„Az első évben az emberek valószínűleg pozitívumként tekintenek erre az új adóra, hiszen több pénzük lesz. Azonban a következő évben majd ki kell számolni, és be kell fizetni az adót. Fennáll a veszély, hogy akkor nem áll majd az emberek rendelkezésére a szükséges pénzösszeg, mivel időközben elköltötték. A folyamat önmagában véve nehézkes: ki kell tölteni az adóbevallást, össze kell szedni a nyugtákat a jóváíráshoz stb. Nehezen hihető, hogy minden háztartás élvezheti egy adótanácsadó közvetlen szolgáltatásait. Jelenleg úgy tűnik, nincs meg az ehhez szükséges kapacitás. Az országban alig 5000 adótanácsadó van, s vannak megyék, ahol alig 5-6. Ez a valóság, amit nem hagyhatunk figyelmen kívül. Milyen nagy változás következhet be 2019. május 25-éig, amikor be kell majd nyújtani az első adóbevallásokat?” – fejtette ki a MEDIAFAX érdeklődésére Alexandra Smedoiu, a PwC Románia igazgatója.
Azt mondja, a kormány által javasolt modell az amerikai másolata, az pedig annyire nehézkes, hogy az amerikaiak is próbálják egyszerűsíteni.
„Túlbonyolítjuk a dolgokat, pedig egy olyan helyzetből indulunk ki, ami hatékonynak bizonyult. Az egységes adókulcsról van szó. Meglátásunk szerint a költségvetés bevételeinek a növeléséhez az kell, hogy minden jövedelem esetében alkalmazzák az egységes adókulcsot, és javítani kell a behajtást. Hatékony IT-rendszerekbe kell befektetnünk, amivel össze tudjuk hangolni az adatokat. Az üzleti szféra ezeket a lehetőségeket azonosította” – mutatott rá a pénzügyi tanácsadó cég igazgatója.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy nem készült hatástanulmány a családi adózás bevezetéséről.
„Senki sem tudja, hogy az adó növeli vagy csökkenti majd a költségvetés bevételeit. Az üzleti szféra azt kérdezi, hogy ha az intézkedések nem hozzák meg a várt hatást, mivel fog a kormány kompenzálni? Hol van a kiszámíthatóság, amiről mind beszélünk, és amit oly nagyon szeretnénk?” – tette fel kérdések sorát Alexandra Smedoiu.