Az Erdélyi Könyvfaló Olvasójáték ötletét Makkai Kingától, az Olvasd el, és játssz velünk verseny szervezőjétől „kérték kölcsön”, aki szabad utat adott annak kolozsvári átültetéséhez – derült ki a Kofferben tartott sajtótájékoztatón. A programot a Koinónia Kiadó munkatársai – Szilágyi D. Szabolcs igazgató, Berke Krisztina Ágnes –, az Ábel Kiadó vezetője, Szikszai Bóné Ildikó, valamint Jakab Villő Hanga, a Cimbora – Kíváncsi diákok lapja irodalmi szerkesztője és a Láthatatlan Kollégium irodalmi műhely koordinátora ismertette.
A sajtótájékoztatón kiderült, a Koinóniának eddig is voltak iskolai programjai, amelyet óriási érdeklődés övezett a diákok, de a tanárok körében is. Így amikor eldöntötték, hogy létrehozzák az Erdélyi Könyvfalót elsősorban a magyartanárokat, valamint a tanítókat, tanítónőket kérdezték arról, hogy szerintük mire lenne szükségük a diákoknak.
– Az oktatók válaszaiból az derült ki, hogy támogatják az olvasás- és a kortárs irodalom népszerűsítését, az írókkal való találkozást, viszont ellenezték azt, hogy ez a program is verseny legyen. Véleményük szerint a diákok így is rengeteg versenyre járnak, és ha a Könyvfaló is vetélkedő formájában zajlana, akkor csak az a pár diák jelentkezne, aki az összes versenyen részt vesz. Ezért teljesen új modellt kellett alkalmazzunk – mondta Berke Krisztina Ágnes.
Végül úgy döntöttek, hogy játékot szerveznek, amelyben nincs rangsorolás, nincsenek nyeremények, viszont a kreatív feladatok, a csapatmunka, az író-olvasó találkozók élményei bőven felérnek bármilyen nyereménnyel. Azért is döntöttek a játék, és nem a verseny mellett, mert tartottak attól, hogy azok a diákok, akik most ismerkednek az olvasással és rossz helyezést érnek el, még jobban eltávolodnak a könyvektől, hangzott el a sajtótájékoztatón.
A játékot négy korcsoportnak hirdették meg, korcsoportonként két könyvből lehet választani. A diákok háromfős csapatokban jelentkezhetnek, a csapattagok nem kell egy osztályba, iskolába járjanak, és a csapatokhoz nem kötelező vezetőtanárt rendelni. A csapatok április 18-ig, online regisztrálhatnak – a nevezési űrlap elérhető az Erdélyi Könyvfaló Olvasójáték Facebook oldalon –, a nevezés után minden csapat kap egy feladatsort, ezt kell megadott határidőre visszaküldeni – határidő III–IV. osztály számára április 19., V–XII. osztály számára április 30.
Azok a csapatok, amelyek megoldják a feladatokat, jelen lehetnek a május 7–11. között zajló Ünnepi Könyvhéten, és részt vehetnek a május 9–11. között megszervezett nagy olvasójátékban, illetve találkozhatnak annak a könyvnek a szerzőjével, amelyet elolvastak. A szervezők hangsúlyozták, a nevezés után küldött feladatsor csak a kiválasztott könyv első két-három fejezetére tér ki, a teljes könyvet csak a Könyvhétig kell kiolvasni. Jakab Villő Hanga ugyanakkor kiemelte, a feladatsorokat nem az iskolai feladatok mintájára készítették el, ezek inkább kreatívak, amelyek a véleményalkotást és a csapatmunkát sarkallják.
A játékban a következő kategóriákat és könyveket hirdették meg: III–IV. osztály – Szőcs Margit Madarász Béni, avagy az űrparittyás ajándéka vagy Szabó Róbert Csaba Vajon Nagyi és az aranyásók; V–VI. osztály – Nényei Pál Az irodalom visszavág 1. Léda tojásaitól az aranyszamárig vagy Tóth Krisztina A lány, aki nem beszélt; VII–VIII. osztály – Zágoni Balázs Fekete fény. A Gömb vagy Nényei Pál Az irodalom visszavág 2. A Paradicsomkerttől a Pokol kapujáig; IX–XII. osztály – Tóth Krisztina Párducpompa vagy Szabó Róbert Csaba Alakváltók.
Könyvjavaslatokat magyartanárok és tanítók tettek, hiszen ők tudják, mire nyitottak a tanulók, a végső olvasmánylistát viszont az alapján állították össze, hogy a kötetek szerzői részt tudnak-e venni személyesen az Ünnepi Könyvhéten, mondta Szilágyi D. Szabolcs. A kiadó vezetője emellett kiemelte: a játékra kezdetben csak kolozsvári és Kolozsvár közeli diákokat vártak, remélve, hogy idővel Erdélyszintű mozgalom lehet a Könyvfaló, viszont, mint kiderült már idén vannak szilágysági és székelyföldi csapatok, a kolozsváriak pedig jelenleg kisebbségben vannak.
(Borítókép: A sajtótájékoztató résztvevői, balról jobbra: Jakab Villő Hanga, Szikszai Bóné Ildikó, Berke Krisztina Ágnes, és Szilágyi D. Szabolcs. A szerző felvétele)