„Mindenkinek van olyan – eddig elhallgatott – története az életéből, amit ma gyávaságként értékel: amikor az oktalan vagy épp a nagyon is indokolt félelem felülkerekedett benne az igazság kimondása és a helyes cselekvés vágyán. Az ember – sok esetben környezete megerősítő asszisztenciája mellett – felmentést, önigazolást talál magának ilyenkor, teóriákat gyárt saját hallgatása és tehetetlensége védelmében, hazugságokba ringatja magát, de vannak pillanatok, amikor szembesülnünk kell az önbecsapással. Ilyen lenne ez a mostani is” – olvasható a felhívásban.
A Litera tíz kortárs szerzőt hív meg a pályázatba, akik körülbelül 8-10 ezer karakteres elbeszélésben írják meg gyávaság-történetüket. A meghívásos pályázat győztese elnyeri a 2022-es Litera-díjat, az elismerés hagyományai szerint egy diákzsűri döntése alapján. Ezzel párhuzamosan Gyávaságom története címmel a Litera nyílt pályázatot is hirdet, amelyre irodalmi előélettől függetlenül bárki nevezhet, aki 3-5 ezer karakteres (szóközökkel) novellában elmeséli személyes történetét a gyávaságról.
Szépirodalmi igénnyel megírt, korábban sem nyomtatott, sem online felületen nem publikált pályaműveiket a jelentkezők valós e-mailcímről, névvel ellátott levélben nyújthatják be csatolt word- vagy rtf-dokumentum formátumban, Gyávaságom története tárgymegjelöléssel a litera2006@gmail.com e-mailcímre. A szervezők szerzőkként egy novellát fogadnak el, beküldési határidő 2022. február 7-e éjfél. A beérkező műveket a szerkesztők előzsűrizése után szakmai zsűri bírálja el, a legjobb három írás pedig a Litera irodalmi portálon is olvasható lesz, és szerzői jutalomban részesülnek. Az eredményhirdetés és díjátadás tervezett időpontja 2022. március 16.
A pályázathoz beszélgetéssorozat is kapcsolódik, amelyet Timothy Snyder A zsarnokságról című könyve inspirált. A kötetben a szerző többek között olyan műveket ajánl a félelem nélküli élethez, mint Václav Havel A kiszolgáltatottak hatalma, Czesław Miłosz A rabul ejtett értelem, Albert Camus A lázadó ember vagy George Orwell 1984 című könyve. Ezekkel a kötetekkel kapcsolatban írókkal, történészekkel és filozófusokkal készült podcast-beszélgetések és interjúk kerülnek majd fel a Literára. A Gyávaságom története pályázathoz A bátorság szótára címmel közösségi játékot is szerveznek, amelynek résztvevői a beérkező pályaművekből kiindulva, azok tanulságaként (tanításaként) fogalmaznak meg szócikkeket egy képzeletbeli szótárba.