Daniel David módosítana a képességvizsgán

Az oktatási miniszter szerint nem csak két tantárgyra kellene korlátozni a felmérést

Nincsen rendjén, hogy a nyolcadikosok képességvizsgája két tantárgyra szorítkozik, miközben az oktatás a nyolc alapkompetencia fejlesztését célozza – nyilatkozta Daniel David oktatási miniszter.

A tárcavezető rámutatott, szerinte az országos képességfelmérő vizsga nem eléggé átfogó. „Nincsen rendben, hogy miközben a nyolc alapkompetenciát akarjuk fejleszteni, az országos képességfelmérő vizsgákon csak kettőre fókuszálunk. A többi alapkompetenciával mi történik?” - fogalmazott. Hozzátette, ezek esetében is jó lenne tudni, hogy milyen mértékben sajátították el a gyermekek a tananyagot, ami ugyanakkor az iskolák közötti összehasonlításhoz, illetve a pedagógusok kiértékeléséhez is alapul szolgálhatnak. 

„Úgy lenne a helyes, hogy valamennyi kulcskompetenciát mérjünk fel” - szögezte le. Azt nem részletezte, hogy ezt miként képzelik el, de megjegyezte, nem jelentené azt, hogy mindegyik kompetenciából külön vizsgát szerveznének.

A miniszter elmondta, támogatja a jelenlegi tanügyi törvénynek azt az előírását, amely lehetőséget ad a középiskolák számára, hogy a kilencedik osztályos helyek legalább 50 százalékára külön felvételit szervezzenek. „Természetesen nagyon oda kell figyelni a metodológiára, kell hogy legyenek bizonyos szabványok, amelyek megakadályozzák, hogy a felvételi az egyes iskolák személyes kis bizniszévé váljon” - fogalmazott.

Véleménye szerint a felvételit az országos képességfelmérő vizsga után kellene megtartani. „Lehet, hogy valaki nagyon jó biológiából vagy kémiából, de éppen rossz napja volt és gyenge jegyet kapott román nyelvből vagy matematikából a képességvizsgán, és ezzel minden esélye elszállt, hogy bekerüljön egy erős középiskola természettudományok szakára” - érvelt a miniszter. 

Nicușor Dan megválasztott elnöknek is az a véleménye, hogy társadalmi vitára van szükség az országos képességvizsgák módosításáról. Arra a kérdésre, hogy mit gondol a történelem és földrajz képességvizsgák bevezetéséről, így válaszolt: „Nincs meg a kompetenciám ahhoz, hogy ebben a kérdésben állást foglaljak. Erről társadalmi vitát kell tartani”.

Másfelől Nicușor Dan úgy értékelte, hogy Daniel David miniszter jelentése a hazai tanügy állapotáról nagyon világosan és objektíven mutatja be az oktatási rendszer nagy problémáit. Hozzátette, hogy a kormány megalakítása után az egyik prioritásának fogja tekinteni a romániai oktatás helyzetének javítását.

Az érettségi vizsgán nem változtatna 

Daniel David elmondta azt is: nem áll szándékában változtatni az érettségin, nem ért egyet azzal, hogy egyik napról a másikra módosítsanak az országos szintű, nehéz vizsgákon. Úgy véli, az érettségi vizsga a jelenlegi formájában egyelőre rendben van. „A kerettanterv reformja után majd meglátjuk, mi fog történni, mit kíván a rendszer” - tette hozzá.

A miniszter szerint ugyanakkor az ösztöndíjak rendszere a jelenlegi formájában nagyon szerteágazó, ezt újra kell gondolni. „Az ösztöndíjnak két területre kell fókuszálnia: a kiválóságra és a szociális helyzetre” - szögezte le.

Daniel David beszélt arról is, hogy szerinte a közoktatás két kulcsfontosságú eleme a tanterv, valamint a tanítási módszer. „Az én üzenetem e tekintetben a következő: inkább legyen kevesebb, de releváns információ jól átadva, mint sok irreleváns információ rosszul” - fogalmazott, hozzátéve, hogy ennek szellemében dolgoztak az új középiskolai kerettanterveken is.

Szankciók áltudományos nézetek iskolai népszerűsítéséért 

Daniel David kilátásba helyezte az iskolákban vagy az egyetemeken áltudományos nézeteket népszerűsítő tanárok szankcionálását. A tárcavezető elmondta: jelenleg a minisztériumnak nincsenek eszközei az áltudományos nézetek oktatási intézményeken belüli terjedésének ellenőrzésére vagy megakadályozására, de ki fognak dolgozni erre egy mechanizmust.

A miniszter emlékeztetett arra, hogy az áltudományok megágyaznak az összeesküvés-elméletek, a hazugságok, az álhírek, a társadalom zavartalan működését veszélyeztető nézetek terjedésének.

NYOMJA MEG A PIROSGOMBOT…

Daniel David oktatási és kutatási miniszter bejelentette: aláírta a „pirosgomb-rendeletet”, amelynek célja: felfedni az iskolákban előforduló olyan problémákat, mint az agresszió, zaklatás, kábítószer-használat, illetve más, az iskolai szabályzatot sértő magatartásformák. „Ez alapvetően nem egy gomb, hanem az a mechanizmus, amely segítségével névtelenül jelezhetik mind a diákok, mind a tanárok, valamennyi alkalmazott az iskolai környezetben tapasztalt gondokat, szabálysértéseket. Tekintsék ezt további intézkedésnek a biztonságos és kiegyensúlyozott légkör megteremtésére az oktatási intézményekben - írta Daniel David egy Facebook-bejegyzésben

Borítókép: Facebook