Báthory-líceum: fennállásának 445. évfordulóját ünnepli

Megáldották az iskola felújított címerét

László Attila főesperes megáldotta a felújított iskolacímert FOTÓ: ROHONYI D. IVÁN
A kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum idén ünnepli 445. éves jubileumát. Ez alkalomból egyhetes rendezvénysorozatot szerveznek október 21–25. között, amelyet október 21-én ünnepélyes megnyitóval indítottak a főtéri Szent Mihály-templomban. László Attila főesperes beszédében rámutatott: ma nemcsak az épületeket és a századok letűnt idejét látjuk, hanem a jelen nemzedék élni akarását és jövőformálását is. Schuller Hajnal, a Báthory-líceum igazgatója érdekes részleteket árult el az iskola régi címeréről, amely Budapestről került vissza Kolozsvárra. A felújított címert László Attila főesperes áldotta meg. Marinela Marc Kolozs megyei főtanfelügyelő a Báthory-líceum kiváló eredményeit dicsérte, amelyek a mostani fiatalokat is kötelezik. Oláh Emese alpolgármester úgy vélte, a Báthory-líceum tevékenységét az úttörő hajlam, a megmaradási szándék jellemezte, és a kisebbségben élő magyarokat is ez határozza meg.

Őseink tündöklő falakat raktak kőből, életből, tudásból és emberségből. Ma nemcsak az épületeket és századok letűnt idejét látjuk, hanem a jelen nemzedék élni akarását és jövőformálását. Szent Pál apostol szavaival élve megújulni akaró szándékkal, jövőbe vetett reménnyel állunk az Úr elé – fogalmazott a megnyitón László Attila római katolikus főesperes-plébános. 

Lukács Imre Róbert, a Gyulafehérvári Főegyházmegye általános helynöke szerint reménykeltő azon fiatalok sora, akik a jövőben fognak kilépni a Báthory-líceumból, továbbvíve annak jó hírét és az ott megtapasztaltakat. Arra a kérdésre, hogy mit kérhetnek a jövő nemzedék számára Istentől, az okosság és bölcsesség választ adta. Továbbá azt is kérte, hogy a Báthory-líceum a jövőben is Isten szemszögéből értelmezhesse és élje az életet. László Attila főesperes megáldotta az iskola restaurált címerét mint a közösség és az elköteleződés szimbólumát, majd a jelenlevők elénekelték a piarista himnuszt.

– 445 évet ünnepelni nagy kiváltság. Mi kegyeltjei vagyunk az Úrnak, hogy Isten házában ünnepelhetünk, és éppen nekünk adatott meg, hogy az örömhír harsonásai lehetünk. Olyan esemény, amelynek lehetőségét, szépségét nem lehet felbecsülni. 445 év érlelődött elődeinkben és valósul meg bennünk. „Most volna ideje utat mutatni a megmaradásra” – hangzott el több száz évvel ezelőtt Báthory István fejedelem intelme. Szavai helytállóak napjainkban is. Iskolánk 445 éves múltja a katolikus egyházi oktatásban gyökerezik. Az iskola és az egyház szoros együttműködésben él tovább a 21. században is, és teljesíti eredeti küldetését, amit alapítója, Báthory István megfogalmazott – köszöntötte az egybegyűlteket Schuller Hajnal, a Báthory-líceum igazgatója. 

A kolozsvári katolikus iskola címere a csodával határos módon megjárta a nagyvilágot, és Budapestről érkezett vissza otthonába. Ismét eredeti pompájában ragyog a Szent Mihály-plébánia és Mihály Ferenc restaurátornak köszönhetően. Diófából faragott címerpajzs, amely a második világháború előtt készült. Az iskola címerében joggal kapott helyett a Báthory család címere, másik két szimbóluma pedig a jezsuita és a piarista rendre utal. 

