A román állampolgárok által Olaszországban leadott szavazatok 97,58%-nak megszámolását követően kiderült: az AUR 36,16%-ot ért el, ezzel pedig az első helyen végzett. Ugyancsak az első helyen szerepel Ciprusban, ahol a szavazatok 99%-nak megszámlálása nyomán a voksok 36,71%-át szerezte meg.
Franciaországban a szavazatok 95,86%-nak összesítése után az alakulat a második helyen áll a voksok 25,87%-át birtokolva. Hasonlóképpen második lett az AUR Spanyolországban: a szavazatok 93,13%-nak megszámlálása során a voksok 26,73%-át szerezte meg.
Romániai idő szerint reggel 7 órakor bezártak az utolsó szavazókörzetek az Egyesült Államok és Kanada nyugati partvidékén is. A külföldön élő román állampolgárok szombaton és vasárnap szavazhattak, összesen 748 szavazóhelyiséget rendeztek be számukra a parlamenti választásokra.
A vasárnap este 9 órai romániai urnazárást követően külföldön még zajlott a voksolás. A külföldi szavazási folyamat az időzóna-eltérésektől függően összesen 59 órán át tartott.
A diaszpórában incidensek nélkül zajlott a szavazás, és egyetlen szavazókörzetben sem volt szükség a voksolásra szánt időszak meghosszabbítására este 9 óra után (helyi idő szerint) – tájékoztatott hétfői közleményében a külügyi minisztérium.
Külföldön összesen 265 490 román állampolgár adta le voksát az urnák zárásáig. A legmagasabb részvételt Olaszországban regisztrálták, ahol 48 387 személy szavazott, majd Moldova Köztársaság következik, itt 37 632-en voksoltak. Spanyolországban 33 576, az Egyesült Királyságban 31 507, Németországban 30 493, Franciaországban 11 695 személy élt szavazati jogával a Központi Választási Iroda (BEC) által közzé tett adatok szerint.
A legtöbb szavazóhelyiséget Spanyolországban (140), Olaszországban (137), Németországban (61), az Egyesült Királyságban (50), Franciaországban (47, plusz egy Monacóban), az Amerikai Egyesült Államokban (36), a Moldovai Köztársaságban (30), Belgiumban (19), Ausztriában (17), Írországban (16), Hollandiában (15), Görögországban (11) és Dániában (10) alakítottak ki.
A külügyi tárca emlékeztet, hogy az idei parlamenti választásokra 331 szavazókörzettel többet nyitott meg külföldön, mint 2016-ban, amikor 417 szavazókörben adhatták le voksukat a diaszpórában élő román állampolgárok.
Beszüntetné az etnikai alapú pártokat George Simion
- Nincs mit keresnie az RMDSZ-nek Románia parlamentjében – nyilatkozta hétfőn George Simion, az AUR társelnöke. Az ultranacionalista párt vezetője Kelemen Hunor azon kijelentésére reagált, miszerint 2020-ban nincs szükség egy olyan pártra, mint az AUR, a román törvényhozásban. Simion válaszképpen az RMDSZ-t utasítaná ki a parlamentből, és azzal fenyegetőzött: úgy módosítaná az ország alkotmányát, hogy az ne tegye lehetővé az etnikai alapon szerveződő politikai alakulatok működését. Az AUR társelnöke hatalmas győzelemnek tartja, hogy bejutottak a parlamentbe, hiszen egy évvel ezelőtt alapították a pártot. Leszögezte, hogy a magát konzervatív keresztény pártnak tekintő politikai erő nem fogja elárulni szavazóit, és egyetlen lehetséges koalíciónak sem lesz része.
Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség - Szabadság, Egység és Szolidaritás Pártja alkotta szövetség (USR-PLUS) társelnöke kizártnak tartja az AUR-al való együttműködést a kormánytöbbség kialakítása érdekében. Dan Barna a Digi 24 televíziócsatornának adott nyilatkozatában azt mondta: az AUR szélsőségesen konzervatív üzenetet fogalmaz meg, ezért egyértelmű, hogy fel sem merül a kormányzati együttműködés ezzel az alakulattal. Barna úgy vélekedett: az AUR szavazóbázisát az egykori Nagy-Románia Párt szimpatizánsai alkotják, és szélsőséges üzenete a jelenlegi válsághelyzetben támogatásra lelt.
Az AUR társelnöke hatalmas győzelemnek tartja, hogy bejutottak a parlamentbe, hiszen egy évvel ezelőtt alapították a pártot. Leszögezte, hogy a magát konzervatív keresztény pártnak tekintő politikai erő nem fogja elárulni szavazóit, s egyetlen lehetséges koalíciónak sem lesz része. A focsani-i születésű, közigazgatási oklevéllel rendelkező, és a kommunizmus bűntettei témakörben mesteriző George Simion, a Románia és Moldovai Köztársaság egyesülését sürgető, Moldovából kitiltott aktivista tavaly azzal kürtölte tele a román sajtót, hogy „szélsőséges magyarok” megverték őt az úzvölgyi katonatemetőben. A sokak szerint a Nagy Románia Pártnál is szélsőségesebb alakulat Maros megyei képviselőházi jelöltlistáját a székelyzászló és más magyar jelképek ellen indított pereiről elhíresült Dan Tanasa vezeti.