A tudománynapi rendezvényen adják majd át a gr. Mikó Imre-emléklapokat oktatói és kutatási tevékenységek elismeréseként
A pénteki, November 22-i nyitó rendezvényen például megtekinthető lesz gróf Mikó Imre portréja, Barabás Miklós alkotását a Kolozsvári Művészeti Múzeumtól kérték ki erre az alkalomra. Továbbá első alkalommal adják elő azt az alkalmi zeneművet, amelyet egy salzburgi zeneszerző 1856-ban ajánlott gróf Mikó Imrének az EME alapítsánának hírére. És erre az alkalomra időzítették az egyetemi könyvtárral való együttműködés aláírását.
Bitay Enikő, az EME főtitkára számolt be a hétvégi ünnepi eseményekről, kitérve a jövőre tervezett programokra is, amikor az EME újraalakulásának 30 éves évfordulóját is megünneplik.
- Az Erdélyi Múzeum-Egyesület 2002-ben határozta el, hogy csatlakozik a magyar tudomány novemberi ünnepéhez, A Magyar Tudomány Napja Erdélyben (MTNE) című fórumával. Az évente megtartott rendezvény időpontját – az EME 1859-es alapító közgyűlésére emlékezve – a november 23-hoz közeli hétvégére tűztük ki. Az idei alkalom különleges, hiszen kerek évfordulót ünneplünk: az EME megalakulásának 160. évfordulójára emlékezünk, ami nem csak a mi ünnepünk, hanem a magyar tudományosság ünnepe is. Intézményünk fennállásának több mint másfél évszázada alatt született eredményeink egyrészt az erdélyi magyar tudományos örökséget gazdagították, másrészt szervesen hozzájárultak az összmagyar tudományossághoz – mondta Bitay Enikő.
A Magyar Tudomány Napja Erdélyben idei 18. rendezvénye - amelynek fővédnöke, a hagyományokhoz híven, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke - két részből áll: az immár hagyományos, november 22-i pénteki központi ünnepi rendezvény, amely ezúttal a 160 éves évfordulóra is fókuszál, majd november 23-án, szombaton az EME hét szakosztálya és fiókegyesületei tartják meg a saját tudományterületükhöz szabott konferenciájukat.
Újdonságok a 160 éves EME ünnepségén
A szervezők igyekeztek néhány különlegességgel is készülni, a tudományos előadásokon kívül. Így például a pénteki megnyitó ünnepségen – amelynek helyszíne a Sapientia EMTE kolozsvári, Tordai út 4. szám alatti székházának Hunyadi Mátyás terme - kiállítják az egyesületet alapító gr. Mikó Imre portréját (Barabás Miklós alkotása), amelyet a Művészeti Múzeumtól kértek ki erre az alkalomra. Szintén ezen a napon a Lucian Blaga Központi Egyetemi Könyvtárban kiállításmegnyitóra kerül sor az EME egykori kézirata és könyvtára anyagából, továbbá aláírják az EME együttműködési megállapodását a Központi Egyetemi Könyvtárral. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület alapításának 160. évfordulója alkalmából szervezett kiállítás helyszínei a könyvtár Különgyűjtemények terme és földszintje. Az egyesületnek a Központi Egyetemi Könyvtárban őrzött iratanyagából és könyvtári gyűjteményeiből válogatott kiállítási anyaga a nagyközönség, de még a szakmai közönség előtt is kevéssé ismert kéziratokat és nyomtatványokat tesz közszemlére a Különgyűjtemények részlegen. Az EME történetére vonatkozó saját kiadványaiból és az egykori EME-könyvtár gazdagságát és változatosságát megmutató, általános gyűjteményi kötetekből válogattak, ezek a földszinti tárolókban tekinthetők meg – magyarázta Bitay Enikő. A kiállítás megnyitója pénteken 15 órakor lesz, és ingyenesen látogatható December 15-ig.
Tervek jövőre, az újraalakulás 30. évére
Bitay Enikő azt is elmondta, hogy erre az alkalomra EME-kitűzőt (jelvényt) készíttettek, amelyet az ünnepi megnyitón minden résztvevőnek felajánlanak: ez a tudomány záloga, aki viseli, a közösséghez, az EME-hez tartozik, s ezáltal a tudományosság szolgálatában áll s ennek előmozdításának elkötelezett híve.