– Iskolánk most is Kolozsváron, a várfal belső udvarán meghúzódó Farkas utcában található. Ott, ahol annyi szellemi erő tömörül, mint sehol máshol. A három középiskola, az egyetem, az állami levéltár, a Mátyás korabeli gótikus templom megmaradásra kötelez. Erdély és Kolozsvár egyik legrangosabb oktatási intézménye vagyunk, eredményeink bizonyítják ezt. Legyetek büszkék, mivel nektek megadatott, hogy a 445 éves iskola tanulói lehettek, öregbítsétek iskolánk hírnevét, teljesítsétek küldetését, amint azt alapítója megfogalmazta – fogalmazott az iskolaigazgató. 

– Nem minden iskola tudhat magáénak 445 éves történelmet és hagyományt. Örülök, hogy az esemény kezdeti mozzanatát a Szent Mihály-templomban szervezték, ami hivatkozási pont városunk hagyománya és kultúrája szempontjából. Az iskola és a templom történelme és értékei egymásba fonódnak. Amikor a Báthory-líceumba beléptem, mindig az volt az érzésem, mintha katedrálisban lennék. Ez a tanulókat is kötelezi arra, hogy ezen értékek szellemiségében alakítsák személyiségüket. Ha szóba kerül a kiváló oktatási teljesítmény, mindenki automatikusan a Báthory-líceumot említi meg. Legyetek büszkék, hogy ennek a közösségnek a tagjai vagytok – mondta Marinela Marc Kolozs megyei főtanfelügyelő, majd a megyei tanfelügyelőség által kibocsátott kiválósági oklevelet nyújtott át Schuller Hajnal igazgatónak. 

– Az iskola sok értéket adott Erdélynek. Az, hogy jezsuita oktatást vezettek be a protestáns városban, úttörő kezdeményezésnek mondható. Az iskola tevékenységét az úttörő hajlam, a megmaradási szándék jellemezte, és a kisebbségben élő magyarokat is ez határozta meg. Ilyen konok megmaradási vágy nélkül most nem ünnepelhetnénk együtt. Ebből a kitartásból kell erőt merítenünk, hogy ezeket az értékeket át tudjuk örökíteni. Örülök, hogy családok együtt jöttek erre az eseményre. Ez bizalommal tölt el, és erőt ad, hogy együtt dolgozzunk a kolozsvári magyar kisebbség megmaradásáért, értékeink megörökítéséért – mondta Oláh Emese, Kolozsvár RMDSZ-es alpolgármestere. 

Grezsa Csaba magyar főkonzul szerint az évfordulón mindenki visszatekint az alapítás évére, 1579-re, amikor a régióban elég zavaros volt a helyzet. – Miért alapított Báthory István iskolát, egyetemet? Mert ezt tartotta fontosnak, és jól döntött. Az alapító szándék volt az, ami megtartott minket Kolozsváron magyarnak és a hitünkben. Ahhoz, hogy megmaradjunk hitre, tudásszomjra, tanulásra van szükség. Tartsuk meg értékeinket és jelképeinket, és akkor nem lesz nehéz megmaradni, még ha a külső körülmények nem is olyan kedvezőek – mondta a főkonzul. 

– Adjunk hálát és köszönjük meg a főegyházmegyének, hogy néhány évvel ezelőtt ismét otthonra találtak Kolozsváron és a Báthory-líceumban is a piaristák. Ennek egyértelmű jele az iskolazászló, amely Kalazanci Szent Józsefet, a piarista rend alapítóját ábrázolja. A másik egyértelmű jel a piarista himnusz, amit közösen énekeltünk a liturgia végén. Az iskolában járva a gyerekek szeretettel fogadtak, tehát egyértelmű, hogy itthon vagyunk – közölte Zsódi Viktor, a piarista rend magyar tartományának tartományfőnöke, aki Budapestről érkezett az ünnepi rendezvényre. 

A jezsuiták feladata, hogy megmutassák az istenhez vezető utat, társai legyenek a szegényeknek, kísérjék a fiatalokat a reményteljes jövő megteremtésének útján és együtt dolgozzanak közös otthonunk, a Föld megóvásában és fenntartásában – mutatott rá Jakabos Barnabás jezsuita elöljáró Marosvásárhelyről.