Péntek délután szakmai programokon vehettek részt az érdeklődő újságírók, egyesületi tagok: a médiát érintő égető problémáról, a médiatermékek és –archívumok, valamint az online felületek digitalizálásáról, megőrzéséről és megosztásáról tartottak előadásokat, osztották meg saját tapasztalataikat a résztvevők. A Sajtóarchívum: a hagyományostól a digitális felé című programon Moldován István, az Országos Széchényi Könyvtár munkatársa az OSZK digitális gyűjteményeiről, a könyvtárban folyó digitalizációs munkáról, projektekről tartott előadást, míg Branea Róbert vállalkozó a Szabadság és a Campus digitalizálásának módszertanáról, lépéseiről, nehézségeiről mesélt. A két előadást beszélgetés, tapasztalatcsere követte, számos olyan együttműködési lehetőség is felmerült, amely segítené őket ebben a nehéz feladatban.
Péntek este kiállításokon és filmvetítéseken volt a sor: a rendezvénynek otthont adó gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központban nyitott meg egy grafikai kiállítást a központ vezetője, Kolcsár Béla, majd a helyi sportcsarnokban – összangban a készülő káposztafesztivállal – káposzta témában nyílt meg Lukács Géza fotótárlata, szép fej káposztákkal díszítve a kiállítóhelyet is. Az est folyamán levetítették az egyesület idei, Szilágyságban rendezett riporttáborában készült riportfilmet, a Hepehupás vén Szilágyban című alkotást Csibi László egyetemi oktató irányítása alatt BBTE-s diákok forgatták. Ezt követően az újságírók a phjongcshangi olimpiára is „ellátogathattak” Kádár Zoltán és Szép Zoltán, a Marosvásáhelyi Rádió munkatársai által a koreai olimpián készített filmecskéi segítségével.
Szombat délelőtt a csoport egy része az éppen zajló XI. Híres Szárhegyi Káposztavásár és fesztiválon vett részt, míg a többi résztvevő Gyergyószentmiklósra látogatott. A délután folyamán az egyesület tagjai legújabb köteteiket mutatták be: Ambrus Attila Szóbeszéd, Sarány István Szertelen szószedet (publicisztikák Léphaft Pál karikatúráival), Kovács Hont Imre Tanyavilág (riportok), Szucher Ervin Málladozó magyarságtudat (riportok), Farkas-Ráduly Melánia Szóbuborékok – Hogyan írjuk? És hogyan ne?, valamint Anyanyelvi villámtanácsok – Miért nem mosogat a szivacs?, Csermák Zoltán Metropolitan Opera – kulisszatitkok, Bögözi Attila Rozsdaidő (versek) és Szilágyi Aladár Flandriától Ticinón át Lombardiáig (riportok) ismertetésére került sor.
Szombat este átadták az egyesület Nívódíjait. Rádió kategóriában elismerést kapott Lehőcz László, a Temesvári Rádió magyar adásának jelenlegi vezetője (méltató: Bartha Csaba, Temesvári Rádió); a televíziós nívódíjat Márkus Etelka, a Román Televízió kolozsvári stúdiójának volt munkatársa vehette át (méltató: Szabó Csaba, Román Televízió, kolozsvári stúdió). Az írott sajtó díjat megosztva Márk Boglárka és Kovács Hont Imre kapta, mindketten a Hargita Népe napilap munkatársai (méltató: Sarány István, Hargita Népe). Idén az egyesület úgy döntött, két jeles újságírónak ad életműdíjat: Cseke Péter egyetemi oktató, a BBTE újságírói szakának alapítója (méltató: Győrffy Gábor, egyetemi tanár), valamit Szilágyi Aladár nagyváradi újságíró (méltató: Szűcs László, Várad) részesült az elismerésben. A MÚRE Pro Amicitia-díjat is kiosztott idén: ezt Sabin Gherman újságíró kapta, aki az elmúlt években kiemelkedő teljesítmény nyújtott a romániai magyar és román közösségek kapcsolatának erősítése terén (méltató: Szucher Ervin, Krónika).
Képünkön Rácz Éva, a MÚRE elnöke és a díjazottak: Sabin Gherman, Márkus Etelka, Lehőcz László, Márk Boglárka és Kovács-Hont Imre
Fotó: Vicsi Judit