Csíksomlyó búcsúja Boga Alajos mártírpap korában

Csíksomlyó búcsúja Boga Alajos mártírpap korában
A romániai államapparátus által a „nemzetközi reakció központjának” tekintett Vatikán fennhatóságát elismerő erdélyi római katolikus egyház gyakorlatilag állam volt az államban, és a teljhatalomra törekvő román kommunista rendszer ezt nem tűrhette. Miután a görögkatolikus egyházat beleolvasztották az ortodoxiába, a római katolikusok „bűnlajstromát” az engedetlenségen túl az is terhelte, hogy az akkoriban előszeretettel irredentának címkézett magyarok egyháza volt. A római katolikus egyház és az „irredenta” magyarok betörése fő célja volt a kommunistáknak, és e törekvésük eredményeként a papokat tömegesen börtönözték be. A célpontok közül az engedetlen elemek gyülekezésére alkalmat kínáló csíksomlyói búcsú sem maradhatott ki. Ennek a hadjáratnak esett áldozatául Boga Alajos kanonok is, Márton Áron egyik titkos ordináriusaként. (A szövegben idézett titkosszolgálati jelentéseket mai helyesírással közöljük.)

(A kordokumentumokat válogatta és rendelkezésre bocsátotta: Kassay Ildikó. Összeállította: Kerekes Edit. Szerkesztő: Tibori Szabó Zoltán.)

A kommunista rendszer számára a katolikus egyház rendkívül súlyos problémát jelentett, ugyanis spirituálisan és egyházjogilag egyaránt a Szentszéknek rendelte alá magát, amelyet a kommunisták „a nemzetközi reakció központjának” tekintettek. A kommunista rendszer idején a római katolikus egyház megtűrt státussal rendelkezett, mint ahol hatalmát az állam csak részlegesen érvényesíthette. A törvény szerint, valamennyi egyháznak saját statútumot kellett a vallásügyi minisztériumhoz jóváhagyásra előterjesztenie. A római katolikus egyház javaslatát, amelyet 1948. október 24-én Márton Áron, Anton Durcovici és Iuliu Hossu püspökök ismertettek, a kormány elutasította.

Az 1945 tavaszán, Kolozsváron berendezkedett kommunista hatóságok Boga Alajos kanonokban, konzervatív magatartása miatt, lehetséges ellenfelet láttak, akit azonnal „a népi demokratikus rendszer ellenséges elemévé” minősítettek. A Gyulafehérvári Római Katolikus Egyházmegye helynökévé történő kinevezése után, Boga Alajos 1948 januárjában Fehérvárra költözött, és Márton Áron püspök fő munkatársa lett. Költözésével egyidejűleg a Fehér megyei sziguránca megfigyelése alá került. Márton Áron püspököt 1949. június 21-én letartóztatták, útban a tövisi vasútállomás felé, ahonnan vonattal utazott volna Bukarestbe. Gyanakodva arra, hogy letartóztatása készülőben van, Márton Áron előzőleg két titkos ordináriust (ordinarius substitutus) nevezett ki esetleges helyettesítésére: Boga Alajos és Imre Sándor helynököket. Boga Alajos 1949. június 30-án levelet írt Stanciu Stoian vallásügyi miniszternek, tájékoztatást kérve a Márton Áron püspök helyzetéről, aki Bukarestbe nem érkezett meg, de a bő egy héttel korábbi távozása után haza sem tért. Levelére választ nem kapott.

Már a kommunista időszakot megelőzően is megfigyelték Boga Alajost. Titkosszolgálati jelentés 1945 novemberéből.

Márton Áron püspök letartóztatása után a titkos ordináriussá kinevezett Boga Alajos helynöktől ismételten kérték, hogy fogadja el a római katolikus egyház statútumának megszerkesztését, a kommunista hatóságoknak megfelelő változatában. Boga Alajos a hatóság javaslatait határozottan elutasította, azzal az indokkal, hogy ezt az ügyet elsősorban a Pápai Nunciatúrával kell megtárgyalni, amely a Szentszék romániai képviselete. Boga Alajos helynököt 1950 tavaszán két ízben is Bukarestbe hívták, a Vallásügyi Minisztérium képviselőivel tárgyalni a római katolikus egyház statútumának a rendszer által preferált változatban történő elfogadásának lehetőségéről. A hatóságok minden erőfeszítése dacára Boga Alajos nem módosította viszonyulását, továbbra is hű maradt a Márton Áron püspök által megfogalmazott elvekhez. Az egyházpolitikai iratok egyértelműen azt mutatják, hogy a hatalom valamennyi egyházi eseményt veszélyesnek tartott, és a csíksomlyói búcsú közeledése miatt, a hírszerzés tevékenysége is fokozódott.

