Megrázó esetekkel szembesültek az idelátogató uniós szakemberek
Az Európa Tanács alárendeltségében működő testület küldöttsége 2022 szeptemberében járt egy váratlannak szánt látogatáson az országban, ekkor vizsgálta a páciensek és bentlakók életkörülményeit, a velük szembeni bánásmódot. A legsúlyosabb helyzettel a Iaşi megyei Pădureni-Grajduri pszichiátriai kórházában szembesültek, ahol 104 betegnek nem jut külön ágy, osztoznia kell társával a fekvőhelyen. Olyan hálótermekbe zsúfolták össze őket, ahol szinte az egész alapterületet az ágyak foglalták el. Mint írták, egy 24 négyzetméteres szobában 18 betegnek jutott kilenc ágy. A CPT szerint a pszichés problémákkal küzdő betegeket ebben a kórházban úgy zsúfolták össze, akár egy raktárban, ami kimeríti az embertelen és megalázó bánásmód fogalmát.
A kínzást és az embertelen vagy megalázó bánásmódot vagy büntetést megelőzni hivatott európai bizottság (CPT) delegációja tavaly szeptemberben négy romániai pszichiátriai kórházban tett látogatást: a Suceava megyei Bălăceancán, a Botoşani megyei pszichiátrián, a bukaresti Alexandru Obregia kórházban és Iaşi megyében, a Pădureni-Grajduri pszichiátriai kórházában. Az Agerpres hírügynökség által összegzett jelentés szerint a páciensek többnyire pozitívan beszéltek a személyzetről, ennek dacára a küldöttség – az Obregia kórház kivételével – rossz bánásmódot és verbális bántalmazásokat észlelt.
Ököllel ütik, pofozzák, lökdösik az elmebetegeketA botoşani-i pszichiátriai kórház esetében azt írták: a páciensek elmondása szerint a kisegítő személyzet tagjai sok esetben ököllel ütik, pofozzák, lökdösik őket és kiabálnak rájuk, főleg a férfi ápoltak osztályán. Az uniós delegáció szerint a botoşani-i pszichiátriai kórház 1. számú kórtermében a betegekkel szembeni bánásmód összességében „embertelennek és megalázónak” tekinthető.
Hasonló értékelést kapott a Iaşi megyei Pădureni-Grajduri pszichiátriai kórház is, ahol az uniós megbízottak látogatásakor 452 páciens volt elhelyezve mindössze 390 ágyban, miközben az létesítmény valós kapacitása 251 ágyra korlátozódik. A delegáció azt tapasztalta, hogy minden kórterem zsúfolt volt, a beutalási részlegen pedig egy 24 négyzetméteres szobában, kilenc ágyban 18 beteg feküdt.
Több beteg arról számolt be, hogy az ápolók lökdösték, pofozták, ütötték őket kisebb szabálysértések vagy balesetek miatt büntetésként.
A jelentésből kiderül: a nyugtalan betegekkel szemben mind a négy kórházban alkalmazzák az ágyhoz kötözés módszerét. A CPT új szabályzat bevezetését javasolja ennek a módszernek az alkalmazásához, többek között azt, hogy a lekötözés soha ne történjen más páciensek szeme láttára, az érintett mellett folyamatosan legyen egy ápoló, és miután a pántokat eltávolították, a beteggel beszélni kell a történtekről. Hozzáteszik, hogy a többi páciensnek soha nem szabad részt vennie betegtársuk lekötözésében. A CPT kiemeli: a pszichiátriai kórházak kiskorú páciensei esetében meg kell szüntetni a lekötözés gyakorlatát, és olyan szobákat kellene kialakítani számukra, ahol megnyugodhatnak.Maximum négy beteg legyen egy kórteremben!A Iaşi megyei Pădureni-Grajduri pszichiátriai kórházban a tanulási akadályozottságban szenvedő pácienseket csaknem naponta az ágyhoz vagy egy rögzített tárgyhoz kötözték, például az ebédlőben lévő fűtőtestekhez -– derül ki a jelentésből, amely szerint a páciens lekötözését sok esetben elmulasztották feljegyezni a beteglapra, vagy pedig nem a lekötözés valós időtartamát tüntették fel. A CPT ajánlásai között szerepel a kisegítő személyzet képzése és létszámának növelése, a pszichiátriai kórházak átalakítása oly módon, hogy egy kórteremben maximum négy beteg feküdjön. A delegáció azt is megállapította, hogy az ápoltak szobái személytelenek, a betegeket nem éri megfelelő vizuális inger, és hiányoznak a közös nappalik, ahol az ápoltak társas tevékenységekre gyűlhetnének össze.
