Nőtt a román, stagnál a magyar tanulók száma
![](/sites/default/files/styles/wide/public/2025-02/fejlec.jpg?itok=ggSeBUdV)
Elkészült Kolozs megye 2025/2026-os tanévre vonatkozó beiskolázási terve, amelynek kidolgozásakor a demográfiai adatokat és a gyermekek oktatáshoz való hozzáférését tartották szem előtt. Az iskolaelhagyás jelenségének csökkentése érdekében esti tagozaton is indítanak osztályt, de jövőre is lesz a „második esély” típusú osztály azoknak a fiataloknak, akik idő előtt abbahagyták a tanulmányaikat, de most folytatni szeretnék azt.
A Kolozs Megyei Tanfelügyelőség közleményéből megtudtuk: Kolozs megyében a bölcsődei oktatásban 152 csoport lesz, ez 12 csoporttal több, mint a mostani tanévben. Ami az óvodai oktatást illeti: 287 rendes (4 órás) és 564 hosszú programos csoport lesz. Az elemi oktatásban 1586 osztályt terveznek, ebből 344,22 előkészítő osztály lesz. Az 5-8. osztályban 280,48 osztály lesz, ez 14,98 osztállyal több, mint most.
A gimnáziumi oktatásban hat osztály lesz csökkentett látogatású. A líceumi oktatásban (9-12. osztályban) 250 kilencedik osztályt terveznek, ez 19-cel több, mint a mostani szám. Jelenleg 6125 nyolcadikost tartanak számon, akiknek ennyi osztályra lenne szüksége. Ehhez a számhoz még hozzáadódik közel száz gyermek, akik más megyéből érkeznek. A 250 líceumi osztály közül 223 román tannyelvű, kettő német, 25 pedig magyar tannyelvű.
Ami a magyar tannyelvű előkészítő osztályokat illeti, Szabó Gábor tanfelügyelőtől megtudtuk: a megyében 35,33 osztályt hirdettek meg. Három előkészítő osztály lesz a Báthory-líceumban (ebből egy step-by-step), két előkészítő osztály lesz az Apáczai-líceumban, a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban és egy osztály a Brassai-, a Ghibu-, a Waldorf-líceumban, a S. Toduta Zenei Főgimnáziumban, a Monostor negyedi O. Goga Általános Iskolában, a Györgyfalvi negyedi N. Titulescu Általános Iskolában, a Talentum Református Iskolában, a szászfenesi Gh. Sincai Általános Iskolában, a Györgyfalvi Általános Iskolában, a tordaszentlászlói Borbély József Általános Iskolában, a magyarlónai általános iskolában, a mérai Tamás Gyula Általános Iskolában, a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskolában, a bánffyhunyadi Vlădeasa Technológiai Líceumban, a tordai Jósika-líceumban, a várfalvi általános iskolában, a válaszúti szakiskolában, a széki általános iskolában, a szamosújvári Kemény-líceumban (step-by-step) és a dési 1. számú általános iskolában.
A többi vidéki településen összevont osztályokban zajlik az oktatás. Sárvásáron és Alsó- és Felsőszentmihályon nem lesznek előkészítő osztályba járó tanulók a 2025-2026-os tanévben. A bogártelki és mákófalvi elemisták a 2025/2026-os tanévtől kezdődően az Egeres-Gyártelepi Általános Iskolában fognak tanulni. Az előkészítő osztályba íratott magyar gyerekek száma 550-600 körül ingadozik, de pontos adatok csak a szeptemberi iskolakezdéskor várhatók.
Péter Mónika Mária magyar szakos tanfelügyelő a magyar tannyelvű kilencedikes osztályok kapcsán közölte: három osztályt indítanak az Apáczai- és a Báthory-líceumban, két osztályt a János Zsigmond Unitárius Kollégiumban, a Református Kollégiumban, a Brassai-líceumban, a szamosújvári Kemény-líceumban. Egy osztály lesz a S. Toduta Zenei Főgimnáziumban, a Waldorf-líceumban, az O. Ghibu-líceumban, a dési A. Muresanu Főgimnáziumban, a tordai Jósika-líceumban, a bánffyhunyadi O. Goga Elméleti Líceumban. Szakosztályok tekintetébe a következőképpen alakul a következő tanév: három osztály indul majd a Református Kollégiumban, egy osztály pedig a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskolában és a válaszúti szakiskolában.