A szekuritáté 1950. április 17-i feljegyzése összefoglalta a helynök tevékenységét, hangsúlyozva a római katolikus vallás statútumának és az állammal való kapcsolatának problémáját. A dokumentum végén javasolták a római katolikus helynök letartóztatását: „Figyelembe véve a fentieket, valamint Boga tervezett szerepét a csíksomlyói búcsú rendszerellenes megmozdulássá történő átalakításának előkészítésében, javasoljuk diszkrét letartóztatását és kivizsgálását. A letartóztatási javaslatot a Belügyminisztérium 1950. május elején elfogadta, és annak végrehajtásával a szekuritátét bízta meg. A szekuritáté átfogó akciója során, 1950. május 11-éről 12-ére virradóra, Boga Alajost elhurcolták a gyulafehérvári püspökség székhelyéről, és a Belügyminisztérium bukaresti fogdájába szállították.

Részlet a Boga Alajos letartóztatásának éjszakáján végrehajtott műveletet összefoglaló titkosszolgálati jelentésből

Boga Alajos helynök letartóztatása a szekuritáté összetett intézkedéseinek keretében zajlott, amelyek célpontja a csíksomlyói ferences kolostornál szervezett éves zarándoklat „meggátolása” volt. Boga Alajosnak a Büntetőeljárások Osztályán összeállított 6504. számú bűnvádi aktájában megtalálható az a dokumentum, amely a csíksomlyói búcsú megakadályozására kidolgozott akcióterv keretében addig megtett intézkedéseket összefoglalta:

„– A hadügyminisztérium eddig két hegyivadász és egy tüzérségi ezredet rendelt a helyszínre, a megfelelő alegységekkel együtt. Ezek az ezredek meghatározott területeken az előírt gyakorlatokat fogják végezni. A rendőrség elkezdte a milicisták diszkrét behívását a környékbeli őrsök állományainak megerősítésére.

– Ugyanakkor a rendőrség figyelmeztette azokat az árusokat, akik a csíksomlyói zarándoklatra el szoktak menni, hogy maradjanak otthon. A rendőrség összeállította a községek (települések) fontosabb agitátorainak, kulákjainak névjegyzékét, akiket a szekuritáté szervei figyelmeztettek, hogy maradjanak otthon, és ne keltsenek feszültséget.

– Az óvintézkedések pontosításáig, május 14., hétfő reggelre a Milícia Országos Igazgatósága Brassóba összehívta a megyei parancsnokok értekezletét. A szekuritáté vezetői intézkedjenek a Boga Alajos helynök és a Baritz Dénes vezette négy agitátor pap letartóztatásáról.

– A brassói, a jászvásári, a kolozsvári Népi Szekuritáté Tartományi Igazgatósága összeállította azoknak a papoknak a jegyzékét, akiket meglátogatnak, és figyelmeztetnek arra, hogy tilos zarándoklatra buzdítaniuk, továbbá a szétszórt barátpapok és apácák jegyzékét és a megfigyelés alá nem vont agitátorokét, megfigyelésük érdekében.

– Május 15. reggelre összehívják a Népi Szekuritáté Igazgatóságainak igazgatóit, hogy helyzetjelentést tegyenek, és további parancsot kapjanak.”

Boga Alajos 1929-ben

A börtönben Boga Alajost többször is kihallgatták, a közelgő búcsúról is nyilatkoznia kellett.

Nyilatkozat

Alulírott Boga Alajos pápai prelátus, a gyulafehérvári egyházmegye püspöki helytartója, Alba Iulia, Str. Marx 27. szám alatti lakos, a következőket nyilatkozom:

A csíksomlyói búcsú eredete visszanyúlik az 1571. május havában, pünkösd szombatján, a Hargita-hegy Tolvajos nevű tetején, a csíki katolikus vallású mindkét nembeli hívő népnek János Zsigmond erdélyi fejedelem hadain, a csíksomlyói Szűz Mária védelme alatt aratott győzelméig, aki az unitárius vallást reá akarta kényszeríteni a csíki székelységre is. (Újabb kutatások szerint a búcsú 1567-es eredetmítosza csak a 18. században keletkezett, a zarándoklat 15. századi vagy annál is korábbi kezdetei a helyi ferencesek középkori Mária-tiszteletéhez kapcsolódnak – szerk. megj.)

