kijavítják és kívül-belül levakolják az épületeket. Egyes termekben belső szigetelés is lesz, illetve a hátsó, a kommunizmus idején hozzátoldott épületeket kívülről is hőszigetelik, hiszen ezek nem rontják az utcaképet. Ahol szükséges, kicserélik a nyílászárókat, a parkettát, továbbá rendbeteszik a konyhát, az öltözőket és a meglévők mellé igyekeznek új mosdókat is kialakítani.
„Ilyen nagyszabású felújításon nem esett át a kultúrház 1989 után, remélem, a jövő évi farsangtemetést már megújult körülmények között tarthatjuk, hiszen a kivitelezésre tíz hónap adott, de a szerződés alapján meghosszabbítható ez az időszak” – mondta a polgármester.
A torockói kultúrház a telekkönyvben 1910-es évvel datált, de a helyiek emlékezete szerint a 19. század végén épült, és minden bizonnyal egyike azon első vidéki művelődési-közösségi házaknak Erdélyben, amelyeket kifejezetten erre a célra hoztak létre. A feltételezés nem alaptalan, hiszen az egykori bányavároska lakói sokat áldoztak a műveltségre, nagyra becsülték a tudást. Az itteni algimnáziumban tanult a kultúrház névadója, Kriza János néprajzkutató, unitárius püspök is. Az intézmény 1996 márciusában, egy emlékünnepség és leszármazott-találkozó keretében vette fel a nevét. Ugyanerre az alkalomra elkészült egy Kriza-plakett is, Szederjesi András kolozsvári szobrászművész alkotása, amelyet a polgármester szerint ki fognak helyezni a felújított épület homlokzatára.
A torockószentgyörgyi kultúrotthon újabb keletű ingatlan, 1979-ben épült, szerencsére – sok vidéki, a kommunizmusban épült tájidegen épülettel ellentétben – beillik a környezetbe.
Felújításáról Deák-Székely Szilárd polgármester a következőket mondta el: a munkálatok hamarosan, január végén vagy február elején fognak elkezdődni, néhány részletet egyeztetni kell még a kivitelezővel. Mivel ugyanabban a pályázati kategóriában nyújtották be a támogatási kérelmet, nagyjából ugyanazokat a típusú munkálatokat fogják itt is elvégezni. Mivel az első turnusban nyújtották be a pályázatot, amelyben kötelező volt az elektromos töltőállomás kiépítése is, így a felújított kultúrotthonon kívül ezzel is gyarapodik a falu. A projekt értéke közel egymillió lej, és nagyjából egy év áll rendelkezésre a megvalósításra.
A torockószentgyörgyi kultúrotthont a falu híres szülöttjéről, a polihisztor Brassai Sámuelről nevezték el.
Önerőből kicserélik a régi vízvezetékeket
Az önkormányzat másik nagyívű, 2024-es beruházása Torockó összes utcájának korszerűsítését célozza meg, természetesen a települést átszelő megyei út kivételével, amelyik nem a helyi önkormányzat hatáskörébe tartozik.
„A Vidékfejlesztési Minisztériumtól megnyert pályázatnak különösen örvendtünk, mert elég kevés projekt nyert az országban” – mondta Deák-Székely Szilárd polgármester, hozzátéve: a beruházás értéke 1 millió euró, a munkálatok elkezdése év végére várható. Összesen mintegy 3,5 kilométerről van szó, amelyet olyan térkővel fognak leburkolni, ami beleillik az utcaképbe.
Torockó talán legégetőbb problémáját, a vízhálózat korszerűsítését is szem előtt tartja a polgármester, akitől megtudtuk: önerőből nekifognak az 1980-as évekből származó régi vízvezetékek kicseréléséhez, idén körülbelül felét, jövőre majd a teljes hálózatot fejezik be. Fontos, hogy tűzcsapokat is szerelnek majd rájuk, hiszen ezek elsőrendű fontosságúak a közbiztonság tekintetében.
„Tudom, hogy ezzel nem oldódik meg teljesen a probléma, de ez az első szükséges lépés. Előnyt jelent, hogy ingyen van a víz, a nagy fogyasztás viszont leterheli a rendszert. Szárazság idején még rosszabb a helyzet, és mindezek miatt alternatív megoldásokat is kell keressünk, például újabb források begyűjtését, de erről egy későbbi szakaszban beszélhetünk” – nyilatkozta a polgármester.
Arra a kérdésünkre, hogyan lehetne a parkolók helyzetét megoldani, amire egyre nagyobb az igény nem csak a turistaszezonban, a polgármester azt válaszolta, hogy elkészült egy projekt, a látványtervet is beleértve, egy parkolótér és pihenőhely kialakítására. Ezt egy, a falun kívüli területen építenék fel, a régi vásártéren, ahol 10 nagybusz és 50 kiskocsi férne el, jelenleg keresik a pályázati forrásokat ennek megvalósítására.
Torockószentgyörgyön is lesznek infrastrukturális beruházások: itt a szennyvízhálózatot építik ki az Anghel Saligny-programnak köszönhetően. A kivitelezés megkésett egy kicsit, mert későre került az önkormányzat tulajdonába az a telek, ahova a szennyvíztisztítót kiépíthetik, de hamarosan itt is beüzemelik a munkagépeket – tudtuk meg Deák-Székely Szilárd polgármestertől.
Borítókép: Duna-Ház Facebook