Az amerikai vámtarifák hatása Romániában, Erdélyben is érezhető lesz

Winkler Gyula európai parlamenti képviselőt kérdeztük

Az Európai Parlament (EP) napokban zajló ülésszakának plánumában napirendre került az Amerikai Egyesült Államok által az Európai Unió (EU) termékeivel szemben kivetett kereskedelmi vámtarifák kérdése. Winkler Gyulától, az RMDSZ európai parlamenti képviselőjétől afelől érdeklődtünk, ezek a díjak gazdasági szempontból milyen mértékben érintik Romániát, illetve az erdélyi magyar lakosságra nézve milyen hatásaik lehetnek

„Az amerikai kereskedelmi tarifák a világkereskedelemben óriási gondokat okoznak, egyfajta »illékonyságot« idéznek elő, amelynek következtében nem lehet kiszámítani, hogy mi fog történni, nem lehet üzleti terveket összeállítani” – fogalmazott Winkler. Hozzátette, az EU és Washington közötti kereskedelmi megállapodás megkötésének a határideje július 9-e volt. Ezt a határidőt Trump kitolta augusztus elsejére. Nyilván, egy egyesült államokbeli és európai uniós szabadkereskedelmi egyezményt ennyi idő alatt nem lehet kitárgyalni, tehát lesz egy keretegyezmény, amely arról szól majd, hogy hogyan lehet továbbmenni a transzatlanti kapcsolatokban. 

Valószínűleg egy tízszázalékos alaptarifa megmarad, ezt nem lehet majd elkerülni. „Én mindig a kereskedelmi szereplőkkel beszélek, és tőlük azt tudom, hogy a legfontosabb az, hogy legyen kiszámíthatóság: tehát ha tíz százalék, akkor tudjuk azt, hogy ez lesz és nem több. Egyelőre persze több van, mert az autóknak 25 százalék, az alumínium- és acéliparra ötvenszázalékos vámok vannak kivetve, ami megnyomorító. Romániára nézve is nagyon rossz” – magyarázta az EP-képviselő. „Tudni kell azt, hogy mi acélexportőrök vagyunk, többek között az Egyesült Államok felé is. Tavaly körülbelül ötszázmillió dollár értékben exportáltunk, aminek a nagy része eltűnik” – tette hozzá. 

Elbocsátások a Romániában székelő amerikai cégeknél?

Kifejtette, a vámtarifák hatása Erdélyben is érezhető lesz, elsősorban a munkahelyek terén. Ha a dolgok rosszul mennek tovább, az Erdélyben, Romániában székelő amerikai cégek csökkenteni fogják az alkalmazottaik számát és a tevékenységüket, mert egyszerűen nem fogja nekik már megérni az Egyesült Államokba exportálni – vélekedett Winkler. 

„Én remélem, hogy ezeket a forgatókönyveket el lehet majd kerülni, az igazság azonban az, hogy rengeteget tárgyaltunk, éppen ma is, itt, az Európai Parlamentben, az Amerika-nap keretében a kereskedelmi biztossal munkareggeliztünk, majd az AmCham nevű amerikai kereskedelmi kamara cégeinek a képviselőivel találkoztam, a délutáni plenáris ülésen pedig az EU és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokról szóló vitán veszek részt” – mondta a képviselő. „Igyekezünk, de hogy Trump elnök holnap reggel mire ébred, azt senki nem tudja” – értékelt Winkler az Amerika-nap összegzéseképpen.

Több közös értéket vallunk Amerikával

Kérdésünkre, hogy a vámtarifák csak Trumptól függnek-e vagy további szereplők is befolyásolhatják azokat, Winkler Gyula kifejtette, a döntés az Ovális Irodában történik meg. Hozzátette, szerinte „ehhez alkalmazkodnunk kell, teljesen hiábavaló az, hogy morgolódunk”, Trump célja ugyanis, hogy több szempontból új irányra állítsa át az Amerikai Egyesült Államokat. 

„Én úgy látom, hogy ennek a próbálkozásnak van esélye sikeressé válni, ezért nekünk alkalmazkodni kell, kapcsolatokat kell építeni, hiszen több olyan érték van – beszéljünk akár emberi méltóságról, keresztény értékekről, szólásszabadságról –, amelyeket mi, erdélyi magyarok vagy a székely közösség, osztunk az Egyesült Államokkal” – vélekedett Winkler.