„19 296 üzleti tervet nyújtottak be, amiből 34 százalékot (6539) az utolsó napon regisztráltak” – mondta. A Start-up nation programra európai uniós forrásból 500 millió lejt irányoztak elő, amihez 1,2 milliárd lej adódik hozzá az állami költségvetésből. A szakemberek több mint 44 ezer új munkahelyre számítanak.
Közölték: plusz pontot kapnak azok, akik 2012 után végezték tanulmányaikat. Laufer elmondása szerint ebben a korosztályban 3500 munkahelyet teremtenek.
Amennyiben két üzleti terv egyforma pontszámot ér el, akkor az lesz a döntő, hogy a projekt megvalósításával hány új munkahely létesül hátrányos helyzetűek vagy frissen végzettek számára, milyen technológiákat terveznek vásárolni, milyen tevékenységre kérnek támogatást, illetve mikor iratkoztak fel a programra.
„Meggyőződésem, hogy sikerül 100 százalékban lehívni a Start-up nation programra szánt uniós forrásokat. Ugyanakkor hiszem, hogy sikerül lehívni az állami forrásokat is. Olyan programról van szó, amihez hasonlítható még nem volt Románia történelmében, és meg fogjuk nézni, hogy egyáltalán Európában van-e hasonló program a kis- és középvállalatok számára. Ha minden üzleti tervet támogatnánk, körülbelül 45 ezer új munkahely jönne létre. Ehhez egymilliárd dollárra, vagyis 3,7 milliárd lejre lenne szükség. Alternatív megoldásokat próbálok találni azok számára, akik benyújtották az üzleti tervüket, de nem kapnak támogatást” – közölte a miniszter.
A vállalkozók több mint 55 százaléka 35 évesnél fiatalabb személy. Bukarestből 2928 terv érkezett, amiből 1339-et fogadtak el, Kolozs megyében 2289-ből 1250-et, Temes megyéből 885-öt.