Időtálló igaz poén

Szerkesztőségi „kulisszatitkok”

Időtálló igaz poén
Nemrég történt, hogy az Apáczai-líceum képzőművészeti osztályának felszámolása ellen sztrájkőrség-sorozatot folytató Székely Géza művészpedagógus egy vasárnap a Sétatér bejáratát szemelte ki tiltakozása helyszínéül, s rövid időre én is melléje szegődtem.

Kétnyelvű transzparensei legelőször egy középkorú magyar férfit vonzottak oda, akit egyikünk sem ismert. Szó szót követett, de amikor Sz. L. megtudta, hogy ki vagyok, váratlanul örömrivalgásban tört ki, s régi ismerőseként üdvözölt. Mint kiderült, egy körülbelül huszonöt éve, a Szabadságban megjelent aprócska cikkem hagyott benne ennyire tartós, kedélyes nyomot. Melynek sztorija még az „átkosban” játszódott le, hadd idézzem most fel.

Akkori munkahelyemen az augusztus 23-i nagynemzeti ünnepnapon a kényszerű felvonulásra a fiatalokra sózták rá a zászlókkal és más jelképekkel való „parádézást” – hadd cipeljék ők is a kommunizmus „súlyát”. Nekem éveken keresztül egy jókora Ceauşescu-portréval kellett haladnom a munkatársak élén, de aztán az utolsó évben váratlanul jött az igazgatói ukáz: nekem nem kell részt vennem a felvonuláson.

Természetesen nagyon megörültem, bár sehogy sem értettem, miért. Mindaddig, amíg ki nem derült, hogy már román körökben is elterjedt a poén: lássá- tok, hogy a rettegett kondukátort miként viszi el az ördög!

Akkor még senki sem sejtette, hogy decemberben valóra válik a „jóslat”...

Ördög I. Béla
promedtudo2Hirdetés