Elutasította az EP az Ursula von der Leyen elleni bizalmatlansági indítványt

Az Európai Parlament (EP) nagy többséggel – 360 nem, 175 igen szavazattal és 18 tartózkodással – leszavazta az Ursula von der Leyen ellen indított bizalmatlansági indítványt csütörtökön – közölték az EP honlapján.

A kezdeményezés, amint arról korábban beszámoltunk, a vakcinabeszerzések alatt váltott szöveges üzenetek nyilvánosság előtti eltitkolására épített, pont akkor, amikor egyébként a jobboldali irányvonalaknak kedvező erőviszonyok vannak az Európai Unió fontosabb pozícióiban.

Az indítványt Gheorghe Piperea román képviselő, az AUR, illetve az Európai Konzervatívok és Reformisták (ECR) pártcsalád tagja nyújtotta be. Bírálta, hogy személyes üzeneteket titkoltak el a Pfizer vezérigazgatójával folytatott levelezésből, és kifogásolta, hogy a Covid-válság kezelésére létrehozott helyreállítási alap (RRF) forrásait pazarlóan használták fel, valamint az uniós támogatásokat zöldítést népszerűsítő civil szervezetek kampányaira fordították.

Piperea a napokban úgy nyilatkozott, az indítvány lényege, hogy megmutassák, lehet ilyet, azonban sikertelen bizalmatlansági szavazás után a következő kiírásához kétszer annyi képviselő támogatása kell.

A szavazat sikerességéhez kétharmados többség kellett volna és ebben az esetben a tartózkodások, illetve távolmaradások nem számítottak. Az ECR egy része, és a magyar kormány képviselőit is tartalmazó Patrióták is támogatták a bizalmatlansági indítványt, ez azonban kevésnek bizonyult.

Az RMDSZ képviselői tartózkodtak a szavazáson 

Vincze Loránt EP-képviselő az RMDSZ álláspontjáról a helyszínen lapunknak kifejtette, „mi otthon sem támogatunk AUR-kezdeményezéseket, úgyhogy Strasbourgban sem. Ami Romániában rossz, az az Európai Unióban is rossz.”

„Megvannak a fenntartásaink Ursula von der Leyennel kapcsolatban, amelyeket nyíltan elmondtunk, nem is szavaztuk meg a bizottságot tavaly, és a véleményünk azóta sem változott” – fogalmazott. Elmondta, az Európai Bizottság számos kérdésben, többek között a romániai magyarság jogos törekvéseivel szemben nem változtatta az álláspontját, ezért ezen a szavazáson a szövetség tartózkodó álláspontra helyezkedett – magyarázta Vincze.