Kiemelte, a lakosságnak mostanáig nem nyílt valós lehetősége arra, hogy döntsön a kérdésben, az egyetlen, amit megválaszthatott, az a magánnyugdíjalap volt, ahová utalják a pénzét.
„A második pillérrel és a választási lehetőséggel kapcsolatos véleményünket fenntartjuk, mivel a polgárok természetes joga, hogy választhassanak, mert mostanáig ezt nem tehették meg. Megválaszthatták, hogy melyik gazdasági társasághoz mennek, de azt nem, hogy belépnek-e a második pillérbe vagy sem. Az a tény, hogy megadatik a lehetőség – és nem túl későn jutunk a végső döntésig –, számomra jó dolognak tűnik, ami nem zavarhat” – jelentette ki a képviselőház elnöke.
Közölte továbbá: arra számított, hogy a Pénzügyi Felügyelet (ASF) több adatot közöl a második pillérről, de a munkaügyi minisztérium által készített tanulmányt értékelte. „A nyugdíjpénztár nagyon komoly és nagyon érdekes elemzést készített” – értékelte Dragnea.
Mihai Tudose kormányfő szeptember 7-én jelentette be, hogy nem államosítják a magánnyugdíjakat, de 2018-tól kezdődően opcionálissá válhat, vagyis az adófizetők dönthetik el, hogy a hozzájárulásokat teljes mértékben az állami alapba akarják-e fizetni, vagy a magánnyugdíjalaphoz is hozzá kívánnak járulni.
A második pillérbe, vagyis a kötelező magánnyugdíjalapba a 2007–2017-es időszakban 38 milliárd lej folyt be a 7 millió hozzájárulótól. A hozam 9,1 százalékos – derül ki az október 10-én bemutatott statisztikákból, amiket abból az alkalomból adtak ki, hogy tízéves lett az alap. Ezt a hozamot úgy sikerült elérni, hogy a befektetések 75 százaléka kötvényekbe ment és 14 százalék állampapírokba, összesen több mint 90 százalék a román gazdaságba irányult.