
Az Európai Parlament (EP) hétfői plenáris ülése az Európai Bizottság ellen benyújtott bizalmatlansági indítványról vitáztak, amelyet Gheorghe Piperea román EP-képviselő nyújtott be azt kifogásolva, hogy Von der Leyen titkos üzeneteket váltott a Pfizer gyógyszercég vezérével a koronavírus elleni oltásokkal kapcsolatban, és állítása szerint szerződéses visszaélések történtek.
Von der Leyen: összeesküvés-elméleteket forgatnak újra
A bizottság elnöke hangsúlyozta: az indítványt aláíró 77 EP-képviselő „már cáfolt összeesküvés-elméleteket forgat újra”. „Ez csak újabb durva kísérlet arra, hogy éket verjenek intézményeink közé, és szembeállítsák az EU-párti demokratikus erőket” – hangoztatta.
Von der Leyen méltatta az EU sikereit a járvány leküzdésére tett erőfeszítésekben, kiemelve, hogy „sikerült rekordidő alatt vakcinát kifejleszteni az európai tudomány erejének köszönhetően”, és minden tagállam egyenlő hozzáférést kapott az életmentő vakcinákhoz. „Ez a szolidaritáson alapuló Európa, amit szeretek. És ez az az Európa, amit a szélsőségesek gyűlölnek” – jelentette ki. Mint mondta, nem titok, hogy kapcsolatban volt a vakcinagyártó cégek legfelső képviselőivel, de a döntéshozatal minden lépése nyíltan, átláthatóan, a nyilvánosság előtt, a tagállamokkal és az állampolgárokkal egyeztetve zajlott. „Az a feltételezés, hogy ezek a szerződések bármilyen módon az európai érdekekkel ellentétesek lettek volna, egyszerűen téves” – hangsúlyozta.
Az elnök szerint a szerződéseket a bizottság és a tagállamok közösen tárgyalták, és minden részletet előzetesen jóváhagytak a tagállami kormányok. Figyelmeztetett, a világ a demokrácia és az illiberalizmus közötti küzdelem korszakába lépett. A szélsőséges pártok dezinformációval próbálják megosztani a társadalmat, és bár nincs bizonyíték arra, hogy valódi megoldásaik lennének, sokukat ellenséges hatalmak – köztük Oroszország – támogatják. Az általuk képviselt mozgalmak összeesküvés-elméleteken alapulnak, az oltásellenességtől a Putyin-szimpatizáns nézetekig – taglalta.
Manfred Weber elutasítja az indítványt
Az indítvány benyújtója, Gheorghe Piperea, a Konzervatívok és Reformerek (ECR) frakció AUR-os tagja szerint a bizalmatlansági indítvány „demokratikus eszköz, a megoldás kezdete”. Az Európai Bizottságot, különösen az elnököt az átláthatóság hiánya, a Pfizer-ügy kezelése, a tagállamok jogköreinek csorbítása és a döntéshozatal elzártsága miatt bírálta. Szerinte az EU bürokráciája káros a gazdaságra, növeli az egyenlőtlenségeket, elmélyíti a válságokat, és társadalmi feszültségekhez vezet. Figyelmeztetett a demokrácia leépülésére és a félelemkeltés „iparággá” válására.
Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) frakció részéről hangsúlyozta: határozottan elutasítja az indítványt. Szerinte a bizottság felelősen járt el a járvány idején. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a jobboldali populisták Putyin eszközei lehetnek, és az EPP a legfőbb erő, amely képes megállítani az autoriter hullámot Európában. „Az EPP-nek világos vörös vonalai vannak: EU-, Ukrajna- és jogállamiság-párti. Most mások is követik ezt a definíciót: Tusk Kaczynski ellen, Magyar Péter Orbán ellen, Csehországban Fiala Babissal szemben” – fogalmazott.
Siegfried Mureșan: az elszigeteltek elszigeteltjeinek
a vergődése
Az Európai Parlament ülésszakán jelen lévő romániai újságíróknak Siegfried Mureșan romániai EP-képviselő, az Európai Néppárt alelnöke kijelentette: a Románok Egyesüléséért Szövetség EP-képviselői által benyújtott bizalmatlansági indítvány „az elszigeteltek elszigeteltjeinek a vergődését” jelenti. „Csak rombolni akarnak. Nem új parlamenti többség összeállításán ügyködnek, nem jobb politikákat akarnak életbe léptetni, csak tönkre akarnak tenni valamit” – jelentette ki Mureșan.
Hozzátette, a szavazást valóban romániai EP-képviselők kezdeményezték, ám ők valójában nem Romániát képviselik. „Szinte mindenki – tévesen – hazánkkal asszociálja őket. Olyan ez, mint amikor Diana Șoșoacă szájkosarat tett fel, és mindenki azt kérdezte, milyen orszagból érkezett. Romániából – jött a válasz – jegyezte meg Mureșan.
Lapunk arra volt kíváncsi, a román EP-képviselő, az EPP-alelnöke szerint az indítvány tartalma valós problémát rejt-e magában. „A vakcináktól indult az indítvány, amelyet a kezdeményezők szinte minden másra is kiterjesztettek. Az európai igazságszolgáltatási intézmények dolga eljárni az ügyben – fogalmazott.
Az EP-képviselő ugyanezt válaszolta a Szabadság azon kérdésére is, hogy bízik-e abban, hogy a beszerzési folyamat a törvényeket és az etikai szabályokat betartva zajlott. (K. O.)