A rezidensképzés a többi uniós országban működtetett képzési formához való igazítását javasolják az egészségügyi területen tevékenykedő RMDSZ-es képviselő és szenátorjelöltek. „Mondjunk le a rezidensivizsgáról, és adjuk meg a lehetőséget a fiataloknak, hogy kiválaszthassák a szakot, amelyben orvosként szeretnének tevékenykedni” – jelentette ki László Attila Kolozs megyei szenátorjelölt tegnap. Hozzáfűzte: ideje, hogy komolyabban beszéljünk a rezidensképzés kérdéséről, hiszen már csak néhány országban szerveznek versenyvizsgát a rezidensorvosi helyek elfoglalása érdekében.
László Attila szenátor rámutatott, hogy az elmúlt fél évszázadban úgy alakult a rezidensképzés procedúrája, hogy az országosan megszervezett versenyvizsgán elért eredmények alapján választják ki a jelentkezők, hogy milyen szakon, illetve melyik településen, egyetemi központban szeretnék elvégezni a gyakorlatot. A javasolt új rendszerben ha egyes területeken várakozási listák alakulnának ki, meg kell adni a lehetőséget a fiataloknak, hogy más szakon is elkezdhessék gyakorlatukat, illetve ennek elvégzését követően folytathassák második szakként az általuk kiválasztottat. „A legtöbb esetben a belgyógyászok például előbb labor- vagy röntgenorvosok lesznek, vagy nagyon sokan előbb a háziorvosi szakvizsgát szerzik meg, és csupán a második vagy harmadik vizsga után kerülnek az általuk kiszemelt területre. Az országban a második szakvizsgáért fizetni kell – ezt teljesen fölöslegesnek tartom, emellett nincs arra lehetőség, hogy valaki évekig várjon arra, hogy azon a területen dolgozhasson, amelyen szeretne” – szögezte le a szenátorjelölt. Úgy véli, a rezidensképzés és szakemberhiány problémáinak orvoslásában az lenne a megfelelő megoldás, ha az utolsó két évben nemcsak egyetemi központokban végezhetnék gyakorlatukat a rezidensek, hanem akár megyei vagy városi kórházakban is, ahol megvan a szakmai felügyelet az ott dolgozók részéről, és a felszereltség is biztosított ahhoz, hogy hatékonyan végezhessék a munkájukat. Ez hozzájárulna a fiatal orvosok elvándorlásának csökkentéséhez, hiszen sokszor nem anyagi okok miatt vállalnak külföldön munkát, hanem egyszerűen nem engedik őket a kívánt szakterületen dolgozni itthon.
Önkormányzati támogatást igényel a szakemberképzésLászló Attila elmondta: az önkormányzatok rezidensképzésben betöltött szerepéről is vitát kellene kezdeményezni: „példaként említeném Sepsiszentgyörgyöt, Csíkszeredát és Kolozsvárt, ahol az önkormányzat hozzájárul és elősegíti a szakemberképzést, főleg lakásokkal vagy egyéb juttatásokkal. 26 éve inkább csak elméletekről beszélünk, és nagyon kevés lépés történt abba az irányba, hogy javítsunk ezeknek a fiataloknak a helyzetén, elősegítsük azt, hogy jól érezzék magukat, illetve konkrét segítséggel járuljunk hozzá, hogy itthon próbáljanak meg boldogulni és ne külföldön.”
Ugyancsak a rezidensvizsga eltörlését szorgalmazta tegnap Vass Levente és Tubák Nimród, az RMDSZ Maros megyei képviselőjelöltje sajtótájékoztatón. „A rezidensvizsgát az egészségügyi minisztérium évente megszervezi, általában novemberben. Ezen megmérettetés nélkül senki sem tud elhelyezkedni a romániai rezidensorvos-képzésben, sikertelen vizsga esetén egy évet kell várni egy újabb vizsga lehetőségére. Ez a rendszer Romániában és Franciaországban szentesített, más országok, mint pl. Magyarország, Németország, az Egyesült Királyság örömmel fogadják és egy interjú alapján alkalmazzák a Romániában képzett szakembereket. A frissen végzetteknek a rezidensvizsga miatt nehezebb itthon elhelyezkedniük, mint külföldön. Ezen akarunk változtatni” – fogalmazott Tubák Nimród. Hozzátette: a rezidens vizsga helyett lehetővé tennék a kórházmenedzsereknek, hogy személyes interjú, képességfelmérő beszélgetés alapján alkalmazzák a fiatal orvosokat. Tubák Nimród szerint ez azért előnyösebb, mert így mindenkinek lehetősége lenne szándékainak és képességeinek megfelelően szakosodni, és nem az egészségügyi minisztérium által megszabott helyek egyikére pályázni a rezidensvizsgán szerzett pontszáma függvényében.
Cél a fiatal orvosok itthon tartásaA két Maros megyei képviselőjelölt a rezidensvizsga eltörlése mellett egy sor egyéb intézkedést is bevezetne a fiatal orvosok munkaerőpiacra lépésének, gyakorlati képzésének és itthon tartásának a támogatására. Vass Levente szerint lehetőséget kell teremteni, hogy a vidéki főorvosok bevonásával a megyei rangú és erős városi kórházak oktató kórházakká alakulhassanak és részt vegyenek a szakemberképzésben. „A jelenlegi nagy oktató kórházakban túl sok rezidens jut egy orvosra, emiatt nehezen jutnak be műtétekre. Ha a vidéki kórházak is részt vehetnének a szakemberképzésben, ez a probléma megoldódna, a rezidens orvosok használható gyakorlati tudásra tennének szert. Emellett javulna a vidéki kórházak felszereltsége, ellátottsága, és az új kezelések és diagnosztikai eljárások kötelező bevezetése által az egészségügyi szolgáltatások minősége is jobbá válna” – hangsúlyozta Vass Levente.
A képviselőjelölt szerint a vidéki kórházak oktató kórházakká alakítása a kiszámíthatóság és fenntartható fejlődés garanciája, a hazatelepedni vágyó fiatal orvosok szívesebben választják majd ezeket az intézményeket, nagyobb elhivatottsággal dolgoznak, jobb ellátást biztosítanak a betegeknek. A fiatal orvosok elhelyezkedésének támogatására Vass Levente kötelezővé tenné a megyei egészségbiztosító pénztárak számára, hogy a rezidensképzést befejező szakorvosokkal szolgáltatói szerződést kössenek 30 napon belül. A fiatal orvosoknak ugyanis jelenleg hónapokat kell várniuk a biztosítási rendszerbe való bekerülésükre, ez idő alatt nem tudnak ártámogatott gyógyszereket felírni, küldőpapírt adni a betegeknek.