Az UNESCO 2004-ben indított listája mostanra több mint 80 ország közel 300 városát foglalja magába, a City of Film címet pedig eddig 21 egyedülálló filmörökséggel rendelkező település tudhatja magáénak Japántól Dél-Amerikáig. Az így létrejött kreatív városok hálózatának célja, hogy elősegítse a partnerségek, az eszmecsere és a párbeszéd kialakulását világszerte. Kolozsvár felvételét a rangos jegyzékbe a TIFF kezdeményezte.
Kolozsvár idén kapta meg ezt a címet, épp abban az évben, amikor a TIFF huszadik kiadását ünnepelte, két évtizedes fennállása alatt pedig jelentős mértékben járult hozzá ahhoz, hogy a város Románia egyik legpezsgőbb kulturális központjává és a filmes tevékenységek szempontjából is aktív szereplőjévé váljon – írják a közleményben.
Az egykor „erdélyi Hollywoodként” is emlegetett Kolozsvár filmvilágának története a 20. század elején Janovics Jenő filmstúdióiban kezdődött, több tucatnyi némafilmmel, a TIFF közleménye pedig úgy fogalmaz: „A városban megvan az a potenciál, hogy felelevenítse saját történelmét.” Ennek érdekében, mint írják, az elkövetkező évek tervei között szerepel Románia első regionális filmalapjának elindítása, a Kreatív Iparágak Regionális Kiválósági Központjában (CREIC) működő filmstúdió fejlesztése, valamint a helyi filmipar fellendítése.
„Az első nagyszabású kolozsvári kulturális eseményként a TIFF megnyitotta az utat további nagy projektek előtt, gyerekek és fiatalok generációira volt hatással, hozzájárult a gondolkodásmód alakításához, fellendítette a turizmust és helyi vállalkozásokat, több helyet is szimbolikus jelentőségűvé tett a városban” – idézi a közlemény Tudor Giurgiu fesztiváligazgatót, aki azt is kiemelte: a TIFF a város kulturális arculatára gyakorolt hatása által a helyi egyetemek filmes képzéseinek megjelenéséhez is hozzájárult. „Kolozsvár kétségtelenül a film városa” – tette hozzá.