Justin Trudeau kanadai kormányfő az EP plenáris tegnapi ülésén Strasbourgban kijelentette: az egész világnak a javára válik egy erős és hatékony EU, amely a globális színtéren nemcsak kívánatos, hanem egyenesen elengedhetetlen.
"Azt akarjuk, hogy a kanadai és az uniós állampolgárok minden egyes nemzedéke nagyobb jólétben éljen, mint a korábbiak, és a megállapodás ehhez járul hozzá" - fogalmazott. Trudeau az első kanadai miniszterelnök, aki felszólalt az uniós parlament ülésén.
Antonio Tajani, az EP elnöke arról beszélt, hogy az EU-nak és Kanadának a közös értékek mentén kell kialakítaniuk a globális kihívásokra adott válaszaikat, minthogy a feleknek "hasonló a nyitott világról alkotott elképzelésük".
A szabadkereskedelmi egyezményt hosszas egyeztetést követően októberben írhatták alá, az egyik belgiumi régió, Vallónia hetekig tartó vonakodása után.
A CETA a várakozások szerint a vámok, illetve a gazdasági kapcsolatok további mélyítését hátráltató más akadályok lebontása révén elősegítené a gazdasági növekedést és a munkahelyteremtést az EU-ban és Kanadában is. Az ellenzők szerint ugyanakkor az egyezmény általános deregulációt von majd maga után és korlátozza a nemzeti kormányok mozgásterét.
Az egyezmény megkötésével Kanada mérsékelheti a szomszédos Egyesült Államokra való ráutaltságát, amely szakértők szerint félő, hogy Donald Trump elnöksége alatt éles protekcionista fordulatot vesz.
Az egyezménynek köszönhetően Kanada 2017. december 1-től feloldja a román állampolgárokra nézve a vízumkötelezettséget.