III. Károly király, Erdély szerelmese

III. Károly király, Erdély szerelmese
Az elmúlt 25 évben III. Károly király nagy érdeklődést tanúsított Románia iránt. Különösen Erdélynek nagy csodálója, gyakran látogatott ide részt vállalva a kulturális örökség megőrzésében – írja az Agerpres hírügynökség a brit uralkodó május 6-ai, szombati koronázási ünnepsége előtt közzétett háttéranyagában.

III. Károly - akkor még walesi herceg – 1998 novemberében járt először Romániában, meglátogatta Nagyszebent és Bukarestet. A hivatalos látogatáson megbeszélést folytatott Emil Constantinescu akkori államfővel, és részt vett a Radu Vasile miniszterelnök által a tiszteletére rendezett vacsorán a Mogoșoaia-palotában.

2002 májusában visszatért, akkor Temesvárra, Nagyszebenbe, Brassó több településére és a bonchidai Bánffy-kastélyhoz is ellátogatott anyagi támogatást ígérve a felújítási munkálatok folytatásához. Ezt 2003-ban egy újabb, ezúttal nem hivatalos látogatás követte.

2006-ban Károly herceg úgy döntött, hogy megvásárol és felújít egy szász parasztházat a Brassó megyei Szászfehéregyházán, Erdély egyik erődtemplommal is büszkélkedő szász falujában.

2009-ben a Maros megyében járt, ahol felavatott egy zöldség- és gyümölcsfeldolgozó központot, amelyet az erdélyi biodiverzitás megőrzésére és közösségfejlesztésre szakosodott Adept Alapítvány hozott létre.

Két év múlva, 2011 májusában ugyancsak magánlátogatáson vett részt, megtekintette a Maros megyei Szászkézd község tejfeldolgozó üzemét, Zalánpataki birtokán találkozott Kovászna megye több polgármesterével és tisztviselőjével, majd ellátogatott a Hargita megyei Csíkdelnére is.

2012 júniusában is Erdélyben vakációzott néhány napot, ellátogatott a Maros megyei Apoldra, Szászdályára és Szászsebesre.  

2013 májusában a Kovászna megyei Miklósvárra látogatott, ahol gróf Kálnoky Tibor vendége volt, majd a Maros megyei Héjjasfalva községhez tartozó Erked faluba utazott. Ebben az évben vásárolt házat a Kovászna megyei Zalánpatakon.

Károly walesi herceg, brit trónörökös (b) az erdélyi Zalánpatakon 2022. május 26-án. Mellette gróf Kálnoky Tibor (j). A trónörökösnek birtoka van a székelyföldi faluban.        (Fotó: MTI)

2014 májusában a Bukaresti Egyetem a Doctor Honoris Causa címet adományozta neki.  

2015. június 1-jét Zalánpatakán töltötte. A délelőtt folyamán a walesi herceg és vendégei Kálnoky gróf és feleségének társaságában sétált a falu körüli erdőkben és réteken, majd egy kaszálóversenyt bírált el. E látogatás alkalmával indította el a Prince of Wales Románia Alapítványt, egy oktatási célú jótékonysági szervezetet, amelynek célja a romániai örökségvédelem és a fenntartható fejlődés támogatása. (A 15 évvel ezelőtt létrehozott Mihai Eminescu Trust után ez a második Károly herceg által támogatott alapítvány Romániában).

Az immár hagyományosnak mondható menetrend szerint 2016 májusában Károly walesi herceg ismét Bukarestbe, majd Erdélybe látogatott, mégpedig zalánpataki és szászfehéregyházi birtokaira, ahol felavatta a The Prince of Wales's Training Centre nevű képzési központot, majd a Vargyas-szorosba, egyik legimpozánsabb természetvédelmi területére volt kíváncsi.

A korábbi magánlátogatások után 2017 márciusában a herceg újabb hivatalos látogatást tett Romániában. Ez alkalommal Klaus Iohannis államfő a Románia Csillaga nagykereszt rangú kitüntetést adományozta Károly hercegnek a az kulturális örökségvédelem, a Romániáról a világban kialakult kép előmozdítása iránti elismerése jeléül. A látogatás során Károly herceg az Ismeretlen katona sírjánál elhelyezte a stilizált pipacsokból - a pipacs az elesett hősök szimbóluma - készült koszorút, amelyet külön erre az eseményre hoztak Nagy-Britanniából. Az Erzsébet-palotában Margit hercegnő és Radu herceg, a pátriárkai székesegyházban pedig Daniel pátriárka fogadta őt.

