„Jó nápot kívánok, pészédé!” – kezdte beszédét Klaus Iohannis. Majd folytatta:
"Hihetetlen, kedves románok, hogy mi zajlik Románia parlamentjében. A PSD segített az RMDSZ-nek, hogy átmenjen a képviselőházon egy olyan törvény, amely széles körű autonómiát biztosít Székelyföldnek. Hihetetlen, hova jutottunk ezzel a PSD-vel! Hihetetlen, milyen egyezségekre kerül sor a parlamentben!
Miközben a kormány, én és az illetékes hatóságok harcolunk a pandémiával, küzdünk a románok életéért, azért, hogy megszabaduljunk ettől a járványtól, a nagy PSD azért harcol a parlamenti titkos irodákban, hogy oda adja Erdélyt a magyaroknak!" - fogalmazott az államfő a Cotroceni-palotában adott nyilatkozatában.
„Jó nápot, Ciolacu! – hangzott el ismét a köszönés magyarul – vajon mit ígért maguknak Budapestről Orbán Viktor ezért a megállapodásért cserébe?”, tette fel a kérdést.
„Látják, ezt jelenti a mérgező PSD-s többség a parlamentben. Most megérthetik, miért akartunk előrehozott választásokat! Én nem akarom, hogy az országot érintő fontos kérdésekben ezentúl is a PSD döntsön. Nem akarom, hogy ez a mérgező szociáldemokrata parlamenti többség továbbra is Románia és a románok ellenében hozzon törvényeket. Megengedhetetlen az ilyesmi, és addig, amíg én vagyok Románia elnöke, ilyen törvény nem fog hatályba lépni.”
RMDSZ: Iohannis kérjen bocsánatot!Kelemen Hunor: "Klaus Iohannis, államfőhöz méltatlan, hisztérikus és ideges nyilatkozatot tett, amely inkább a Nagy Románia Pártra jellemző. Ma az elmúlt harminc évben példátlan dolog tanúi voltunk: vaskosan félreinformálnak és a magyarok ellen uszítanak a Cotroceni mikrofonjától. Az RMDSZ határozottan elutasítja az ilyenfajta diskurzust, és minden bujtogatást. Az államfő elnézést kell, hogy kérjen ezért a súlyos félresiklásért."Az RMDSZ elnöke az államfő korábbi nyilatkozatára reagált, amelyben Iohannis azt mondta, „amíg mi a járvánnyal küzdünk, a PSD azért harcol, hogy odaadhassa Erdélyt a magyaroknak”.
A szenátus közigazgatási bizottsága: negatív véleményezés az autonómiastatútumról
Negatívan véleményezte a szenátus közigazgatási bizottsága Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezetét, amelyet szerda délután 2 órakor kezdődő ülésén tűzött napirendjére a felsőház.
Florina Presadă, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátora szerint a szakbizottság online zajló ülésén 9 tag vett részt. A negatív véleményezés mellett többségi voks született, csupán Cseke Attila, az RMDSZ szenátora szavazott ellene.
A képviselőház április 23-ai ülésén több más jogszabálytervezettel együtt hallgatólagosan elfogadta a Székelyföld autonómistatútumának törvénytervezetét, miután a megvitatásra megszabott határidő lejárt. A közigazgatási szakbizottság negatívan véleményezte a tervezetet, amelyről a szenátus szavaz döntő házként.
Robert Cazanciuc, a felsőház ügyvivő elnöke szerdán 14 órára összehívta a ház plenáris ülését, amelynek napirendjén egyetlen pont szerepelt: a Székelyföld autonómiastatútumának törvénytervezete.
EMNP: Johannis az új Vadim?
A tomboló koronavírus-járvány idején, amikor a döntéshozók részéről elvárható lenne, hogy minden létező erőforrásukat és figyelmüket a válságkezelésre fordítsák, Klaus Johannis államfő szerda délben már-már példa nélküli magyarellenes kirohanást engedett meg magának élő bejelentkezésében – olvasható a Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke és Mezei János, a Magyar Polgári Párt elnöke által aláírt sajtóközleményben. A két politikus egyben az Erdélyi Magyar Szövetség társelnöki tisztségét is betölti.
„Az államelnök szokatlan kirohanást tett, amiért a parlament alsóházában hallgatólagosan, vagyis vita és szavazás nélkül, elfogadták a Magyar Polgári Párt képviselője által benyújtott autonómiastatútumot. Ennek kapcsán Klaus Johannis a néhai Vadim Tudort is megszégyenítő stílusban nyilatkozott, azzal próbálva meg riogatni sokakat, hogy a magyarellenességéről szintén jól ismert PSD <<odaadta Erdélyt a magyaroknak>>” – olvasható a dokumentumban.
Szerintük egyértelmű, hogy a romániai válságkezelésbe egyre látványosabban belebukó kormányzat és Klaus Johannis államelnök egy régi, jól bevált trükkel – a magyar kártya újbóli kijátszásával – igyekszik elfedni mindazokat a válságkezelési kudarcokat, melyek eredményei a karantén alá vont kórházak sorai, az egyre fenyegetőbb gazdasági csőd, a több százezer munkanélküli, a romokban lévő egészségügy és általában véve az a káosz, melyet Romániában a koronavírus-járvány okozott.