István alfalvi [gyergyóalfalui] pap vezetésével egész Csíkból sok nép gyűlvén össze, kapákkal és kaszákkal, meg fejszékkel felfegyverezve, elűzték a fejedelem hadait, s azután diadalmenetben visszatértek a csodatevő Szűz templomába, hol hálát adtak a győzelemért. Azóta a csíki kat. [katolikus] nép s később a kat. [katolikus] székelyek is ennek a győzelemnek emlékére évenként, pünkösd ünnepén, elzarándokolnak Csíksomlyóra, s buzgó imádsággal és ájtatos énekléssel ülik meg ezt a napot.

Ebben az évben, melyet a Szentatya jubileumi Szentévnek nyilvánított, ha a csíksomlyói búcsú megtartatik, ezen alkalommal a hívek az előírt és előttük is ismeretes feltételek mellett, amelyek tisztán hitbéli feltételek, a zarándokló hívek megnyerhetik a Szentévben elnyerhető kegyelmet, mivel ezek a hívők a sok nehézség miatt nem tudnak az Örök városba (Rómába) elzarándokolni.

A búcsúnak helybeli megszervezése a Szt. Ferences rendet illeti, mely rendnek Provinciálisa jelenleg P. dr. Benedek Fidelis, aki Kolozsváron lakik.

Csíksomlyón a búcsúsok házigazda szerepét az ottani Szt. Ferenc-rendi ház látja el, míg az istentiszteletek és más lelki szükségletek megtartását az összes megjelent papok végzik. Régi szokás szerint, pünkösd ünnepe előtti vasárnaponként az egyes egyházközségek hívőinek a helybeli lelkészek hozzák tudomására a búcsú megtartását, és ők teszik meg a szükséges előkészületeket.

A búcsú nagyobb része rendesen gyalog vallásos körmenetben teszi meg az utat hazulról Csíksomlyóra és vissza, ezek éjszakájára Csíksomlyón vagy a szomszédos községekben nyernek szállást és elhelyezést. Pünkösd szombatján, szokás szerint du. 3 órakor veszi kezdetét az összes beérkezett keresztaljákból alakult általános körmenet a somlyói szent hegy körül, amelyet rendesen a püspök vagy az ő távollétében más főpap végez, szentbeszéddel.

Az idei csíksomlyói búcsúról csak annyit tudok, hogy Lestyán Ferenc karcfalvi plébános felterjesztésében kérdést intézett hozzám az egyházi körmenetek és [a] csíksomlyói búcsú megtartása érdekében, mivel a húsvéti feltámadási körmenetet a legtöbb csíki egyházközségben nem lehetett megtartani.

A felterjesztésre azt feleltem, hogy nincs tudomásom olyan hatósági rendeletről, amely a szokásos körmenetet eltiltaná, ami megerősíti azt is, hogy több helyről jött jelentés a húsvéti körmenet zavartalan megtartásáról.

Ugyanakkor azt feleltem neki, hogy nem tartom célszerűnek magasabb hatóságokhoz fordulni ebben az ügyben, hanem kérjék az engedélyt a helyi hatóságoktól.

Különben, az ez évi csíksomlyói búcsú ügyében Salamon Imre pisli [elírás; helyesen: piski] plébánostól feltett ama kérdésre, mi történik abban az esetben, ha a hívek engedély nélkül is megjelennek a búcsúban, nem tudtam határozott véleményt nyilvánítani, hogy meg fogják tartani a búcsút vagy elhagyják, mivel én sem szóval, sem írásban nem adtam senkinek semmiféle utasítást, de valószínűnek tartom, hogy a hivatalos búcsú ebben az évben elmarad, legfeljebb a helybeli és [a] közeli községekből jönnek hívek, kiknek magatartásáért a felelősséget viselnie kell a Ferenc-rendi ház főnökségnek, illetve Hajdú Leander házfőnöknek.

Fenti nyilatkozatom magam szerkesztettem, és ezennel saját kezemmel aláírom.

Aláírás (kék tintával)

Boga Lajos

Többszöri kihallgatás után, 1950. május 18-án, a szekuritáté levelet íratott a fogvatartott püspöki helytartóval.