- Ugyanakkor vannak további elképzeléseink is, amelyeket a novemberi ünnepre ugyan nem tudtunk megvalósítani, de az EME 2020. március 21-i közgyűlésére tervezzük, amely egyben az újraalakulásunk 30 éves ünnepe is – mondta Bitay Enikő. Tervezik, hogy elmélyítsék a Művészeti Múzeummal való együttműködésüket, és kiállítást szervezzenek az EME régi festményeiből, amelyek a múzeumnál találhatók. Továbbá emléktábla elhelyezését is tervezik gróf Mikó Imre villájára, amelyhez a BBTE vezető tanácsa már hozzájárult.
- Apró lépések ezek – magyarázta a főtitkár -, amelyek az EME ünnepének jegyében történnek, de ugyanakkor a hatékony működéséről szólnak, az EME küldetésének fenntartásáról. Intézményünk az eredményes együttműködésekkel, tagságának (kutatóinak) s munkájának megerősítésével kívánja a jövőt építeni, s a továbbiakban is az erdélyi tudományosságot szolgálni.
Induló az EME alapításának ünnepére
Szintén érdekesség és újdonság, hogy a megnyitón, országos bemutatóként, műsorra tűztek egy alkalmi zeneművet, amelyet Peter Willek salzburgi zeneszerző ajánlott 1856-ban gróf Mikó Imrének az Erdélyi Múzeum-Egyesület alapításának hírét üdvözölve. Az egyesület egykori kézirattárából származó díszkiállítású, ünnepélyes B-dúr zongoradarab verbunkos elemeket is tartalmazó tételeit (Marsch és Trio) első ízben hallhatja a közönség. Ezt követően Ludwig van Beethoven Op. 84-es Egmont nyitányának (1809–1810) négykezes átirata csendül fel. A kiskoncerten Suhárt Evelin és Vajas Gréta, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Református Tanárképző és Zeneművészeti Karának diákjai működnek közre. A kiskoncert ötletgazdája és szervezője Sófalvi Emese egyetemi adjunktus, az EME Erdélyi Zeneművészeti Munkaközösségének vezetője.
Rangos személyiségek a nyitóünnepségen
Örömmel nyugtázták, hogy az ünnepi rendezvényre sokan felfigyeltek, köszöntőleveleket írtak, illetve rangos intézmények képviselői is jelen lesznek szép számban – számolt be Bitay Enikő. Részt vesz az ünnepi megnyitón az MTA alelnöke, több romániai intézmény képviselője (a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem rektora, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem rektorhelyettese stb.), illetve a Kárpát-medence fontosabb magyar intézményeitől is érkezik képviselet (a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola rektorhelyettese, a komáromi Selye János Egyetem Református Teológiai Kar dékánja, illetve a Szabadkai Műszaki Főiskola intézetigazgatója), Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusának képviselőjeként Grezsa Csaba konzul lesz jelen. A nyitóünnepség november 22-én lesz, amelynek helyszíne délelőtt a Sapientia – EMTE Tordai úti épületének Hunyadi Mátyás terme, illetve délután a „Lucian Blaga” Központi Egyetemi Könyvtár díszterme.
A tudománynapi rendezvény keretében immár hagyományosan sor kerül a gr. Mikó Imre-emléklapok átadására. Az idén az emléklapot jelentős oktatói és kutatási tevékenységek elismeréseként, illetve az EME-ben folyó tudományos, szakmai munka támogatásáért nyújtják át.
Ünnepi plenáris előadás
Ünnepi plenáris előadást tart Bokor József akadémikus, az MTA alelnöke: Autonóm járművek irányítása: drónok, autók címmel. Az előadás áttekinti azokat a valós kutatási irányokat, amelyek az „okos”, illetve a különböző mértékig autonóm működésre képes légi és földi járművek létrehozására irányulnak. Ismerteti azokat az irányításelméleti kutatásokat, amelyek a járműmozgásokat létrehozzák, és bemutat néhány megközelítést arra nézve, hogy a mesterséges intelligencia milyen szerepeket tud betölteni az „okos” irányítások tervezésében. Konkrét példaként ismerteti a zalaegerszegi tesztpálya autonóm járművek tesztelésére, továbbá az „okos” város és közlekedési rendszer kísérletekre kialakított megoldásait.