„Johannis államelnöki működésének évei alatt – néhány protokolláris húsvéti üzenettől eltekintve – képtelen volt a mintegy másfélmilliós erdélyi magyarsághoz anyanyelvén szólni. Felháborító, hogy pártpolitikai játszmái során most mégis a magyar nyelvvel gúnyolódik, így próbálva meg ismételten a PNL számára kedvezően befolyásolni a választások kiírását. Nem meglepő: a liberálisok számára ez a legfontosabb cél az elmúlt hónapok válsághelyzetének ellenére is.
Közösségünk tagjait korábban fenyegették már meg akasztással szabad szimbólumhasználatunk jogos igénye miatt, támadtak már ránk botokkal hősi katonatemetőnkben, ellehetetlenítették a magyar nyelvű orvosképzést, Klaus Johannis mostani megszólalásával azonban ismét szintet lépett a romániai magyarellenesség. Jól látható, hogy a komoly titkosszolgálati háttérrel rendelkező államelnök uszít és gyűlöletet kelt, pillanatnyi politikai hasznot remélve. Ezzel azonban nemzeti közösségünkből – 20. századi módszerekkel – oly módon gyárt ellenségképet egy, a járvány miatt egyébként is felfokozott helyzetben, melynek következményei beláthatatlanok.
Épp ezért a leghatározottabban elítéljük az államelnök nyilatkozatát, azonnali bocsánatkérésre szólítjuk fel – mely normális körülmények között lemondásával együtt járna –, ugyanakkor felhívjuk a figyelmet arra, hogy nem közösségünk jogos autonómiaigénye jelent veszélyt Romániára és annak állampolgáraira nézve, hanem az a csődös válságkezelés, melynek naponta emberéletek és egzisztenciák százai esnek áldozatul” – írja Csomortányi István és Mezei János.
Ciolacu: Iohannis pontosan tudta, hogy a szenátusban elutasítjuk az autonómiatervezetet
A politikus hangsúlyozta: Klaus Iohannis jól tudta, hogy a PSD ellenzi a Székelyföld autonómiájára vonatkozó törvénytervezetet. Tudta azt is, hogy miután a tervezet a képviselőházból a szenátusba kerül kedden délutánra, a felsőház törvényhozói döntő fórumként véglegesen elutasítják, mint ahogyan az idők során minden hasonló törvényjavaslatot elutasítottak. Iohannis kijelentéseit „demokráciaellenesnek és románellenesnek” nevezte. Mint kifejtette, az államfőnek nem politikai csatározásokkal kellene foglalkoznia a koronavírus világjárvány közepette, hanem a járvány megfékezésére irányuló, konkrét megoldásokkal. „A jelen körülmények között, az államelnöknek az állampolgárok sorsával, az életszínvonal megőrzésével, a munkahelyek megmaradásával kellene foglalkoznia, nem politikai aberrációkkal” – emelte ki Ciolacu.
Tăriceanu: az államfő bizonyítsa be állítását
Klaus Iohannis államfő álljon a parlament elé és bizonyítsa be, hogy a PSD titkos megállapodást kötött egy idegen hatalommal arról, hogy lemond az ország területének egy részéről, ellenkező esetben le kell mondania – jelentette ki szerdán Călin Popescu-Tăriceanu, a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke.
„Klaus Iohannis ma a legsúlyosabb vádat fogalmazta meg, ami elhangzott Romániában 1989 decembere után” – fejtette ki. „Ennek az ügynek csak két végkifejlete lehet: vagy igazak a vádak, és akkor be kell tiltani az érintett pártot, vagy Románia elnöke hazudik és manipulál, ebben az esetben pedig le kell mondania” – írta szerdai Facebook-bejegyzésében Tăriceanu. Úgy vélte, akkor sincs vész, ha a másik ház is jóváhagyná a tervezetet, noha erre még nem volt példa, mert akkor a törvény az Államelnöki Hivatalba kerül kihirdetésre, „ahol pedig ott van, ugyebár, a románok védelmezője, Klaus Werner Iohannis”.
Képmutató USR: kilencvenes évek nacionalista üzenete
Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke „sajnálatosnak” nevezte Klaus Iohannisnak a Székelyföldre vonatkozó törvénytervezettel kapcsolatban mondott megjegyzéseit. Mint megállapította, az elnök kijelentései a Nagy Románia Párt (PRM) néhai elnökének, Vadim Tudornak vagy Traian Băsescu volt államfőnek a nacionalista kijelentéseihez hasonlatosak. „Klaus Iohannis azáltal, hogy a kilencvenes évek nacionalista hangulatát idéző üzenetet közöl, hasonló eljárásokhoz folyamodik, mint annak idején Traian Băsescu, aki ilyen cseleket vetett be, hogy a társadalom figyelmét elterelje a napirenden levő égető problémákról” – emelte ki Dan Barna. Mint mondta, ez a nacionalista felvetés, hogy „Erdélyt eladják Magyarországnak”, nem egy valós probléma, hanem „a választóbázis ultranacionalista rétegének mozgósítására tett politikai kísérlet.
Tegnap délelőtt az USR még egészen más hangvételű nyilatkozatot tett közzé a Facebook-on. „Miközben az emberek saját egészségükkel vannak elfoglalva, azzal, hogy a járvány hogyan befolyásolja családjuk életét, a PSD kihasználva, hogy még mindig többségben van a parlamentben, több ártalmas törvényt is átenged, az egyik ilyen Székelyföld autonómia-tervezete”, írták mintegy előjátékként ahhoz, ami később következett.