
A Gândulnak nyilatkozva – az Agerpres hírügynökség ismertetése szerint – a kormányfő emlékeztetett arra, hogy Hurezeanu a Nemzeti Liberális Párt (PNL) javaslatára vette át a külügyminisztérium irányítását. Szerinte a volt németországi és ausztriai nagykövet diplomáciai érzéke csak Európában tud érvényesülni, az Egyesült Államokkal fenntartott kapcsolatokban már nem. „Ez az igazság. De ez nem jelenti azt, hogy Hurezeanu úr nem egy kivételes diplomata” – jelentette ki.
Ciolacu úgy vélekedett, a külügyminisztériumban szemléletváltásra van szükség, mert közvetlenebbül kellene tartani a kapcsolatot az Egyesült Államokkal. Ehhez azonban szerinte nem feltétlen a minisztert kellene leváltani.
A miniszterelnök hangsúlyozta, az Egyesült Államok Románia legfontosabb stratégiai partnere, és az ország biztonságát a NATO-tagság mellett ez a partnerség szavatolja. Ám ez szerinte nem jelenti azt, Bukarest nem tiszteli az Európai Bizottságot és az Európai Uniót (EU), s az ország szerinte nincs is abban a helyzetben, hogy választania kelljen az Egyesült Államok és az EU között.
Az interjúban Ciolacu meggyőződését fejezte ki, hogy Donald Trump amerikai elnök az egyetlen, aki gyorsan le tudja zárni az orosz-ukrán háborút.
Csoma: kommunikációs csatornákat kell nyitni a Trump-kormányzattal
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez – közölte az Agerpres hírügynökség.
A politikus szerdán kifejtette, nagyon tiszteli Emil Hurezeanut, de szerinte a román diplomácia vezetője az utóbbi időben nem igazán tud lépést tartani a nemzetközi kapcsolatok új dinamikájával. Szerinte a külügyminiszternek nem sikerült kommunikációs csatornákat nyitnia a Trump-kormányzattal, a stratégiai partner Egyesült Államokkal, pedig ez létfontosságú lenne Romániának, ha nem akar az orosz érdekszférába kerülni.
Csoma úgy vélekedett, az Egyesült Államok, Ukrajna és Oroszország közötti tárgyalásokkal, az ukrajnai béke megteremtésével valami meg fog változni a nemzetközi kapcsolatokban. „Ilyen körülmények között nagyon fontos aktív diplomáciával lépést tartani az új dinamikával, és nagyon fontos kommunikációs csatornákat nyitni a Trump-kormányzattal” – magyarázta.
Az RMDSZ frakcióvezetője aggasztónak nevezte, hogy Washington felfüggesztette Románia részvételét az amerikai vízummentességi programban. Ez szerinte azt bizonyítja, hogy a külügyminisztériumban szemléletváltásra van szükség. Ezért újságírói kérdésre válaszolva nem zárta ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni Hurezeanu jövőjét a kormányban.