Erdészeti bűncselekmény, ha kivágta kertjéből az akácfát?
A fairtást feltételező tervet évekig visszadobta az önkormányzat urbanisztikai bizottsága különböző indokokra hivatkozva, végül az építtetőknek 2015-ben sikerült keresztülvinniük az ügyet, és megszerezniük a szükséges építkezési engedélyt.
A fák letarolása után prefektúra és az önkormányzat is ellenőrzéseket rendelt el az ügy kapcsán, a megyei rendőrfelügyelőség és a kolozsvári bíróság pedig végül vizsgálatot indított Erdély egyik legrégebbi füvészkertjének kiirtása ügyében. A polgármesteri hivatal február közepén közleményben igyekezett tisztázni az igencsak homályos részleteket. Akkor azt állították, hogy a városvezetés által kibocsátott építkezési engedélyhez az építtetők beszerezték a szükséges engedélyeket, és a környezetvédelmi hatóság erre vonatkozó jóváhagyását is csatolták az iratcsomóhoz: ez utóbbi nem javasolt környezetvédelmi hatástanulmányt. A Környezetvédelmi Őrség fellépése most más irányba terelheti az ügyet, hiszen az építkezési engedély és a kibocsátásához szükséges iratok törvényességét kérdőjelezi meg, miközben a területkihasználtsági mutatók igazolását is kéri az Állami Építkezési Felügyelőségtől.
– A polgármesteri hivatal és környezetvédelmi hivatal érthetetlen válaszai és egymásra mutogatása után, végre rátaláltunk az ügyben illetékes Környezetvédelmi Őrségre, amelynek szakemberei remélhetőleg tisztázzák az igencsak zavaros körülményeket, amelyek a 33 fa kivágásához vezettek – fogalmaztak a Farkas/M. Kogălniceanu utca 8. szám alatti lakosok, akik az építkezési munkálatok leállítását, valamint a kert zöldövezetté nyilvánítását kérik az önkormányzattól.
Ez utóbbi egyébként nem kellene, hogy gondot jelentsen: a Környezetvédelmi Őrség szerint a kert eleve zöldövezet, és szerepel a városháza zöldövezet-nyilvántartásában is (Registrul Spaţillor Verzi ai Municipiuli Cluj Napoca). Az őrség azt is tudni véli, hogy a Kolozsvári Polgármesteri Hivatal illetékes osztálya 2016. március 23-án tájékoztatta az egyik befeketőt, aki a szálloda építésében érdekelt, hogy nem hagyják jóvá a 33 fa kivágására benyújtott kérelmét, éppen azért, mert a terület zöldövezet.
Amit nem szabad Pálnak, azt szabad Péternek
Míg értékőrző jelentőségű öreg fákat irtanak ki az egyik legrégebbi botanikus kertből különösebb fennakadás nélkül a befektetők, addig az egyszerű és törvénytisztelő emberek kertjében a fákat korántsem ilyen könnyű kivágni. Például egy magánszemély udvarán álló diófa kivágására is hatósági engedélyt kell kérnie a telektulajdonosnak, különben 10 ezer lejes pénzbírságot kockáztat. A ritka fafajtává nyilvánított diófára a gyümölcsösökre vonatkozó törvény előírásai érvényesek, amely szerint minden diófa kivágásakor hatósági engedélyt kell igényelni. A kérést legalább egy hónappal a tervezett kivágás előtt kell benyújtani, jóváhagyása pedig a területi igazgatóságok mezőgazdasági szakértőire vár előzetes felmérés alapján.
Prémium tartalom
Ha érdekli a teljes történet, legyen prémium tag vagy ha már az, jelentkezzen be!