Évi 150 millió doboz gyógyszert gyártanak majd az új üzemben
Ez egy újabb fejezetet Torda fejlődésében. Ezen túlmenően ez a kezdeményezés a helyi közigazgatás fejlesztési, innovációs és jövőképre vonatkozó politikáját és stratégiáját követi – fogalmazott a gyár megnyitóján Cristian Matei tordai polgármester, aki sok sikert és hosszú tevékenységet kívánt a gyár vezetőségének.
„2022 rekordév volt Románia számára, 10,4 milliárd euró értékű közvetlen befektetés valósult meg; a Stada is a befektetők között volt” – emelte ki Nicolae Ciucă liberális párti (PNL) elnök és elnökjelölt az új tordai gyógyszergyár avatóünnepségén. „A gyógyszerekre szükség van, a gyógyszergyártás, és gyógyszerellátás stratégiai területnek minősül” – nyomatékosította. A politikus a Cluj 24 hírportál beszámolója szerint méltatta a PNL által támogatott duális képzést, amelynek révén képzett embereket tudtak alkalmazni a Stadanál.
A 370 dolgozót foglalkoztató üzem termelési kapacitása évi 150 millió doboz gyógyszer. A termelés 80 százalékát exportra szánják. A termelés október 1-jén kezdődött meg a gyárban, ahol jelenleg kilenc automatizált termelési vonalon gyártanak kapszulás gyógyszereket, ezek számát tizenkettőre lehet növelni. A tordai gyár olyan vényköteles gyógyszereket gyárt, mint az antidepresszánsok, antihisztaminok és gyulladáscsökkentők, valamint a cukorbetegség, a magas koleszterinszint és a magas vérnyomás kezelésére szolgáló gyógyszerek.
Sipos Árpád nemrég megválasztott tordai RMDSZ-tanácsos elmondta: a 30 ezer négyzetméteres gyár Torda ipari részén található, a gyulafehérvári út mentén, a gipszkartont gyártó Rigips gyár mellett. Az üzem mellé felépítettek egy 7400 raklapos kapacitású automatizált raktárat is.
– A településen létrehozott munkahelyek folytán a befizetett adó is helyben marad, a városnak jövedelmet fog hozni. Nagy előny, hogy a helyi munkaerő nem vándorol el Kolozsvárra, ahova jelenleg is elég sokan ingáznak, a jobb munkalehetőségek miatt vagy egyéb meggondolásból. Az új gyár másik előnye, hogy azok a kisbefektetők – amelyek karbantartással, szereléssel foglalkoznak – is jól járnak, mivel a gyár nekik is lehetőséget biztosít a munkára és a jövedelemre – összegzett Sipos Árpád.
A Stada Arzneimittel AG egy 1895-ben Drezdában alapított gyógyszeripari vállalat. Termékeit közel 120 országban forgalmazzák, alkalmazottainak száma meghaladja a 12 ezret, éves árbevétele pedig 3,3 milliárd euró körül van. Romániában a Stada 1992 óta van jelen egy leányvállalattal.
A Stada márka romániai piacon jelen lévő gyógyszerkészítményei közé tartozik a Hepathrombinum, a Bronhoklir köhögés elleni szirup, a Refenum Ice kenőcs (amelyet rándulásokhoz és különböző eredetű izomfájdalmakhoz kapcsolódó gyulladások esetén használnak), a Flexitol balzsam (amelyet bőrgyulladás, ekcéma és pikkelysömör tüneteinek enyhítésére használnak). A Stada Románia portfóliójának innovatív gyógyszerei közé tartozik a Zaldiar és a Tramal retard, a Stada által forgalmazott generikus gyógyszerek közül pedig a Locamin, Refen Retard, Clyndamicin, Lemod Solu.