Mint hangsúlyozta, az alkotmány értelmében a taláros testület hatáskörébe tartozik érvényesíteni vagy érvényteleníteni az elnökválasztás eredményét. Hozzátette, a Velencei Bizottság véleményezésében megfogalmaz néhány javaslatot arról, hogy miként kellene kezelni a jövőben a hasonló helyzeteket, és a parlament feladata ezt a dokumentumot is figyelembe véve megvizsgálni, hogy indokolt lenne-e a törvénymódosítás.
Klaus Iohannis hozzátette: sokan igazságtalannak és dühítőnek tartják, hogy a tavalyi elnökválasztás eredménytelenül zárult. Ezért is nagyon fontos, hogy az illetékes intézmények komolyan felkészüljenek a májusi választásra – fogalmazott, kifejezve reményét, hogy a soron következő választás egy Európa-barát államfő megválasztásához fog vezetni.
Ugyanakkor populista kampánytémának minősítette az őt lemondásra felszólító nyilatkozatokat. Hangsúlyozta, az alkotmány világosan leszögezi, hogy addig kell tisztségben maradnia, amíg az új elnök átveszi a mandátumát.
„Nem hiszem, hogy most erről kellene beszélni. Néhány hónap múlva amúgy is távozom. Felvállalok mindent, amit tettem, jót s rosszat egyaránt. De most az új választásra kell készülnünk” – fogalmazott.
Hozzátette, jelen helyzetben értelmetlennek látja arról vitázni, hogy tisztségben kellett-e maradnia vagy sem, ennél ugyanis sokkal fontosabb téma Románia jövője. Emellett fontosnak nevezte, hogy a gazdasági kiszámíthatóság érdekében a parlament mielőbb fogadja el az idei állami költségvetést.
Mint ismeretes, szombaton a képviselőház és a szenátus házbizottsága elutasította a Klaus Iohannis államfő tisztségéből történő felfüggesztésére irányuló kezdeményezést. A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Romania törvényhozói által is támogatott POT-kezdeményezést a szükségesnél hattal több, 161 képviselő és szenátor írta alá.