
A londoni miniszterelnöki hivatal szóvivője elmondta: a két vezető egyetértett abban, hogy a kereskedelmi háború senkinek nem áll érdekében, de semmilyen ellenlépést nem lehet kizárni. A brit miniszterelnök és a francia államfő aggasztónak nevezte az amerikai vámintézkedések lehetséges globális gazdasági és biztonsági kihatásait, hangsúlyozva, hogy különösen a délkelet-ázsiai térségben kell ilyen hatásokkal számolni.
A munkáspárti brit miniszterelnök előző nap Anthony Albanese ausztrál és Giorgia Meloni olasz kormányfővel is tárgyalt az amerikai vámokról. Ezeken a telefonos egyeztetéseken Keir Starmer a Downing Street beszámolója szerint leszögezte, hogy London válaszlépéseit a brit nemzeti érdekek diktálják majd, de hangsúlyozta azt is, hogy a brit kormány nyugodt ütemben folytatja e lépések előkészítését, és nem hoz rohanvást megtorló intézkedéseket. Starmer, Albanese és Meloni egyetértett abban is, hogy a totális kereskedelmi háború rendkívüli károkat okozna, és ez nem állna érdekében senkinek.
Az egyeztetések előzményeként Donald Trump amerikai elnök a héten új "viszonossági importvámokról" szóló rendeletet írt alá, amelynek alapján az Egyesült Államok differenciált vámrendszert vezet be. A teljes importra vonatkozó 10 százalékos alapráta mellett az Európai Unióból érkező behozatalt például 20 százalékos, a kínai importot 34 százalékos – a korábban érvényesített vámokkal együtt 54 százalékos –, a Nagy-Britanniából vásárolt termékeket 10 százalékos amerikai vám terheli. Az importált járművek külön kezelt egységes vámtarifája 25 százalék.
Trump bejelentése után a brit üzleti és kereskedelmi minisztérium 417 oldalas listát állított össze azokról az amerikai importtermékekről, amelyekre a brit kormány a hazai üzleti szektorral tartott négyhetes konzultáció után megtorló jellegű vámokat vethet ki, ha a Washingtonnal jelenleg is zajló tárgyalásokon nem sikerül megállapodást elérni a brit exportot sújtó új vámok visszavonásáról. A listán lévő több tízezer amerikai termék között ugyanúgy szerepel a Bourbon whiskey és a Tequila, mint a hús- és baromfikészítmények, gép- és járműipari részegységek, autógumik, építőipari, fém- és faipari cikkek, bőráruk, ruházati termékek, ipari és háztartási eszközök.
Keir Starmer brit miniszterelnök európai vezetőkkel is egyeztetett vasárnap, a minap bejelentett amerikai importvámokról és a lehetséges válaszlépésekről. A Downing Street tájékoztatása szerint Starmer a nap folyamán telefonon beszélt mások mellett Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével, Olaf Scholz német kancellárral és Friedrich Merz CDU-elnökkel, aki várhatóan a következő német kormány vezetője lesz. A londoni kormányfői hivatal szóvivőjének beszámolója szerint a munkáspárti brit miniszterelnök és tárgyalópartnerei egyetértettek abban, hogy az amerikai vámintézkedések bejelentése nyomán a világgazdaságban is új korszak kezdődött. Az európai vezetők a brit kormányfő kezdeményezte telefonos egyeztetésen hangsúlyozták: biztosítani kell, hogy az amerikai vámok a lehető legkisebb hatást gyakorolják a munkavállalókra, és szoros együttműködést kell folytatni más országokkal is a szélesebb körű gazdasági stabilitás fenntartása érdekében. Keir Starmer a vasárnapi megbeszélésen csalódottságának adott hangot az új amerikai vámok bevezetése miatt, de hangsúlyozta: továbbra is a brit nemzeti érdekek diktálta módon cselekszik, és "nyugalmának megőrzésével készül minden eshetőségre" – fogalmazott a Downing Street szóvivője.