Öt évvel ezelőtt járt Kolozsváron

2017. május 29-én a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem ünnepélyes keretek között adományozta a walesi hercegnek a Doctor Honoris Causa címet. A díszdoktori cím átvétele alkalmából mondott beszédében arról beszélt, hogy miért jön olyan gyakran Romániába: "Sokszor megkérdezték tőlem, hogy mi visz engem ilyen gyakran Romániába, mitől olyan különleges ez a hely? A válasz számomra nagyon egyszerű: ti, román barátaim; a kulturális és természeti örökségetek, a hagyományaitok, de az innovációra és a változásra való képességetek is. Mindaz, amit képviseltek…” - mondta beszédében.


Díszdoktori címet adományozott a BBTE Károly walesi hercegnek (Fotó: Rohonyi D. Iván)

Kolozsvárról ismét Szászfehéregyházára utazott. Meglátogatott három középkori templomot is Brassó megyében - Homoróddarócon, Homoródon és Mirkvásáron -, meglátogatta a csernátoni szabadtéri néprajzi múzeumot és a Fehér megyei Tövisen a görögkatolikus templomot.

A hagyományoknak megfelelően kenyérrel és sóval fogadták az egyetem Farkas utcai főépülete előtt  (Fotó: Rohonyi D. Iván) 

2017. december 16-án Károly  részt vett Románia utolsó uralkodója, Mihály király temetésén Bukarestben. Következő évben újabb magánlátogatásra érkezett birtokaira.

Visszás érzéseket keltő videó 

Jóllehet a világjárvány idején a herceg nem utazhatott Romániába, továbbra is népszerűsítette a kulturális örökséget, természeti tájakat. 2020-ban mutatták be azt az ötperces filmet, amelyet Charlie Ottley brit újságíró, a Wild Carpathia dokumentumfilm-sorozat producere készített az országról. Ebben Károly herceg elmondja, hogy húsz évvel azelőtt járt először Romániában, itt egy "csodálatos" országot fedezett fel, amely különleges helyet foglal el a szívében”.

Amint akkor részletesen is tudósítottunk, az ötperces videóban több erdélyi magyar vonatkozású képkocka – többek közt egy székelyföldi parasztház, valamint a miklósvári Kálnoky-kastély – is belekerült, erre azonban sem a brit trónörökös által felmondott szövegben, sem a feliratban nincs utalás. Erre reagálva Tőkés László, az Erdélyi Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke nyílt levelet intézett a herceghez, amelyben arra hívta fel a figyelmet, hogy „fölöttébb hasznos és méltányos lett volna, ha a kisfilmben a szász örökség mellett a magyar múltra is történik utalás”. Tőkés arra is rámutat a levelében, hogy a film végére illesztett és csak románul elhangzó elköszönés a magyar nézőkben visszás érzéseket keltett.

Az erdőszentgyörgyi református templom falán található mindkét fekete márványtáblát Teck Mária, Klaudia unokája állította. Az elsőt walesi hercegnőként 1904-ben, majd a másodikat V. György angol király feleségeként 1935-ben. (Fotó: erdoszentgyorgy.ro) 

Az EMNT-elnök azzal a megjegyzéssel zárja a nyílt levelét, hogy „a román közvélemény tájékoztatásához ma is szükség van arra, hogy a királyi fenség személyes példája révén elfogadják, és megtanulják tisztelni az Erdélyre jellemző etnikai sokszínűséget, ezzel együtt pedig e régió jelentős magyar történelmi múltját és örökségét”.

Károly válasza nem maradt el, hamarosan készült egy újabb videó, amelyen a walesi herceg büszkén beszél erdélyi felmenőiről, mindenekelőtt szépanyjáról, Rhédey Klaudia magyar grófnőről.

Legutóbb III. Károly, akkor még herceg 2022 májusában látogatott Romániába.

