Férfiének Népdalvetélkedő Válaszúton

Férfiének Népdalvetélkedő Válaszúton
„Nem vagyok népdalénekes, csak a magyar népdal szerelmese!” Ezzel a Kallós Zoltán által sokszor mondott szállóigével indítottuk útjára rendhagyó, csak fiúk és férfiak körében megszervezett népdalfesztiválunkat. A megmérettetést nagy igyekezet, izgalmak előzték meg, hiszen egy, a magyar kultúra számára nagyon fontos hagyományt, a népdaléneklést és annak szeretetét szeretnénk átörökíteni a jelen, és a jövő generációira.

OLTEAN JÚLIA

November 9-11-én, az első alkalommal megszervezett Férfiének Népdalvetélkedőnknek a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány adott otthont. Várakozásainkat felülmúlva több mint 40 résztvevő érkezett Erdélyből, Moldvából, Gyimesből és Magyarországról, több mint 20 településről. A szombati nap erős férfihangtól, színes népdaloktól volt hangos, hiszen 25 versenyszám szólalt meg 5 éves kortól, 65 éves korig.

A versenyt Balázs-Bécsi Gyöngyi, az alapítvány elnöke és Szép Gyula, az alapítvány alelnöke nyitotta meg. Lenghel Róbert és Füstös Szilárd, az alapítvány két kisdiákja műsorukkal megadták a kezdő hangot a versenyzők számára.

A versenyzők 3 kategóriában indultak: szólóének, szólóének hangszerkísérettel és csoportos éneklés. A szólóéneklés - Gyermekek (6-10 év) - csoportjában harmadik helyezést ért el János Zsigmond és Tapasztó-Gujdár Péter, a második helyezett Gáspár Adorján és Gáspár Zalán, az első helyezett Suciu Márk Krisztián és Szász Csanád László. Különdíjat Balla Nándor, dicséretet pedig Kun Zsolt kapott ebben a csoportban. A Legénykék (10-14 év) kategóriájában a második helyezést ért el Balla Péter és Pripon Dávid Olivér, első helyen pedig Hrabovszki Bende és Varga Klaudiu végzett. Ebben a csoportban dicséretet érdemelt Németh Balázs és Szöllősi Roland.

A további csoportokban a zsűri különdíjakat osztott ki a férfiéneklés hagyományának éltetéséért. Az Ifjak (15-20 év) csoportjában a különdíjat kapott Kánya Tihamér és Liber Ágoston. Az Érett korúak (20 év fölött) kategóriában Kádár Zoltán János, Siklódi István Attila és Székely Gellért, a Szépkorúak csoportjában pedig Benke Pável és Istók Pável, valamint Pataki Tamás kapott különdíjat.

A csoportos előadások közül második helyet az aradi csoport - Diószegi-Bondár Sándor, Sipos Szilárd, Szabó Tamás, Tapasztó-Gujdár Péter, Seres Zsombor és Vida Roland -, első helyezést pedig a kézdivásárhelyi csapat - Gáll Attila, Gáspár Adorján, Gáspár Zalán, Gergely Botond, Laczkó Aba Botond, Prunel Krisztián és Szöllősi Roland – ért el. Különdíjban részesült az érett korúak csapata: Oláh Mátyás, Albert Csanád és Tamás Szilárd, a dicséretet pedig a válaszúi gyermekcsoport - Bráncsa Levente, Füstös Tibor, Grúz Gergely és Lenghel Catalin - kapta.

A seregszemle után a versenyzők és hozzátartozóik múzeumpedagógiai foglalkozáson vehettek részt a Kallós Zoltán Néprajzi Gyűjteményben. Ezzel egy időben Németh István előadásában Zoli bácsi adatközlőiről is fontos információkat ismerhettünk meg. Az eredményhirdetés után közös vacsorával és táncházzal zártuk a fesztivált. Vasárnap reggel élményekkel, újdonságokkal teli szívvel térhettek haza versenyzőink. Bízunk abban, hogy a Férfiének Népdalvetélkedő elindításával ösztönözni tudjuk férfitársainkat, hogy bátran álljanak ki énekelni, hiszen „addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk”, idézzük Kallós Zoltánt.