Trifan azzal indokolta a minisztériumhoz eljuttatott kérését: tudomása van arról, hogy egyre több romániai magyar műemlék épület kerül „a magyarok kezére”. Predescu Facebook-bejegyzésében úgy fogalmaz: bár a kérdés tisztázó jellegű, hiszen magyarországi vagy magyar állami finanszírozású alapítványok több ingatlant is megvásároltak Romániában, a kérdésfelvetés elfogadhatatlan. A szenátor ugyanis nem magyar állampolgárokról beszél, hanem „magyar eredetű személyekről”, vagyis mindazokról, akiknek „magyar vér folyik az ereikben”. Az a feltételezés, miszerint bármely magyar nemzetiségű személy önmagában veszélyt jelent, a sovinizmus minősített megnyilvánulása. „Csak a fasiszta rendszerekben kellett az állampolgárságot vérrel és nyelvvel igazolni, az ország iránti hűséggel. Az AUR se tudta volna ezt jobban csinálni” – fogalmazott Predescu.
Válaszában Trifan szenátor elmondta: a kérdés egy oknyomozó riport olvasása után merült fel benne, amely azt bizonygatja, hogy az Orbán-kormány darabról darabra vásárolja fel az egykori Osztrák–Magyar Monarchia területén a műemlékvagyont. Néha közvetlenül, máskor viszont közvetítőkkel.
„Úgy ítéltem meg, fontos, hogy ezt a témát a törvényhozók figyelmébe ajánljam, hiszen közismert, hogy a román állam milyen keveset áldoz a műemlék épületek rendbetételére” –írta.
Trifan, akit a bukaresti Adevărul is megkeresett, a lapnak beismerte: valaki a parlamenti irodából szerkesztette a folyamodványt, talán valóban nem kellett volna a „magyar eredetre” hivatkozni, ez viszont nem változtat a probléma lényegén – mondta. Léteznek ugyanis olyan jogi vagy magánszemélyek, akik felvásárolják ezeket a műemlék épületeket, majd a magyar kormánynak adományozzák.
A kérdésre, hogy mi a különbség, ha olasz, német, osztrák alapítvány, magánszemély vásárolja fel az ingatlanokat, illetve ha a magyarok teszik ugyanezt, Trifan szerint a különbség politikai. Magyarországnak illiberális kormány áll az élén, Orbán Viktor – Putyin fő támogatója – pedig közismert revizionista nézeteiről, fogalmazott a szenátor hangsúlyozva, meglátása szerint egyáltalán nem mindegy, hogy „revizionista” állam vásárolja ezeket az ingatlanokat vagy más.
Az Adevărul megszólaltatta Sorin Predescut is, aki a műemlék épületek felvásárlását illetően elmondta, a jelenség valóban létezik, mindenekelőtt Erdélyben, de ameddig a román állam nem él az elővásárlás jogával, nincs ellene mit tenni.
„Az osztrákok is vásárolnak, az olaszok is. Románia végül is az EU tagja, márpedig bármilyen uniós állampolgárnak vagy alapítványnak joga van ingatlant vásárolni másik uniós országban, még akkor is, ha műemlék épületekről van szó, amennyiben a román állam nem tart ezekre igényt” – mondta.