Valamennyi Főtiszt. Főesperesnek és Valamennyi t. Plébánia Hivatalnak,

A közeledő pünkösd ünnepe alkalmával szokásos csíksomlyói búcsú kapcsán szeretettel és bizalommal közlöm Főtisztelendőségeiddel, Tisztelendőségeiddel, hogy egyházmegyénk mai nehéz körülményei között célszerűnek, egyházi érdekeinkre hasznosnak, s drága katolikus híveink nyugalmára és lelki békéjére üdvösebbnek tartom, ha ebben az évben Csíksomlyón a hivatalos búcsú elmarad. Alapos megfontolás és tudomásomra jutott egyes adatok és híresztelések késztetnek erre az elhatározásra.

Ehelyett helyesen és a lelkek érdekében járnak el Tisztelendő Paptestvéreim, ha híveinknek okos tapintattal, papi szerető lélekkel rendelkezésre állnak, hogy a szentgyónás elvégzésével minél többen elnyerjék a búcsú kegyelmeit, különösen a Szentévre meghirdetett kegyelmi kincseket. Imádkozzunk kölcsönösen egymásért, s e szent napokon mindnyájan a csodálatos somlyói Szűz Máriához, aki mindig érkezett segítségét most sem fogja megvonni népétől, hanem elhozza mindnyájunknak a megbékélés és lelki béke áldott napját.

Kelt București, 1950. május 18., Urunk Mennybemenetelének ünnepén.

Aláírás: Boga Alajos püspöki helytartó.

Boga Alajos kézírásos nyilatkozata hírszerzési dossziéjából

A vizsgálati eljárás során adott első nyilatkozatai és a cellájában elhelyezett informátor tájékoztató feljegyzései alapján, a szekuritáté nyomozási igazgatóságának tisztjei 1950. május 19-én összeállítottak egy feljegyzést, amely a katolikus helynök válaszait a katolikus egyház és az állami hatóságok kapcsolatára vonatkozóan összefoglalta. „Boga A. azt mondja, hogy ha szabad lenne, engedélyezné a csíksomlyói búcsú megtartását. Szerinte, ha a kormány be is tiltaná, a hívek akkor is elmennének, ugyan a menetet vezető kereszt nélkül, hogy feloldozásban részesüljenek Csíksomlyón, ahol tavaly csodák történtek. Azt mondja, lehetséges, hogy az idén már mintegy 300 ezer ember venne részt. Elmondta, bár körlevélben kérte, hogy a búcsút ne tartsák meg, őrizetben szeretne maradni, hogy ne róhassanak fel neki semmit, ugyanis úgy gondolja, hogy egyes papok és híveik engedelmeskednek körlevelének, mások viszont nem, főleg, hogy a körlevélen [a] București, május 18-i dátum szerepel, és ez kérdéseket vet fel azzal kapcsolatosan, hogy mit kereshet a főpap Bukarestben. Tudják, hogy Bogát letartóztatták, és a körlevél kiadására kényszerítették, tehát nem fogják azt figyelembe venni.

A Belügyminisztérium văcăreşti-i börtönében töltött év után, 1951. május 4-én, Boga Alajost Zsilavára költöztették, majd onnan, 1951. szeptember 17-én, a máramarosszigeti börtönbe. Miután másfél évnél hosszabb ideig mindenféle jogalap nélkül fogva tartották, a Belügyminisztérium 1952. január 30-i, 64. számú határozatával, elrendelték adminisztratív internálását 24 hónapra „a Duna különleges nyilvántartó egységbe”, ami a máramarosszigeti börtön kódolt elnevezése volt a Belügyminisztérium irataiban. Büntetését később további 24 hónappal növelték, a Belügyminisztérium 530/953. számú határozatával. Az embertelen börtönkörülmények, a korral és az orvosi ellátás hiányával együtt jelentősen hozzájárultak a szigeti rabok magas elhalálozási arányához. Miután több mint négy éven át mindenféle tárgyalás nélkül tartották fogva, Boga Alajos 1954. szeptember 14-én elhunyt, a 48-as cellában. 1956. november 5-én Ioan Duma püspök ezt írta XII. Pius Pápának: „1954. szeptember 14-én a máramarosi börtönben, mint egy mártír meghalt Boga Alajos, a Gyulafehérvári Püspökség Püspöki Helytartója.” Teljes névtelenséggel temették el a Tisza parti földben, földi maradványait mindmáig nem sikerült azonosítani.

