MÚRE-állásfoglalás a hagyományos média érdekében

Szinte napra pontosan egy hónapja, 2025. június 17-én fogadott el és hozott nyilvánosságra Egyesületünk közleményt, amelyben a hivatalba lépő kormány tervezett deficitcsökkentő intézkedéseivel kapcsolatban fejeztük ki a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) aggodalmait.

Az azóta eltelt időben aggodalmaink fokozódtak. Félelmünk nem volt alaptalan, hisz ismertté vált, augusztus 1-től az ÁFA (hozzáadottérték-adó, TVA) mértéke a sajtótermékek esetében (is) 11 százalékos lesz, ami a korábbi 9 százalékosra tervezettnél is magasabb, miközben minden, a lapkiadással kapcsolatos termék, szolgáltatás ÁFÁ-ja is emelkedik! Mindez rövid távon súlyosan érinti majd a lapkiadókat (és a könyvkiadókat is), különösen azokat, amelyek nem állami vagy önkormányzati forrásokból működnek.

Sajnálatos és döbbenetes, hogy a döntéshozók nem az intézkedések meghozatala előtt, hanem bejelentésük után jelezték: egyeztetni kívánnak a kulturális szféra képviselőivel „a lehetséges alternatívákról”. Megjegyezzük, hasonló párbeszédre nem került sor ezúttal a romániai magyar politikai képviselet és a romániai magyar kulturális és médiaintézmények között sem.

Ismételten felhívjuk a figyelmet arra, mennyire fontos a minőségi újságírás szerepe, a szerkesztett tartalmak jelenléte a mai, álhírekkel terhelt médiatérben, amikor az elsősorban a közösségi oldalakon terjedő hamis információk politikai válságot is kiválthatnak. Téves az a politikusi megközelítés, amely kizárólag a piaci logika mentén értékeli a médiát, alábecsülve társadalmi és kulturális szerepét.

Más szakmai szervezetekhez hasonlóan ugyancsak tévesnek tartjuk azt az intézkedés-tervezetet, amely a médiahatóságként működő Országos Audiovizuális Tanács (CNA) és a távközlési hatóság, az ANCOM összevonását célozza. A két intézmény szerepe teljesen más: az egyik a „postás”, a továbbításért felel, a másik pedig a tartalomra figyel. Míg a CNA munkájában a médiaszabadság, a tájékoztatáshoz való jog és az újságírók védelmének garanciája elsődleges, az ANCOM technikai és kereskedelmi szerepet tölt be, szoros együttműködésben a titkosszolgálatokkal és a biztonsági szervekkel. Az összevonás nemcsak működési ellentmondásokat szülne, de súlyosan csorbítaná a médiahatóság függetlenségét is. 

Egyetlen médiaszervezet sem rajong a törvényekben lefektetett szigorú szabályozásokért, de elfogadjuk, hogy az utóbbi években jelentősen megváltozott médiakörnyezetben fontos szerepük van. Most, amikor az európai jogszabályokat átültetve, a médiahatóság felléphet a bármilyen felületen közzétett, jogsértő audiovizuális tartalom ellen, kár volna a munkáját lenullázni, ezáltal szabad utat engedni olyanoknak, akik miatt meg kellett ismételni a tavalyi elnökválasztást. A nemrég életbe lépett, megújult Audiovizuális kódex által a médiahatóság (egyebek között) felveszi a harcot a félretájékoztatás, a téves információk ellen, erre pedig mindannyiunknak nagy szüksége van. Erre erősíthetne rá A tömegtájékoztatás szabadságáról szóló európai rendelet, amelynek kiemelt célja a médiaszabadság és a sokszínűség védelme az Európai Unióban, és amely a politikai befolyástól való függetlenséget hivatott biztosítani. A 2024/1083. számú jogszabály, amely 2025. augusztus 8-tól lép hatályba, egyfajta válasz a médiabefolyásolással, a politikai beavatkozással kapcsolatos aggodalmakra, jelentős lépés az átláthatóság és elszámoltathatóság felé. A rendelet védi a szerkesztői függetlenséget, az újságírók forrásait, a közszolgálati média független működését, beleértve a pénzügyi forrásokat és a vezetők kinevezésének szabályait, előmozdítja a tulajdonosi háttér, illetve az állami reklámok és támogatások átláthatóságát. Hihetetlen, hogy hatályba lépésének küszöbén a politikusok épp ezen elvek ellen dolgoznak, az uniós jogszabályok által előírt médiahatóság önállóságának a megszüntetését tervezik, gazdasági megszorításokra hivatkozva. Arra kérjük a kormányt, ne hozzon elhamarkodott döntéseket, minden intézményi reform előtt folytasson átlátható, nyilvános társadalmi egyeztetést!

A MÚRE ismételten felkéri a romániai politikai szereplőket, a kormányt, hogy az eddig hozott és tervezett intézkedéseket gondolják át, tegyék lehetővé a hagyományos média működését, ellentételezzék a kiadókat sújtó intézkedéseket. Ne legyenek visszafordíthatatlan változások előidézői, az ország demokratikus működésének fontos láncszemét jelentő, minőséget képviselő, hagyományos média létének veszélyeztetői!

Marosvásárhely, 2025. július 14.

A MÚRE igazgatótanácsa