Ugyanakkor, mint írják, a pszichiátriai betegeknek nagy szükségük lenne a friss levegőn tartózkodásra, lehetőleg nyugodt, növényekkel körülvett környezetben. Ehhez minden betegnek korlátlan hozzáférést kellene biztosítani, kivéve azokat az időszakokat, amikor a kezelés miatt bent kell lenniük valamely osztályon. Ezzel szemben a vizsgált kórházak egyikében sem élhettek ezzel a jogukkal a pácienseknek.
A jelentés azt is megállapítja, hogy az akut pszichiátriai betegek kezelése gyógyszeralapú volt, hiányosságok vannak a pszichológiai és csoportos tevékenységek, elfoglaltságok terén, és a betegeknek egyéni kezelést kellene kidolgozni.Betöltetlen állások a pszichiátriai kórházakban
A vizsgált kórházak mindegyikében súlyos a személyzethiány: a botoşani-i pszichiátriai kórházban például az állások 20 százaléka betöltetlen. Ugyanakkor szükség lenne szakképzett személyzetre a csoportos pszichoterápiai kezelésekhez és foglalkozásokhoz – olvasható a dokumentumban, amely arra is figyelmeztet, hogy nagyon körültekintően kellene kiválasztani a kisegítő személyzetet, hogy elejét vegyék az ápoltakkal szembeni durva, agresszív bánásmódnak.
A CPT küldöttsége azt is megállapította, hogy a bukaresti kórház kivételével mindenhol igyekeztek megkerülni a páciens akarata ellenére történő beutalást szabályozó törvényt. Ennek kapcsán azt írják, intézkedéseket kell bevezetni azért, hogy az erre vonatkozó jogszabályokat mindenhol tiszteletben tartsák.
A pszichiátriai kórházakba beutalt személyeknek teljes körű, világos és pontos tájékoztatást kell nyújtani a helyzetükről, beleértve a kórházi kezeléshez való hozzájárulásukhoz vagy annak megtagadásához való jogukat, valamint a hozzájárulás későbbi visszavonásának lehetőségét is - írják.
A jelentés közzététele után a Botoşani megyei sürgősségi kórház ügyvivő menedzsere, Monica Adăscăliţei bejelentette, vizsgálatot indítanak a jelzett jogtiprások miatt.
A 2022-es látogatás megállapításai rávilágítanak arra, hogy sürgős intézkedésekre van szükség annak biztosítása érdekében, hogy a pszichiátriai intézetekben minden személynek megfelelő életkörülményeket és mentális zavarainak megfelelő kezelést biztosítsanak – írta az uniós testület a honlapján közzétett jelentésben. Nyomatékosítják: Ehhez mindenekelőtt a személyzet létszámának növelésére volna szükség a meglátogatott kórházakban.
A CPT javasolja: a lekötözés soha ne történjen más páciensek szeme láttára, az érintett mellett folyamatosan legyen egy ápoló, és miután a pántokat eltávolították, a beteggel beszélni kell a történtekről. Hozzáteszik, hogy a többi páciensnek soha nem szabad részt vennie betegtársuk lekötözésében.