Fiatal kutatók a tudomány szolgálatában
A múlt évek sikeres rendezvényeinek fényében, az idén is különböző szakterületeket képviselő fiatal kutatókat kértek fel a plenáris előadások megtartására, figyelembe véve a szakosztályok javaslatait. Így változatos kutatási témákba – több tudományterületről és különböző intézmények képviseletében – és ezek eredményeibe láthat bele a hallgatóság, amelyek tükrözik a fiatal generáció tudományos törekvéseinek irányát és a jövőbeni lehetőségeket – magyarázta az EME főtitkára.
Kis Boglárka Mercédesz geológus (BBTE) a Keleti-Kárpátok különleges gázömléseiről tart előadást: mofettákról, feredőkről, azok lehetőségeiről, illetve potenciális veszélyeiről. Papp Kinga, az EME tudományos kutatója, báró hadadi Wesselényi Kata kéziratos imakönyveiben követi nyomon a női szerző alkotását, a tudatos kötetszerkesztést, illetve a publikálás által a nyilvánosság megteremtésének vágyát. Marosvásárhelyről érkezik Fábián Zoltán, aki amellett, hogy orvos, fogorvos, arc- állcsont- és szájsebész, mérnök is, így előadása több szakterületet ölel fel az ortopédiai, idegsebészeti, illetve arc- és állcsontsebészeti, páciensspecifikus implantátumok területéről: azokról a háromdimenziós röntgenimagisztikai megoldásokról, virtuális modellekről fog szólni, amelyek ezen a szakterületen, a műtőben nyertek alkalmazást. Fazakas Csaba geográfus, a Sapientia EMTE Marosvásárhelyi Kara Kertészmérnöki Tanszékének vezetője a változó éghajlat és a talajtakaró kölcsönhatásáról tart előadást.
Szakosztályok és fiókegyesületek tudományos ülésszaka
A rendezvény második napján, szombaton, november 23-án a szakosztályok és fiókegyesületek tartják meg a saját tudományterületükhöz szabott konferenciájukat, illetve az egyes régiókban és tudományágakban felmerülő sajátos kérdéskörökben maguk határozták meg annak a tematikáját is. Az évek során ezek a rendezvények is kiszélesedtek, s az egyes konferenciákat november különböző időpontjaiban tartják meg.
Az EME hét szakosztálya és öt fiókegyesülete összesen 18 rendezvényével járul hozzá az EME központi rendezvényéhez, s ezáltal kapcsolódott a Magyar Tudományos Akadémia tudományünnepi rendezvénysorozatához.
A rendezvények változatos képet mutatnak téma, nagyságrend, helyszín és célközönség tekintetében, van közöttük nemzetközi tudományos konferencia, tudomány-népszerűsítő rendezvény, illetve emlékkonferencia is. Tizenegy rendezvény Kolozsváron, hét pedig más településen zajlik (kettő-kettő Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön, egy-egy Gyergyószentmiklóson, Marosvásárhelyen és Tordán).
A MTNE idei rendezvénye az EME megalakulása 160. évfordulójának tiszteletére s az Értékteremtő tudomány jegyében zajlik – mondta Bitay Enikő. Van közöttük 5 nemzetközi konferencia, 3 emlékkonferencia, több szakmai tanácskozás, tudomány-népszerűsítő jellegű fórum, kreditpontos képzés s ugyanakkor a szakmai összejöveteleket ünnepi események – tudományos kitüntetés/díjátadás, könyvbemutató, kiállítás, portréavatás, koncert/hangverseny – teszik rendkívülivé, emlékezetessé, s nyújtanak többlettartalmat a szakmai érdeklődők és a nagyközönség számára is.
Az ünnepi megnyitót követően felköszöntik Egyed Ákos akadémikust, egykori EME-elnököt, közelgő 90 éves születésnapja alkalmából.
Résztvevők, szerzők, előadások számokban
Az előző évek adatai szerint több, mint nyolcszáz érdeklődőt szólít meg a rendezvény, idén összesen 374 szerző 246 munkája kerül bemutatásra, hozzájuk zárkóznak fel a közgazdászok angol nyelvű nemzetközi konferenciájának előadói. Akinek nem sikerül eljutnia rendezvényeinkre, kiadványainkból is tájékozódhat az egyes szakterületeken elhangzott előadásokról. Természetesen mindegyik rendezvény fontos számunkra, jellemzői a szakmaiság, a korszerű tudományos eredmények bemutatása, megvitatása, a tudomány értékeinek terjesztése s mindemellett a tudományos közösség építése – összegzett Bitay Enikő EME főtitkár.
Borítókép: Rohonyi D. Iván