Ilyenkor, a körülmények részleges és gyors elemzése miatt dugó keletkezik az infósztrádán: torlódnak szemtanúk, hatóságok, illetékesek és önjelölt szakértők, szolgálatos véleményvezérek és persze mi, a sajtó is kezdeni próbálunk valamit a témával. Ami nem tudjuk, hogy meddig is lesz majd téma...
Tény, hogy Trump lélekjelenléte, a vérző arcú, de határozottan ökölbe szorított öklű kampányoló főszereplő imidzse, amint épp lelassítja kimenekítését a pódiumról és közönségének üzen, miközben az egyik fotón belóg a sávolt-csillagos nemzeti lobogó egyik sarka – nos, ez a kimerevített pillanat többször fog pörögni a napokban, mint a foci-EB döntőjének meghatározó momentumai. A korteskedésben pedig ez a felvétel a konzervatívok kommunikációjának egyik visszatérő eleme lesz. Ha visszatekerjük a felvételeket, Trump éppen a bevándorlási politikát ostorozó tirádájánál tartott, és azt kérdezte mintegy 15 ezer fős közönségétől, hogy hát milyen országban élünk ugyebár. Ekkor dördült el az első értesülések szerint az AR–15 jellegű félautomata fegyver (az amerikai piac egyik legnépszerűbb portékája).
A második megjegyzés az ilyenkor keletkező nemzetközi reakció-sorozatra vonatkozik. A valós aggodalom, a természetes szolidaritás, az emberi gesztus, amint épp feloldódik, és jórészt elvész a tülekedésben, hogy ki nyilatkozott előbb, ki ítélte el harsányabban, és hogy állásfoglalására több lájkot kapott-e, mint épp pillanatnyi vetélytársa.
Harmadjára az amerikai elnökválasztási kampány napirendjének átírását említeném: az örökös és klasszikus fegyvertartási, -vásárlási dilemma, illetve a téma bővítéseként a honi közbiztonsági állapotok. Itt a demokraták tudnának pontokat szerezni: Biden ugyanis már többször próbált szigorítani a törvényes előírásokon, pártja meg rendre felvállalta a fegyvervásárlás visszaszorítását és ellenőrzésének fokozását célzó törvénymódosításokat. A kérdés keltette képviselőházi és főleg szenátusi viták anyagát visszaolvasva kitűnik, ami egyébként eddig is evidens volt: a jobboldali értékrendbe inkább illeszkedik a fegyvertartás amerikai tradíciójának védelme, amit olyan lobbiszervezetek időnként heves akciói is tematizáltak, mint az 1871-es alapítású National RifleAssociation. Ha viszont a közbiztonsági problémaköteget tekintjük, itt a demokrata adminisztráció költségvetési visszafogottsága miatt kialakult rendőrségi létszámhiány és demotiváltság elegendő „muníciót” (elnézést az ilyen éles szóhasználatért) ad a republikánusoknak.
Amúgy nem a hétvégen vált lőporszagúvá az Újperencián túli választási kampány, mert június közepén egy Los Angeles-i demokrata adománygyűjtő akció színhelyének közelében járókelők töltött pisztolyt találtak a földön. A fórumon Biden és Barack Obama is részt vett.