
Kalotaszeg jellegzetes világába tekinthettünk be a 29. zsoboki alkotótábor tárlatmegnyitóján szerda délután, az Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérben. Olyan világ kapujában állhattunk, ahol a helyi szimbólumokon kívül a helység emocionális jelentőségét is megtapasztalhattuk. Az alkotótáborban minden évben összegyűlő kiváló művészek a helyi tájból, architektúrából, népviseletből, hagyományokból, esztétikából ültetik át az őket ért behatásokat műalkotásaikba. A mindennapi komfortos technikákból vagy akár színvilágból kiszakadó képző- és iparművészek nemcsak saját életművük kísérletező állomását térképezik fel, hanem a területen fellelhető kulturális értékekre reflektálva hozzák létre impressziójátékukat. „Ahogy most kurátorként egyfajta hidat képviselek a művészeti alkotások és a befogadók között, úgy az alkotótábor is hasonló hídként szolgál művészek és művészek között” – fogalmazta meg Forró Ágnes grafikusművész.
A tárlaton kiállított munkák sokszínűségére Szabó Attila képzőművész hívta fel a figyelmet, hiszen nemcsak a zsoboki tájegység különböző megfogalmazási aspektusait láthatjuk, hanem különböző technikai és műfaji kísérletezéseket. Itt nem szab határt semmiféle kánon. Találkozik a sík- és térábrázolás a zsoboki templomtorony sziluett sormintájának rétegzésében. Szeparálódnak és egyben egyesülnek is a foltok, vonalrajzok, textúrák, rétegződések fával, vassal vagy hagyományosabb módon papírral és vászonnal. Váltakoznak a figuratív, absztrakt, illusztratív, tájközpontú vagy sok esetben architekturális kompozíciók a színek és eszközök sokszínűségében.
Mint mondta Forró Ágnes, az alkotások heterogén jelleméért a művészek komfortzónából való kilépése a felelős, hiszen különböző profilú művészek számukra eddig idegen vagy nem igen használt technikákkal kísérleteznek, kénytelenek ráhangolódni azokra az eszközökre és anyagokra, amik adottak. Így vált a keramikusból, textilművészből, szobrászból, üvegfestőből akril- és olajfestékkel, pasztellkrétával alkotó, linóleummetszettel sokszorosító vagy vegyes technikával kísérletező polihisztor. Bár művésze válogatja, ki milyen környezetben bontakoztatja ki az alkotási folyamatot, Zsobok népművészeti hangulata teret nyit a Claude Monet-féle szabadban alkotásnak, illetve teret is zár a Da Vinci-féle műtermi komponálásnak.
Kalotaszeg hangulatát nem csupán a kiállított alkotások idézték meg, hanem népdalok ringásán kalauzolta el a művészetkedvelőket a képek világába Kulcsár Cintia és Szabó Zsóka a Sigismund Toduță Zenei Főgimnázium diákja. „Kék virágos a mérai temető / Engem temessenek oda legelöl / Engem elől, azután a babámat / Ne keressen más szeretőt magának” – csendült fel a népdalcsokor.
A Zsobok 29. című tárlat teret enged a fantáziánk szabad kibontakozására. A különböző technikákkal készült alkotások cím nélkül várják a befogadókat március végéig a Szentegyház/Iuliu Maniu utca 4. szám alatti Ars Sacra Claudiopolitana Egyházművészeti Kiállítótérbe.