Részlet a megfigyelési iratcsomóból

A csíksomlyói búcsút, 1949-től kezdődően, a mindennemű gyülekezést gyanakvással kezelő kommunista hatalom minden módon igyekezett akadályozni. A zarándoklatot és a kültéri rendezvényeket betiltották, a környéken katonai gyakorlatokat szerveztek. Az 1950-es évek végén megengedték, hogy egy ferences pap Csíksomlyón szolgáljon, a nyolcvanas évek derekán több ezren gyűltek össze pünkösdkor Csíksomlyón, bár a jelenséget az államhatalom részéről továbbra is nagy figyelem kísérte. A csíksomlyói búcsúban, a rendszerváltás után, 1990-től kezdve, ismét szabadon lehetett részt venni.

Boga Alajos imája hírszerzési dossziéjából:

Ima a szent jubileumi év alkalmából

Mindenható Örökkévaló Isten, szívünk mélyéből Neked köszönjük meg ebben az évben a megváltás nagy kegyelmét.

Mennyei Atyánk, Te mindent látsz, kifürkészed és kiigazítod az emberek szívét: kérünk Téged, hogy ebben az áldott és felemelő időben az emberek megértsék Szent Fiad szavait.

Add meg, hogy ez a megváltó év mindannyiunk számára a tisztesség és az üdvözülés éve legyen a lelki életben, és erős legyen a lelki betöltekezés. Az eltévedetteknek boldog legyen a visszatérés Hozzád, és az Ő bűnbocsánatuk éve legyen.

Erősítsd meg a lelküket azoknak, akik üldöztetést szenvednek hitük miatt, és megtörni akarják őket, maradjanak Krisztus és a templom egységében.

Uram, védelmezd a Te Szent Fiad földi helytartóját és a püspököket, papokat, méltóságokat és híveket.

Add, hogy a papság és a hívek, ifjúság, felnőttek és özvegyek lelkileg szorosan összekapaszkodjanak egymással, és ezáltal erős sziklává váljanak, amiről lehullanak a Te ellenségeid támadásai.

A Te kegyelmed segítségével gyúljon égő szeretet a szívekben a megszámlálhatatlan szerencsétlen iránt, akik nyomorúságban és nélkülözésben élnek egy emberhez nem méltó életet.

Azoknak a lelkében, akik Téged Mennyei Atyának hívnak, ébreszd fel az éhséget és szomjúságot a társadalmi igazságosság iránt, ami a testvéri szeretetből adódik, és tettekben és igazságosságban nyilvánuljon meg.

Uram, adj békét a mindennapokban, békét a lelkekben, békét a hazában, békét a nemzetek között.

Ragyogja be az egész földet az Ő sugaraival, amelyet a Te Isteni Fiad élete és szenvedése szentelt meg, ragyogja be a béke és megkönnyebbülés égi ragyogó fénye.

Minden Vigasztalás és Remény Istene, nagy a nyomorúság és nagyok a vétkeink, megszámlálhatatlan a szükségünk, de még ennél is nagyobb a Benned élő Hit.

Fiaidként, ismerve gyengeségeinket, sorsunkat Rád bízzuk, és áldozatos imáinkban Szűz Mária és az összes szentek erősítését és közbenjárását kérjük.

Adj a betegeinknek békés türelmet és gyógyulást, a fiataloknak erős hitet, a lányoknak a szeplőtelenség tisztaságát, a szülőknek-apáknak bőséget és áldott életet, az anyáknak jó eredményt a gyermekeik nevelésében, az árváknak jó védelmet, a disszidáltaknak és foglyoknak add vissza hazájukat, és minden embernek add meg a megbocsájtást, az égi boldogság reményét. Ámen.

promedtudo2Hirdetés

A rovat cikkei

Máskép(p)
Volt, aki tizennégy évvel idősebb bátyámat következetesen Ivánként szólította és emlegette. Csodálkoztam rajta, de ebbe is belenyugodtam, mint a család sok más szkizofréniájába. (Ezt a fogalmat akkor persze nem ismerhettem, de a mögötte rejlő lényeget már én is kitapinthattam.) Mi ugyanis következetesen Gézaként szólítottuk és emlegettük. Engem Bélának, öcsémet Botondnak keresztelték. Úgy vélvén, hogy egy romániai kommunista lehet jó magyar, sőt akár székely is. Az Iván azonban szüleim elvakultan illegalista korszakából még rajtaragadt. Egyéb skizoféniákkal egyetemben. S a tágabb családból néhányan valamiféle hízelgésként (vagy ironikusan) még makacsul ragaszkodtak a megszólításhoz.
Máskép(p)