
A felmérés pénteken ismertetett eredményei szerint a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) a szavazatok 12 százalékát, az RMDSZ az 5 százalékát, a Fiatal Emberek Pártja (POT) a 4 százalékát, az SOS Románia szintén a 4 százalékát szerezné meg, ha vasárnap hívnák urnákhoz a polgárokat.
A politikai vezetők közül Nicușor Dan államfőben és az AUR elnökében, George Simionban bíznak meg a leginkább a romániaiak, mindkettőjük bizalmi indexe 38 százalék. Ilie Bolojan miniszterelnökben a megkérdezettek 32 százaléka, a PSD ideiglenes elnökében, Sorin Grindeanuban 26 százalék, Kelemen Hunor RMDSZ-elnökben 24 százalék, Dominic Fritz USR-elnökben 22 százalék, az SOS Románia elnökében, Diana Șoșoacában 19 százalék, Anamaria Gavrilă POT-elnökben pedig 16 százalék bízik meg.
A megkérdezettek 69 százaléka szerint rossz irányba tart jelenleg az ország, 26 százalék jónak tartja az irányt, 5 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni a kérdésre.
A felmérésben részt vevők 35 százaléka indokolatlannak és szükségtelennek tartja a Bolojan-kormány gazdasági intézkedéseinek nagy részét, 28 százalék szerint néhányra ezek közül szükség volt, 26 százalék pedig indokoltnak és szükségesnek tartja az intézkedéseket.
A kormány által bejelentett intézkedések hatásait firtató kérdésre a megkérdezettek 41 százaléka azt válaszolta, hogy ezek nagyon nagy hatással lesznek rájuk és a családjukra, 37 százalék nagynak, 14 százalék kicsinek, 3 százalék nagyon kicsinek értékelte ezek hatását.
A közvélemény-kutatás szerint 81 százaléknak nagyon jó vagy jó véleménye van a hadseregről és a tűzoltókról, az egyházról 74 százaléknak, az Európai Unióról 59 százaléknak, a rendőrségről 59 százaléknak, a versenyszféráról 54 százaléknak, az Egyesült Nemzetek Szervezetéről 53 százaléknak, az elnöki hivatalról 48 százaléknak, a televízióadókról 41 százaléknak, az igazságszolgáltatásról 38 százaléknak, az írott sajtóról és az online médiáról 36 százaléknak, a szakszervezetekről 34 százaléknak, a kormányról 33 százaléknak, a hírszerző szolgálatokról 29 százaléknak, a parlamentről 26 százaléknak, az alkotmánybíróságról 24 százaléknak, az Állandó Választási Hatóságról 23 százaléknak van nagyon jó vagy jó véleménye.
A megkérdezettek 60 százaléka úgy gondolja, hogy Romániának inkább előnyei származnak az uniós tagságból, míg 31 százalék szerint ez inkább hátrányt jelent az ország számára.
Az Egyetért-e Románia EU-ból való kilépésével kérdésre 68 százalék azt válaszolta, hogy inkább nem, 15 százalék az inkább igen választ jelölte meg, 17 százalék nem tudott vagy nem akart válaszolni a kérdésre.
A CURS telefonos felmérése július 4. és 10. között készült 1067 fős mintán, a hibaküszöbe ± 3 százalék.