„Az archívumok sokak tudatában ismeretlen, netán titokzatos helyként élnek. Az épület falai közé bepillantva, a polcokon egymás mellett, alatt és fölött gondosan felsorakoztatott fekete archívumi dobozok látványa még inkább megerősíti ezt a benyomást. Vajon mit tartalmaznak az előttünk álló dobozok? Mi kerül beléjük, és mit keresünk bennük hiába? Ki ismerheti meg a dobozok tartalmát és ki kutathatja azokat?” – írja a sorozat ismertetőjében Werner Heegewaldt, az Archívum igazgatója és Madácsi-Laube Katalin, az Archívum munkatársa.
Mint olvasható, a sorozatban részt vevő szerzők, tudósok, művészek, irodalomkedvelők írásaikkal a gazdag archívumi anyagból merítve e kiemelkedő kortárs szerzők műveinek újraolvasására, továbbgondolására és párbeszédre invitálják az olvasókat a litera.hu honlapon. A sorozat nyitott fórum, amelyben egymástól különböző nézőpontok és gondolkodásmódok jutnak kifejezésre – írják.
„Az Akadémia a rábízott kincsek megőrzésen túl feladatának tekinti, hogy gyűjteményeit publikációk, rendezvények és kiállítások keretében az érdeklődő közönséggel megismertesse, és így munkájával hozzájáruljon, hogy a művészek élete és munkássága ne merüljön feledésbe az évek során” – írják a sorozat bevezetőjében.
A Black Boxes Cécile Wajsbrot esszéjével indult, amely Kertész Imre A száműzött nyelv címen előadott beszédének keletkezéstörténetét követi nyomon a kézirattól a publikációig. Miután rávilágít az író hagyatékának egyes darabjaira, a kapcsolódási pontokra Kertész és saját élettapasztalatai között, Cécile Wajsbrot esszéje az archívumok létkérdéseire és jövőjére irányuló gondolatokkal zárul. Schein Gábor más nézőpontból olvasta újra Kertész Imre beszédét: esszéjében Kertész Paul Celannal folytatott párbeszédét állítja gondolatmenetének középpontjába, hogy a nyelv szerepére és lehetőségeire reflektáljon – írják, kiemelve: az év folyamán további esszék következnek, amelyek Konrád György, Esterházy Péter és Nádas Péter archívumaival ismertetik meg az olvasót.
A sorozat bevezetőjében kiemelik, ha az idő múlásával az archívumok tartalma az újabb cikkek megjelenésével ismertté válik, akkor a sorozat kezdeményezői és kiadói máris elérték céljukat.
(Forrás: litera.hu)
Borítóképet készítette: Florian Unger