Az erdőszentgyörgyi gyökerek

A tragikus sorsú, fiatalon elhunyt Rhédey Klaudia grófnő és hitvese, Sándor Pál Lajos württembergi herceg rövid házasságából három gyermek született. Az első fiú, Ferenc csak négyéves volt anyja elhunytakor. Amint azt Gaal György írásából (Kisrédétől Erdőszentgyörgyön át Windsorig,  Művelődés, 2023. január) is kiderül: a katonatisztet végül Teck hercege címmel tüntette ki Württemberg királya, hogy származása – szülei rangon alulinak számító házassága miatt a feleség és a frigyből származó gyerekek nem kaphatták meg azt a titulust, amellyel a férj rendelkezik - ne akadályozza előmenetelében.

„1865-ben a herceg a bécsi udvarban összeismerkedett Albert Edward walesi herceggel, a brit trónörökössel. Ennek támadt az az ötlete, hogy hozza össze Ferencet a cambridge-i hercegnővel, Mária-Adelaidával, Viktória királynő első unokatestvérével. A cambridge-i hercegnőnek ugyanis túlzott terebélyessége miatt az udvarban nem találtak illő élettársat. Ferenc kötélnek állt, s 1866-ban megtörtént a házasságkötés. Viktória királynő ugyan nem adta meg Teck hercegének is a királyi fenség címet, de a Kensington Palotában lakosztályt biztosított nekik, s állandó jövedelmet. 1867 és 1874 között négy gyermekük született, egy leány és három fiú.

A leány nyolc keresztnevet is kapott, de főleg Viktória-Mária-Auguszta néven emlegették, s beceneve a May volt, minthogy májusban, 1867. május 26-án született. Szerencséjére édesapja csinos megjelenését örökölte. Már 24. évében járt, amikor eljegyezte másod-unokatestvére, Albert-Viktor herceg, a walesi herceg idősebbik fia. A herceg azonban hirtelen elhunyt, s a csinos hercegkisasszonyt annak öccse, György-Frigyes vette feleségül, aki 1911-ben V. Györgyként Nagy-Britannia királya lett. 1894 és 1905 között hat gyermekük született. A legidősebb, Edward (1894–1972) örökölte 1936-ban a trónt, de 326 nap uralkodás után elvált asszonyhoz fűződő szerelmi viszonya miatt lemondott. Így öccsére, Albertre (1895–1952) szállt a trón, aki 1837-től VI. Györgyként uralkodott. Neki az idősebbik lánya volt Erzsébet, aki II. Erzsébetként követte őt a trónon, tavaly szeptemberben halt meg.

A királyi család tagjai a 19. századtól a windsori várkastély Szent György-kápolnájának kriptájába temetkeznek, sőt 1917 óta a brit uralkodó család is a Windsor-dinasztia nevet viseli. Az itteni nyughely már Ferencnek, Teck hercegének és feleségének, Mária-Adelaidnak is kijárt, s a királyi leszármazottaik is ide tértek nyugalomra II. Erzsébettel bezárólag” – foglalja össze Gaal György

III. Károly 2008-ban járt először Erdőszentgyörgyön, hogy lerója kegyeletét szépanyja sírjánál, amely a helyi református templomban található. Bevallása szerint nagyon meghatódott annak a márványplakettnek a láttán, amit nagyanyja (Teck) Mária királyné helyezett el Rhédey Klaudia grófnő emlékére, és annak hallatán, hogy az emléktábla mellett anyagilag is támogatta a gyönyörű 14. századi gótikus templom felújítását.

Károly herceg és Margit hercegnő, a román korona őre a St. James palotában (Fotó: familiaregala.ro)

III. Károlyt rokoni szálak fűzik ugyanakkor a román királyi családhoz is. Egyrészt anyai ágon, hiszen Mihály román király nagyanyja, Mária királyné szintén Viktória királynő egyik unokája volt. Ilyenformán Nagy-Britannia királya és Margit hercegnő, Mihály elsőszülött lánya, a román korona őre negyedunokatestvérek.

 

Apai ágon is fellelhető a rokonság: Károly édesapja, a néhai Fülöp herceg apai dédapja és Mihály király anyai nagyapja I. Konstantin görög király volt.

Borítókép: Facebook